Vše o adopci a osvojení

Adopce dítěte nebo osvojení dítěte je pojmenována náhradní rodinná péče (NRP). Páry po pečlivém výběru získávají plnou odpovědnost za opuštěné dítě, které jim bylo svěřeno do péče. Tento druh NRP je garantován státem a řídí se platnou legislativou ČR. Existují dva typy adopce: Zrušitelná (její zrušení je možné pouze na základě soudního rozhodnutí) a uplatňuje se pouze u dětí […]

Adopce dítěte nebo osvojení dítěte je pojmenována náhradní rodinná péče (NRP). Páry po pečlivém výběru získávají plnou odpovědnost za opuštěné dítě, které jim bylo svěřeno do péče. Tento druh NRP je garantován státem a řídí se platnou legislativou ČR. Existují dva typy adopce: Zrušitelná (její zrušení je možné pouze na základě soudního rozhodnutí) a uplatňuje se pouze u dětí mladších jednoho roku a adopce nezrušitelná, která se uplatňuje u dětí starších než jeden rok. U obou typů adopce se osvojitelé neboli adoptivní rodiče dítěte zapisují do rodného listu.

Vstup do rubriky: Adopce a osvojení

Podmínky adopce dítěte v ČR

Souhlas biologických rodičů nebo zákonného zástupce dítěte s osvojením je podmínkou. Tento souhlas může být nahrazen soudním rozhodnutím, pokud se ve zvláštním řízení potvrdí skutečný nezájem biologických rodičů po zákonem stanovené období. Adopce je umožněna jak párům, tak jednotlivcům. Osvojením vzniká mezi osvojiteli a dítětem vztah jako mezi biologickými rodiči a vlastními dětmi. Dítě získává příjmení nových rodičů.

Adopce versus asistovaná reprodukce

Vzhledem ke stále zvyšujícímu se věku párů, které se rozhodnou založit rodinu, zhoršujícímu se životnímu prostředí, sedavému zaměstnání, nezdravé stravě a způsobu života vůbec se v posledních letech stále zvyšuje počet neplodných párů, které nejsou s to počít dítě přirozenou cestou. Pro takové páry byla v minulosti náhradní rodinná péče jedinou možností, jak mít dítě. Dnes už není osvojení dítěte jedinou cestou k rodičovství. Moderní věda pokročila natolik, že většina dvojic, v níž je jeden z partnerů nebo oba neplodní, mohou mít vlastní dítě, a to díky asistované reprodukci nebo, jak se lidově říká, „ze zkumavky“. Ani asistovaná reprodukce však není účinná ve sto procentech případů, a tak je náhradní rodinná péče a osvojení jedinou možnou cestou k vlastnímu dítěti.

Vstup do rubriky: Adopce a osvojení

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist