Potrat oplakejte

Potrat je bolestná ztráta. Jak se s ní vyrovnat? Rada psychologa zní: Ven s tím! Smutek ze ztráty plně prožijte a teprve potom se pokuste znovu otěhotnět.

8-shutterstock_345397208-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Nebojte se projevit emoce

„Dejte najevo své emoce, podělte se o svůj smutek. Opomíjení věcí nepomáhá, je to naopak projev necitlivosti k sobě, která může vést až k depresím,“ radí klinická psycholožka Markéta Kavale.

Proč se nepodělit o radostnou novinu, že jste těhotná, ale také o smutnou zprávu, že jste o dítě bohužel přišla?

Po potratu smutněte

Dnešní přístup k životu je hodně technický. Potratila jsem, šup, hned znova otěhotním…

„Těhotenství, které se podaří po sérii spontánních potratů, může být pro ženu paradoxně velmi zatěžující, jestliže pořádně neosmutnila předchozí nepodařená těhotenství,“ upozorňuje psycholožka.

Protože i když se těhotenství podařilo, uvnitř nás zůstává smutek z předchozích nezdařených pokusů. Ten je potřeba prožít a ne překrýt jinou, ač pozitivní, událostí.

Co na to partner?

Pro muže je potrat také zátěž, která ve většině případů vede ke zvýšení touhy po otcovství a schopnosti chápat neštěstí, které žena prožívá.

Utajované těhotenství

V dnešní době není těhotenství bohužel provázeno oslavou nového života, ale je od počátku provázeno technikou, vyšetřeními, kalkulacemi a obavami. Zvláštní nový zvyk je nikomu o těhotenství neříkat do třetího měsíce, protože „kdo ví, jestli to dopadne“.

Ženy jsou dnes vylekané, bojí se, že těhotenství neudrží. Místo toho, abychom se radovaly z těhotenství hned od začátku a o radostnou novinku se podělily, užírají nás pochybnosti „co kdyby…“

Rada psychologa

Prožijte naplno radost i smutek. Podělte se o své pocity, ať jsou jakékoliv, protože život má dvě tváře – radost i smutek.

Čtěte dále:

Nebojte se smutku

Doba nás také zatěžuje požadavkem, že vše musí být ideální, a to nás může vést k falešnému domnění, že jakákoliv „prohra“ by nás společensky znehodnotila. To je nesmysl. Nepřipustit si negativní pocity znamená, že se o něco ochuzujeme, že jsme k sobě a svému tělu cyničtí.

Rada psychologa

Dovolte smutku, aby vás provedl obdobím, kdy se vyrovnáváte se ztrátou.

Nebagatelizujte situaci. Potrat nemůžete přejít mávnutím ruky „nic se neděje“. Něco se totiž děje. I malé smutky je potřeba si uvědomovat.

Následující těhotenství pak může být provázeno negativními pocity a sebeobviňujícími fantaziemi.

Reakce okolí

Důležitou roli v tuto chvíli hraje podpora vašeho okolí. Neříkejte „nic se nestalo“.

Přehlížení nebo obava zeptat se, abych neobtěžovala, nakonec vedou ke stresu a pocitu osamění, případně k vytěsnění problému.

Rada psychologa

Když se ženou její blízcí o potratu nemluví, „aby jí neublížili“ dělají chybu. Neprojevený zájem zraňuje daleko více.

Když chybí slova

Ne vždy je jednoduché citlivé téma otevřít.

Rada psychologa

Nemusíte proto jít rovnou k jádru věci, ale můžete začít například některou z vět:

  • „Chceš o tom mluvit?“
  • „K čemu došlo?“
  • „Můžu se tě na to zeptat?“

Zádrhel může být i na straně ženy. Možná je zahlcena pocity a sama neví, odkud je začít rozplétat a v důsledku toho nemluví, protože se bojí, že by jí nikdo nerozuměl.

Teď přichází úkol pro její blízké, protože jí musejí dát najevo, že až bude chtít, najde u nich otevřenou náruč, možnost popovídat si. Důležité je sdílení. Žena potřebuje alespoň mezi řádky slyšet: Vím, že jsi smutná. Věř, že nový život přijde.

Překonejte pocit, že okolí obtěžujete. Zklamání z celé situace, snad i ze sebe, je přirozené.

Rada psychologa

Když vyslovíme svou obavu, pomůže nám to zaujmout potřebný nadhled.

Rozloučení

S dítětem se můžete rozloučit v podobě symbolického pohřbu. Jestli se o tuto na výsost intimní záležitost podělíte i s dalšími lidmi, záleží jen na vás.

Naděje

Spontánní potrat neznamená, že jsou dveře pro další život zavřeny. Smutek je důležitý, neměl by však přerůst ve ztrátu naděje. Tu je potřeba si uchovávat. Nastavte se na pozitivní očekávání.

27.11.2023 5:10 | autor: Magdalena Holancová | zdroj: Odborná stanoviska pro článek poskytla klinická psycholožka Markéta Kavale.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist