Menstruace po porodu

VÁŠ DOTAZ Jsem šest měsíců po porodu a ještě jsem nedostala menstruaci. Rodila jsem přirozeně a dceru jsem celou dobu výlučně kojila, i když teď už začínáme s příkrmy. Chci se zeptat, jestli je to normální, nemám navštívit gynekologa? Nemůžu být těhotná? Antikoncepci neberu, když kojím, tak otěhotnět nemůžu.
foto: istock.com

Babyweb.cz odpovídá:

Návrat menstruačního krvácení po porodu bývá velmi individuální. Menstruace se obvykle dostavuje 6–24 týdnů po porodu, ale ženy, které kojí, ji mohou dostat až po skončení kojení, někdy rok i déle od porodu.

V případě kojících matek brání nástupu ovulace a menstruace prolaktin, hormon, který vzniká při kojení tím, že dítě sáním dráždí bradavky. „Sání mléka tlumí činnost center v mezimozku, která řídí vaječník,“ vysvětluje porodní asistentka Lenka Sosnovcová.

Z počátku bývá menstruace nepravidelná a trvá různě dlouho, někdy dva dny s velmi slabým špiněním, jindy žena krvácí silně i týden. V případě delšího a silného krvácení – více než týden – doporučujeme navštívit gynekologa. Hrozí totiž významná ztráta železa z organismu matky a také je třeba určit, zda se opravdu jedná o menstruaci a ne nějakou jinou komplikaci.

Spoléhat na kojení jako na účinnou antikoncepční metodu je velice pošetilé. Tím, že nemenstruujete, nemáte šanci poznat, zda se již nedostavila první poporodní ovulace. Otěhotnět lze i během šestinedělí, i když se to stává velmi zřídka. Neplánujete-li další miminko v brzké době po porodu, začněte spolu s návratem sexuálního života užívat některou z forem antikoncepce. Vhodný je kondom, spermicidní gely, globule (např. Pharmatex), případně nitroděložní tělísko, pokud neplánujete otěhotnět v příštích pěti letech. Kombinovaná hormonální antikoncepce, která obsahuje hormon estrogen, není pro kojící ženu vhodná. Žena si může zvolit z několika možností tzv. gestagenní antikoncepce, například Cerazette, Azalia nebo injekce gestagenní antikoncepce (Depo-Provera), které se aplikují jednou za tři měsíce do hýžďového svalu.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázek uživatele Dupinka
Dupinka

Kojila jsem 9 měsíců a menstruace se mi vrátila týden poté, co jsem přestala kojit. Na antikoncepční účinky kojení jsme se vůbec nespoléhali ani v době, kdy jsem plně kojila ani v době, kdy jsem začala zavádět příkrmy. 

Obrázek uživatele Dupinka
Dupinka

Kojila jsem 9 měsíců a menstruace se mi vrátila týden poté, co jsem přestala kojit. Na antikoncepční účinky kojení jsme se vůbec nespoléhali ani v době, kdy jsem plně kojila ani v době, kdy jsem začala zavádět příkrmy. 

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Kojila jsem syna až do 15 měsíců, přibližně od 6 měsíců jsme zaváděli příkrmy, takže už kojení neprobíhalo tak často jako dříve. Na antikoncepční účinky kojení jsme se tedy nespoléhali vůbec. Menstruace se mi vrátila až 13 měsíců po porodu (trochu symbolicky zrovna na manželovy narozeniny :-D ) a cyklus se rovnal celkem tři periody. Čtvrtá už přijít nestihla, plánovaně jsem otěhotněla podruhé. Znám ale ženy, kterým se menstruace vrátila ihned po šestinedělí a s železnou pravidelností. Je to fakt hodně individuální a ani kojení v tom tak velkou roli nehraje.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené