Linea Nigra – tmavý proužek na těhotenském bříšku

Pomalu se zakulacujete, poctivě mažete bříško, abyste se vyhnula striím a najednou si všimnete, že vám bříško vertikálně od pupíku ke stydké kostí rozpůlila čára. Nepanikařte, většinou po porodu zmizí.

profimedia-0249628369-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Jde od tak zvanou linea nigru (někdy také linea negru). A na těhotenském bříšku ji můžete zaznamenat asi od 16. týdne těhotenství. Odhaduje se, že se vytvoří cca u 20 až 30 % těhotných žen. Obecně se soudí, že k její tvorbě mají sklon spíše tmavší fototypy žen.

Časopis Dermatologie pro praxi zmiňuje studii, která prokázala, že v průběhu gravidity byly v Mexiku změny pigmentace zaznamenány u 66 % žen. Časopis také uvádí, že alespoň mírnou formou změn pigmentace je postiženo  přibližně 10 až 25 % žen užívajících hormonální antikoncepci.

Co to je linea nigra?

Linea nigra je pigmentové zvýraznění kolmé střední vazivové čáry břicha (linea alba), ke které jsou upnuty některé břišní svaly. Linea alba může být ve výjimečných případech patrná naopak jako zesvětlení kůže i u netěhotných žen a dětí.

Pigmentové zvýraznění způsobuje zvýšená produkce melaninu vyvolaná několikanásobně vyšší hladinou estrogenu v těle těhotné ženy. Podobný proces se projevuje i ztmavnutím prsních dvorců, podpaží, oblasti genitálií. U některých žen se mohou objevit pigmentové skvrny i v obličeji.

Je to trvalá změna kůže?

Linea nigra většinou po porodu zmizí, když  klesne hladina estrogenu v těle. Může to trvat pár dní, týdnů i měsíců a někdy může být tato čára patrná už navždy, i když ne tolik zřetelně. Usuzuje se, že výraznost pigmentové čáry po porodu může být ovlivněna i slunečním zářením. Jejímu blednutí může tedy napomáhat i ochrana před sluníčkem a zdržování se ve stínu.

Čtěte také:

Věřte, nevěřte

S linea nigrou se stejně jako s mnoha dalšími změnami těla pojí i řada pověr. Tvrdí se že linea nigra se vytvoří, když se má narodit chlapec. Druhá pověra se zase orientuje podle její délky. Pokud byla dlouhá i nad pupek, měl se narodit chlapec. Pokud začínala pod pupkem, měla se narodit holčička. A v jedné diskuzi jsem narazila i na zmínku o tom, že pokud se u ženy vytvoří, nebude mít strie.

Záleží na vás, čemu budete věřit. Já sama za sebe mohu říct, že jsem linea nigru měla, strie se u mě objevily až těsně před porodem a narodil se mi chlapeček.

21.3.2023 5:15 | autor: Redakce babyweb.cz | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s gynekology.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist