Co byste měli vědět o zoubcích, jejich prořezávání a údržbě

Mléčné zoubky se zakládají již během prenatálního vývoje a první z nich se obvykle prořezávají okolo čtvrtého až osmého měsíce věku dítěte. S péčí o ně by měli rodiče začít co nejdříve, protože kvalita mléčných zoubků má nezanedbatelný vliv na pozdější zdraví trvalého chrupu.

První se prořezávají střední řezáky (jedničky) v dolní čelisti. Mohou se prořezat oba současně. Po prořezání středních řezáků následují řezáky postranní (dvojky), pak první stoličky (čtyřky), špičáky (trojky) a nakonec druhé stoličky (pětky).

Prořezávání prvních zoubků většinou nelze přehlédnout. Dítě je mrzuté, neklidné, plačtivé, hodně sliní, strká si prstíky do úst nebo se dožaduje častějšího kojení. Někdy může růst zoubků provázet i teplota či horečka. Bolest a nepříjemné pocity můžou pomoci zmírnit znecitlivující gely nebo roztoky na potírání dásní (lze je zakoupit v lékárně) nebo kousátko (osvědčila se plastová kousátka naplněná vodou, která se dají zchladit v lednici).

Jak předcházet vzniku zubního kazu?

V prevenci zubního kazu je stěžejní zdravá výživa s omezeným obsahem cukrů. Právě cukry jsou totiž hlavní stravou mikroorganismů, které se množí v zubním povlaku (plaku) a můžou způsobit vznik zubního kazu.

Kojenci a batolata by sladkosti neměli dostávat vůbec (to platí i o sladkém čaji), u starších dětí bychom se pak alespoň měli vyhnout mlsání mezi jídly a obzvlášť velký pozor bychom si měli dát na slazené nápoje, zejména limonády a nápoje typu Coca-Cola.

Kdy začít s pravidelným čistěním zubů?

Zubní lékaři doporučují čistit zoubky již od prořezání prvních řezáků. Stíráme je mulovým čtverečkem, který držíme mezi prsty, nebo vatovou štětičkou či navlhčenou gázou. K čistění prvních zoubků také poslouží praktická pomůcka navlékající se na prst, která má na povrchu jakýsi jemný kartáček (takzvaný prsťáček). Tím také můžeme děťátku masírovat bolavé dásně při růstu zubů.

Jakmile se prořežou první dočasné stoličky, je vhodné začít používat zubní kartáček. Kartáček má být malý, měkký a hustý. Pro začátek se hodí zejména kartáčky s delší rukojetí, aby je při čištění mohl spolu s dítětem držet i rodič. Kartáčkem stíráme povlak se zoubků horizontálním nebo krouživým pohybem. Nezapomínáme kartáček často měnit, zhruba po jednom či dvou měsících.

Od začátku můžeme dítě povzbuzovat k tomu, aby si zkoušelo zoubky čistit samo, ale nejméně do šesti nebo sedmi let se rozhodně vyplatí po něm chrup ještě přečistit.

Jakou vybrat zubní pastu?

Na tom, zda je zubní pasta při čištění zubů nezbytná, se neshodují ani všichni zubní lékaři. Rozhodně je však čištění s pastou pro děti příjemnější, zvláště když používají pasty s příchutěmi. Malé děti při čištění pastu polykají (odhaduje se, že dvou- či tříleté dítě spolkne zhruba polovinu množství, co měly na kartáčku), proto je důležité používat pastu skutečně jen v přiměřeném množství (stačí zhruba velikost hrášku) a hlavně s odpovídajícím složením dle věku dítěte.

Zubní pasty pro děti by neměly obsahovat mentol, glycerin, sacharin či některé další látky, které mohou být potenciálně toxické či karcinogenní (jako třeba konzervant methylparaben nebo látky, které mají v názvu PEG nebo PPG). Pozor bychom si měli dát i na obsah fluoridů, které sice mají jistý efekt při ochraně zubů před kazivostí, ale požití ve větším množství je rovněž škodlivé.

Proto se doporučuje, aby děti do tří let věku užívaly pasty s obsahem fluoridu méně než 400 ppm, starší předškolní děti pasty okolo 500–700 ppm fluoridu a ve školním věku by děti měly užívat pasty s obsahem vyšším než 1000 ppm fluoridů. Další možností je vybírat pro děti zubní pasty bez fluoridů (předpokládá se, že dostatečně pestrá a vyvážená strava pokryje potřebu fluoridů i bez nutnosti jejich podávání v zubních pastách).

Čtěte také:

Jak často a jak dlouho čistit zuby?

Stačí pravidelné čistění dvakrát denně, po snídani a po večeři. Důležité je nevynechat žádnou skupinu prořezaných zubů a čistit jak kousací plošky zubů, tak ty boční od tváře a od jazyka. Dokonalé vyčištění trvá obvykle 2–3 minuty. Častější čistění, například po každém jídle, je prospěšné, ale není nutné.

Po večerním čistění zubů již dítě nemá jíst ani pít sladké nápoje.

Tipy a triky, jak dítě motivovat k čištění zubů

Ne vždy je dítě (na rozdíl od starostlivého rodiče) přesvědčeno o prospěšnosti čištění zubů. Tento hygienický úkon pak nezřídka připomíná cirkusové krocení dravých šelem. Přestože lze jistých výsledků docílit i pomocí lehkého násilí, z dlouhodobého hlediska se rozhodně vyplatí se snažit, aby dítě vnímalo čištění zubů jako zábavu (nebo alespoň jako bezbolestnou a potřebnou denní rutinu).

Je třeba zapojit hravost a kreativitu. Možná bude mít dítě k čištění zubů pozitivní vztah, pokud jednotlivým zoubkům dáme jména a uděláme z nich kamarády. Nebo můžeme přímo pro tento účel vymyslet nějakou vtipnou říkánku či písničku. Kartáček se může stát statečným rytířem, který bojuje s červíky v zoubkách.

V každém případě je nejlepší jít příkladem. Když dítě uvidí, že nás čištění zubů baví, snáze se nechá přesvědčit, že je to vlastně příjemná záležitost. 

13.8.2018 9:09 | autor: MUDr. Martin Gregora

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist