Oplodnění ve zkumavce čili IVF

In vitro fertilizace (IVF) neboli oplodnění ve zkumavce již dávno není horkou novinkou. První takové dítě se u nás narodilo 4. listopadu 1982 na I. ženské klinice ve Fakultní nemocnici KÚNZ v Brně (čtyři roky po světové premiéře). Mimotělní oplodnění (IVF), také nazývané oplodnění ze zkumavky, lze použít u všech párů s výjimkou těch, které nemají předpoklady pro donošení plodu. Vše začíná stimulací vaječníků. Následuje odběr vajíček a posléze oplodnění vajíček a kultivace embryí.

Stimulace vaječníků

V první fázi umělého oplodnění se ženám podávají injekčně hormonální preparáty, které stimulují vaječníky k vývoji více folikulů (tekutinou vyplněné váčky, ve kterých vajíčko zraje) a produkci více vajíček. Následkem hormonální léčby může ženino tělo vyprodukovat deset či patnáct zralých vajíček, v extrémním případě jich může být dokonce i šedesát. Injekcí je spousta druhů, mohou se aplikovat do svalu nebo pod kůži, některé jsou hrazeny pojišťovnou, jiné ne. Někdy se současně s injekcemi užívá i nosní sprej (Synarel) nebo se prvních 10 dnů užívá jenom sprej, dalších 10 dnů se přidávají injekce. Schéma záleží na individuálním rozvrhu, který stanoví lékař. Ten také zjišťuje, jak vaječníky na stimulaci reagují a podle toho upraví dávku hormonálních preparátů. V každém folikulu totiž nemusí dozrát vajíčko, takže pokud lékař podle ultrazvuku uvidí 12 folikulů, vůbec to neznamená 12 zralých vajíček. To totiž na ultrazvuku poznat nejde. Podle ultrazvuku lékař řídí i délku stimulace a vhodný čas, kdy přestat, aby vajíčka byla zralá a současně nedošlo k ovulaci dříve, než žena půjde na odběr.

Odběr vajíček a oplodnění (klasické IVF)

Odběr vajíček se většinou provádí v celkové anestézii. Za pomoci ultrazvuku lékař provede punkci, tedy napíchne vaječníky jehlou, která je zavedena pochvou, a odsaje vajíčka z folikulů. Nejprve lékaři u ženy nastimulují pomocí speciálních léků dozrání několika vajíček najednou, aby poté mohli těsně před ovulací provést jejich odběr. Následkem hormonální léčby může ženino tělo vyprodukovat deset či patnáct zralých vajíček, ale v extrémním případě jich může být dokonce i šedesát. Všechna odebraná vajíčka jsou vyjmuta z folikulární tekutiny a umístěna do inkubátoru. Kolik zralých vajíček se při odběru získalo, se však zjistí až v laboratoři, kde jsou také zralá vajíčka uložena do kultivačního systému. Ten zabezpečuje vhodné prostředí pro jejich další vývoj. Po výkonu ženy hodinku až dvě odpočívají. A pocity po odběru? Některé ženy bolí bříško jako při silné menstruaci, jiné nepociťují nic. Po odpočinku následuje domluva o způsobu oplodnění. Ve stejnou dobu je totiž partnerovi odebráno sperma, které je zpracováno tak, aby byly vybrány nejsilnější a nejaktivnější spermie.

„Spontánní“ oplodnění

A pokud je vše v pořádku, tedy odebrané spermie jsou dostatečně zdatné, následuje akt oplodnění. Dochází k němu spontánně, spermie vlastním pohybem docestují k vajíčku a pronikají jeho obaly. Jak tento zázrak probíhá? Spermie jsou společně s vajíčky umístěny v inkubátoru při stejné teplotě, jako je tělesná. Další den jsou vajíčka vyšetřena pod mikroskopem, aby se zjistilo, zda došlo k oplodnění. Za jak dlouho se oplodnění podaří, nemůže nikdo nikdy dopředu říci. Jsou známy případy, že žena otěhotní už po prvním IVF cyklu, jindy naopak musí absolvovat i několika aplikací, než se dočká pozitivního testu. V takovém případě je důležité vydržet, protože je to nápor jak po psychické, tak po fyzické stránce.

Rizika IVF

Udržet embryo po IVF není snadné, žena má automaticky rizikové těhotenství a absolvuje více vyšetření než nastávající maminka bez komplikací. Riziko spontánního potratu po asistované reprodukci je 2x častější. Po přirozeném početí – 10 až 15 %, po léčbě neplodnosti 20 až 30 %. Riziko předčasného porodu 5x vyšší. Vyšší počet těhotenství je ukončen císařským řezem (u vícečetného těhotenství 80-90 %, u jednoho plodu 25–30 %).

18.2.2009 3:43 | autor: Radka Borovičková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist