Fotonávod: Jak správně kojit

Velký počet žen má problémy s kojením. Je to zaviněno nepřipraveností, často nedostatečnou informovaností či bohužel malou anebo neúplnou podporou v porodnici samotné. Jak tedy správně kojit? Nabízíme vám na fotografiích znázorněné správné přisátí dítěte a vhodné polohy, seznámíte se i s nejčastějšími chybami při kojení.
foto: istock.com

Správné přisátí je základem úspěšného kojení. Správně přisáté dítě pije hodně, má dostatek živin a dobře přibírá, dítě s nesprávnou technikou přisátí má často hlad, působí matce bolest a tím, že nedostatečně odsává, nestimuluje správně laktaci.

Správně přisáté dítě poznáme tak, že ústa miminka jsou široce otevřená, rty vysunuté ven, velká část dvorce je v jeho ústech a miminku se při sání pohybují svaly vedoucí k oušku a spánku, dítě nesrká a nemlaská – to by bylo známkou vnikání vzduchu a to není žádoucí. Myslíme na to, aby dítě mělo během kojení pohodlí stejně jako jeho matka.

Poloha „tanečníka"

Dítě v mírně nakloněné poloze, bříškem k matce, jeho spodní ruka objímá matčin hrudník. Matka má pohodlně podložené obě paže, uvolněnou šíji a záda, zvýšeným kolenem snadno přidržuje dítě v ideální vzdálenosti u prsa.
 

Jedna ruka podpírá prs, druhá jemně hlavičku dítěte. Vhodné pro novorozence i kojence.
 

Správný způsob přisátí: zeširoka otevřená ústa, rty vytočené ven, brada přitisknutá k prsu, volný nos, jazyk pod bradavkou (někdy je vidět, jak jazyk kopíruje ret), bradavka včetně celého dvorce hluboce zasahuje do ústní dutiny. Dítě pravidelně saje bez nasávání vzduchu. Hlavičku dítěte podepíráme na spojnici oušek nebo níže.

Dítě má po celou dobu kojení pohodlí, je volně opřené o polštář či kojící podkovu, jeho hlavička je ve střední linii trupu, v prodloužení páteře (není v záklonu ani v předklonu).

 

Poloha „Madony":

Dítě na předloktí matky za předpokladu dodržení všech nezbytných detailů správného způsobu přisátí a pohodlí dítěte a matky. Vhodné pro kojence.

 

Poloha „boční":

Dítě leží na podložce v úrovni prsu, nožičkama směřuje do podpaží matky za předpokladu dodržení všech nezbytných detailů správného způsobu přisátí a pohodlí dítěte a matky. Má-li matka větší prsy, je lépe, když je podpírá volnou rukou. Vhodné pro kojence i novorozence.
 

Detail "boční" polohy.

 

Poloha vleže:

Matka má vypodloženou hlavu, aby nenapínala šíjové svalstvo, volnou rukou přidržuje dítě natočené bříškem ke svému tělu, druhou rukou podpírá prs.
 

Dítě má po celou dobu kojení pohodlí, jeho hlavička je ve střední linii trupu, v prodloužení páteře (ne v záklonu ani v předklonu). Vhodné pro noční kojení v každém věku.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené