První pomoc batolat

Nejčastější úrazy batolat? Popáleniny, otravy a úrazy po pádu. Stačí mžik a malé dítě si může přivodit velkou bolest. Následky některých úrazů je mohou provázet po celý život. Je proto třeba uspořádat domácnost tak, aby byla pro dítě pokud možno bezpečná.

POPÁLENINY

Nejčastější popáleniny malých dětí vznikají opařením horkou tekutinou – batole na sebe zvrhne horkou kávu nebo polévku či varnou konvici s vařící vodou. Dítě si sáhne na rozpálený sporák, žehličku nebo gril. Závažnější popálenina je zvláště nebezpečná – z těla uniká voda a teplo a do poškozené plochy kůže se může dostat infekce. Současně se může rozvinout reakce v celém organizmu, tak zvaný popáleninový šok. Nejrizikovější místa pro popálení jsou obličej, krk, ruce, genitál a plosky nohou.

Jak ošetřit malé popáleniny

Pokud je popálenina malá – do velikosti dětské dlaně – a povrchová, to znamená, že pokožka pouze zčervená a netvoří se puchýře, můžete ji doma léčit sami. Postižené místo pohotově zchlaďte pomalým proudem studené vody. Na ránu pak přiložte sterilní obvaz a přilepte ho náplastí.

Co udělat při závažnější popálenině

Při větším opaření je třeba svléknout oděv nasáklý vařící vodou (nejlépe tak, že ho rozříznete nožem). Jestliže na dítěti hoří šaty, povalte je na zem, přikryjte silnou dekou z přírodního materiálu a koulejte ho po zemi tak dlouho, až oheň uhasíte. Pokud látka na spálenině pevně drží, neodstraňujte ji.  Postižené plochy okamžitě dejte pod pomalý proud studené vody a chlaďte po dobu 10 až 20 minut. Je také možné ponořit popáleninu do studené vody, případně na ni dávat ledové obklady ze sterilní látky.

Pozor: Neochlazujte delší dobu celé tělíčko, mohlo by dojít k podchlazení nebo rozvoji šoku. Chladná voda jednak zmírňuje bolest a také omezuje hloubku výsledného postižení. Na popáleninu nedávejte žádnou mast nebo olej. Velmi zlehka na ni po zchlazení přiložte sterilní obvaz – stačí použít vyžehlený kapesník nebo prostěradlo – a odvezte dítě do nemocnice, nejlépe přímo na oddělení popálenin, nebo zavolejte záchrannou službu.

Pozor: Když je popálenina rozsáhlejší, volejte záchrannou službu neprodleně – ohrožuje dítě na životě a každá minuta tady hraje roli. Postupujte stejně, jak je uvedeno výše a popálenou plochu chlaďte až do příjezdu záchranné služby.

Prevence

Na stole nenechávejte ubrus, který by na sebe dítě mohlo stáhnout a s ním i horké nápoje nebo pokrmy. Hrníčky s horkými tekutinami stavte tak, aby na ně dítě nedosáhlo. Není dobré pít horkou kávu a mít dítě na klíně…  Pozor na šňůru od varné konvice, která by se mohla dostat dítěti do ručky – dejte ji vždy na kuchyňskou linku tak, aby na ni nedosáhlo. Stejně tak zabezpečte šňůru od remosky, toustovače, domácího grilu a dalších kuchyňských pomocníků, které se zahřívají na vysokou teplotu.  Vařte jen na zadních plotýnkách, hrnce s horkými uvařenými pokrmy dávejte vždy z dosahu dítěte. Při koupání ve vaně je dobré dítě posazovat zády ke kohoutku, aby na sebe nepustilo horkou vodu.

OTRAVA

Léky, prací prášky, úklidové prostředky, jedovaté rostliny – pokud je dítě má v dosahu, může je ochutnat… Jakmile zjistíte, že se tak stalo, okamžitě volejte záchrannou službu, nebo dítě co nejrychleji dopravte do nemocnice. I když se vám zdá, že je dítě v pořádku, může se jeho stav za pár minut rapidně změnit.

Co udělat při zjištění otravy

Ze všeho nejdříve je potřeba zjistit, co dítě snědlo nebo vypilo a v jakém množství. Podle toho se budou lišit i jednotlivé příznaky. Dítě může bolet bříško, může zvracet, nebo být malátné, spavé či dokonce v bezvědomí. V případě, že se otrávilo žíravinou, zřejmě bude mít okolí pusinky popálené nebo jinak zbarvené.

Když zjistíte, že dítě pozřelo léky, zjistěte, kolik jich bylo a jaké mají nežádoucí účinky. Jestliže je dítě při vědomí, komunikuje s vámi a vy víte, že nespolykalo nějakou žíravou látku (látky s dráždivým nebo leptavým účinkem, saponáty, rozpouštědla), pokuste se vyvolat zvracení, aby se část požité látky dostala z těla ven, a tím se její účinky snížily.  Dítě si přehněte přes koleno, aby mělo hlavu níž než trup, a opatrně mu podrážděte kořen jazyka prstem nebo rukojetí lžíce. Pokud se vám to podaří, schovejte si vzorek zvratků pro lékaře. To platí i pro případ, že dítě samo zvrací. Dítěti můžete v tomto případě podat živočišné uhlí.

Po požití látek se silným leptavým účinkem je nejlépe nepodávat nic, jen důkladně vypláchnout ústa vlažnou pitnou vodou. Jestliže se dítě toho dožaduje, můžete mu podat trochu vody nebo mléka. U látek, které mohou leptat, ale postižení se nejeví jako velmi závažné (dítě nemá bolesti a otok rtů, nesliní), lze tekutiny podat. Po požití látek s obsahem rozpouštědel rovněž nevyvolávejte zvracení, nepodávejte mléko.

Dítě v bezvědomí uložte do stabilizované polohy na boku a sledujte, zda dýchá a má hmatný tep.

Jak dát dítě do stabilizované polohy? Položte dítě na záda, hlavičku otočte k sobě a bližší ruku otočte dlaní vzhůru a podsuňte ji dítěti pod zadeček. Druhou ruku dejte dlaní dolů na hrudník. Vzdálenější nohu překřižte přes bližší. Dítě chytněte za bok a překulte ho k sobě. Horní paži a nohu ohněte do pravého úhlu, aby se o ně dítě opíralo. Vzdálenější ruku nechte volně podél těla. Hlavička by měla být po celou dobu mírně zakloněná.

Pomoc můžete hledat i v Toxikologickém informačním středisku, které se odpovídá na dotazy o první pomoci a dalších opatřeních při akutních otravách. Na telefonních číslech 224 919 293 nebo 224 915 402 získáte pokyny k první pomoci a dalším opatřením.

Prevence

Veškeré čisticí a dezinfekční prostředky a stejně tak léky dejte do skříňky, která se dá zamknout. Pak už jen dávejte pozor, aby byla zamčená. Zvláště léky nezapomínejte do skříňky pokaždé vrátit.
Zbavte svůj domov jedovatých pokojových rostlin (např. dieffenbachie) – i když je máte na skříni, může jim spadnout lístek. Při výběru chemických prostředků zvolte takové, které mají ochranný uzávěr, a dítě je neotevře. Dáváte-li své dítě babičce nebo tchyni na hlídání, dobře si prohlédněte jejich domácnost, aby dítě nemělo na dosah nějaký nebezpečný prostředek nebo léky.

ÚRAZY PO PÁDU

Pamatujte na to, že pokroky ve vývoji vašeho děťátka znamenají i větší nebezpečí, jež mu hrozí. Zvědavost žene děťátko do výšek, do schodů, z nichž může spadnout. Stejně tak jeho stále rychlejší pohyb znamená větší možnost střetu například s ostrými rohy nábytku.

Co udělat po zranění hlavy a obličeje

Taková boule se spraví snadno, horší je to v případě, když je úder do hlavy opravdu silný – může dojít k otřesu mozku, který se může projevit až za pár hodin. Pokud dítěti z tržné rány na hlavě nebo na obličeji teče krev, překryjte ji sterilní látkou a přitlačte. Je-li rána hlubší, je lepší okamžitě vyhledat lékaře, který ji sešije. Poraněný ret nebo dásničku stačí opláchnout studenou vodou. Po silné ráně do hlavy několik hodin pozorujte, jak se dítě chová, zda u něj nedochází ke změnám, které by mohly nasvědčovat otřesu mozku, případně krvácení uvnitř lebky.
Začne-li dítě zvracet, silně ho bolí hlava, je spavé a ze spánku nejde probudit, či se jeho oči podivně pohybují, případně když upadne do bezvědomí, okamžitě přivolejte nebo vyhledejte lékařskou pomoc.

Pozor!

Může se tát, že po opravdu ošklivém pádu bude dítěti z nosu či ucha vytékat tekutina bezbarvá nebo s krví. Potom ho okamžitě uložte do stabilizované polohy na to ouško, z kterého tekutina vytéká, a zavolejte záchrannou službu. Pod ouško dejte podložku z čisté látky.

Jak zastavit krvácení z nosu

Jakmile zjistíte, že děťátko po pádu krvácí z nosu, řekněte mu, aby se předklonilo a stiskněte mu vrchní část nosu. Současně k nosu přiložte vatu. Držte, dokud krvácení neustane. Také můžete na nos na chvilku přiložit ledový obklad a pak opět nos zmáčknout. Jestliže ani po čtvrt hodině krvácení neustane, nebo když máte podezření, že by nos mohl být zlomený, vyhledejte lékaře.

Co dělat s vyraženým zubem

Tak ten rychle schovejte do kapesníku a spěchejte s ním a dítětem ke stomatologovi. Ten ho dokáže vrátit na místo, aby dál – i když už „neživý“ – plnil svou funkci prvního zubu, jenž drží místo tomu stálému. Lékař také zkontroluje, zda nedošlo k poškození dásně. Ke stomatologovi jděte samozřejmě i v případě, že se dítěti po pádu ulomil jen kus zoubku.

Prevence

Na všechny ostré hrany nábytku (zvláště stolů) opatřete chrániče, které zabraňují zranění v případě, že by se o ně dítě uhodilo.  Matraci v dětské postýlce dejte na nejnižší příčku, dítěti nedávejte do postýlky velké hračky – mohlo by si na ně stoupnout a při přelézání spadnout na zem.  Všechny volně položené koberce opatřete protiskluzovou páskou nebo podložkou. Horní i spodní konec schodů zajistěte zábranou a na okna a dveře připevněte bezpečnostní pojistky proti otevření.  Do vany a před ni dejte gumovou podložku, aby dítě nemohlo uklouznout a uhodit se o okraj vany.  Na skleněné výplně dveří přilepte bezpečnostní fólii nebo barevné obrázky, aby batole vidělo, kde je sklo.

18.2.2009 5:53 | autor: Monika Langrová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist