Nechci na potrat

DOTAZ TÝDNE Zjistila jsem, že jsem těhotná. S přítelem jsme dva roky, nebydlíme spolu a zatím ani neplánujeme rodinu. Měli jsme teď menší krizi ve vztahu, ale zvládli jsme to. Otěhotněla jsem i přes to, že jsem brala antikoncepci. Nevím jak mu to říct, mám obavy, že dítě nebude chtít. Je mi dvacet let, moc bych si dítě přála. Potratu se bojím a nechci na něj jít. Co mám dělat? Jana
foto: istock.com

Odpovídá MUDr: Helena Máslová:

Tato situace byla poměrně častá v generaci vaší matky, kdy většina nevěst porodila své dítě do osmi měsíců po svatbě. V této generaci fungoval sociální tlak ať už příbuzných, tak širšího okolí, a v podstatě se muž cítil morálně zavázán si svou těhotnou dívku vzít.

S rozšířením antikoncepce se zodpovědnost za plánované rodičovství přesunula výhradně na ženu. Případy, kdy antikoncepce selže, samozřejmě existují (aktivní látka se nevstřebá z trávicího traktu např. při užívání antibiotik), ale jsou okolím bohužel často vnímány jako úmyslný taktický tah na připoutání partnera - tedy jako manipulace.

Navrhuji upřímnost. Svému partnerovi vysvětlete, co se stalo a řekněte mu i o svém přání stát se matkou. Nepoužívejte však žádné imperativy, vyvarujte se postoje buď - anebo, nevyhrožujte a dopřejte mu svobodu názoru a postoje. Měl by se při vašem rozhovoru cítit nemanipulovaný.

Vězte, že muž dotlačený do manželství a otcovství nebývá dobrý manžel a své otcovství pojímá často formálně. Dobře si rozmyslete, zda jste připravená na osud svobodné matky. O finanční účast biologického otce se teoreticky nemusíte bát. Dnes se díky existenci genetických testů dá spolehlivě prokázat otcovství a tím zajistit vymahatelnost vyživovací povinnosti.

Pokud svou touhu po mateřství zrealizujete bez ohledu na postoj partnera, budete vystavena významným emočním i ekonomickým překážkám, ale věřím, že později nebudete litovat.

Hodně štěstí

 

Komentáře k článku
Počet komentářů: 4
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den, jsem v podobné sitaci. Je mi 39 let mám 7letého syna přítel má 10 letou dceru je mu 44 let. Nebydlíme také spolu, když jsem mu řekla, že jsem těhotná jeho odpoveď půjdeš na potrat nebo je mezi námá konec. Nic řešit nechce a nebude, dceru má ve vlastní péči. A proč nebydlíme spolu doma navrhl, že bychom se tam přestěhovali a hned to začlo vadit jeho švagrovi, že jejich děti by tam neměli pokoj a jeho sestra tam musí mít hostinský pokoj. Musím ještě dodat, že v domě bydlí jeho matka. Někomu vadí, že má ženskou z dítětem. Vím, že pokud půjdu na potrat ta si to budu vyčítat. Jsem v 6t, doktor mi řekl, že je tohle moje poslední šance mít dítě.

Obrázek uživatele lotka
lotka

Pokud se necítíte na potrat, určitě nechoďte. Mateřství je krásná role a děťátko vám všechny obtíže mnohonásobně vrátí ve štěstí.:-)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Z vlastní zkušenosti Vám mohu říci, že není nic krásnějšího, co může ženu potkat, než je mateřství.

Věřte, že ať se Vám to zdá jakékoli, toto stojí za překonání jakýchkoli překážek.. ;)

Na níže uvedených odkazech byste mohla třeba najít mnohé odpovědi na některé otázky, které by Vás mohly zajímat,

případně se sem můžete obrátit také o případnou konkrétní pomoc.

hlavní stránka: http://www.prolife.cz/

                      http://svobodavolby.cz/

informační oběžník s články a konkrétními příběhy: https://prolife.cz/?a=15&id=3

konkrétní pomoc: http://linkapomoci.cz/

                          http://nesoudimepomahame.cz/

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Také je možnost dítě porodit a souhlasit s adopcí. Společenský tlak okolí sice takové matky moc neocenuje a spíše se to tají. My ale např. máme krásného syna, kterého jsme přijali před 2 roky a biologické matce jsme vděční, že mu darovala život a podstoupila utrpení porodu. Podle informací pracovníků z kojeneckých ústavů a dětských domovů jsme vyspělá společnost, neboť počet čekajících, žadatelů o adoptivní dítě je mnohem vyšší než počet dětí a všechny se umísťují do náhradních rodin, pokud teda není nějaký právní problém, tj. biologická matka nebo otec si to rozmyslí.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené