Co způsobuje neplodnost?

Příčiny neplodnosti se spojují civilizačními vlivy: kouřením, alkoholem, nezdravou stravou a stresem. Všechny tyto faktory vedou k ukládání jedovatých látek v organismu, které narušují hormonální i imunitní systém. Také trend „mateřství po čtyřicítce“ šanci na otěhotnění nezvyšuje – v tomto věku je pravděpodobnost méně než čtvrtinová. Naopak vzrůstá riziko genetických vad.„Oficiálně se za neplodný pár označuje ten, kterému se ani po roce pravidelných nechráněných styků nedaří dítě počít,“ říká imunolog MUDr. Jindřich Madar z Imunologické laboratoře ÚPMD v Praze v Podolí. „Po této době by měl pár vyhledat lékaře nebo navštívit jedno z center asistované reprodukce, u nás je jich kolem dvaceti,“ radí.Početí vyžaduje, aby muž disponoval velkým množstvím zdravých a pohyblivých spermií a žena zdravým a zralým vajíčkem. Obě se musí potkat ve správné době, neboť z vaječníku uvolněné vajíčko přežívá maximálně 24 hodin, spermie o den více. Žena musí mít průchozí vejcovody, aby se jimi mohly jak spermie, tak vajíčko pohybovat, a také děloha musí být zdravá a pružná. Nakonec je pro udržení těhotenství až do porodu potřebná dobře uzavřená děložní branka neboli děložní hrdlo. Tento pohled na početí ukazuje, o jak citlivé biologické pochody jde.

Párová neplodnost

Neplodnost postihuje obě pohlaví stejným podílem a týká celého páru, takže lékařské vyšetření podstupují oba dva.„Lékař nejprve vyšetřuje muže, protože toto vyšetření je rychlejší a jednodušší. Muž odevzdá sperma na vyšetření po pětidenní sexuální přestávce, a jeho spermie se hodnotí podle počtu, pohyblivosti a tvaru,“ vysvětluje imunolog.„Mužskou neplodnost způsobují hodnoty pod pět milionů spermií v jednom mililitru ejakulátu. Muž při tomto vyšetření nepodstupuje žádný náročný zákrok, ale o to větší je někdy jeho psychologická bariéra. Pro mnoho mužů je vyšetření ejakulátu nepříjemnou zkouškou jejich sebevědomí, jejich mužnosti. Podle statistiky kvalita spermií klesla za poslední desítky let tak, že v roce 1960 se za zdravý považoval ejakulát, který obsahoval čtyřicet milionů spermií na mililitr, v roce 2000 se tato norma WHO musela snížit na polovinu, tedy na pouhých dvacet milionů spermií v mililitru.

Problémy na straně ženy

Pokud je výsledkem vyšetření muže normální nález a je k dispozici zdravé sperma, přistoupí se k vyšetření ženy. Spočívá v určení hladiny hormonů, ve zjištění, zda je v pořádku dozrávání jejích vajíček, zdali probíhá správně ovulace, a zkontroluje se i průchodnost vejcovodů. Hledají se odchylky v tvaru děložní dutiny, vývojové vady či srůsty, infekce dělohy. Další komplikací je takzvaná endometrióza, přítomnost děložní sliznice jinde než v děložní svalovině, často ve vejcovodech nebo v malé pánvi. Problém mohou způsobovat i záněty nebo anatomické poruchy děložního hrdla. Objevuje se i takzvaný imunologický konflikt, kdy se v hlenu děložního hrdla nacházejí protilátky proti spermiím, kdy je žena zjednodušeně řečeno na spermie alergická. Žena se musí podrobit odběrům krve na hormonální, případně genetické a imunologické vyšetření, lékař dále vykoná vyšetření ultrazvukem, a je-li potřeba, také endoskopické či laparoskopické vyšetření ženských pohlavních a rozmnožovacích orgánů.

Neplodnost z neznámých důvodů

Pár, který má za sebou všechna vyšetření, se většinou dozví diagnózu. Ale existuje určité procento neplodných párů, jimž ani špičkoví lékaři nedokážou s určitostí vysvětlit příčinu jejich neplodnosti.

 

18.2.2009 3:37 | autor: Radka Borovičková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist