babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Zdraví a péče > Úrazy dětí > První pomoc při pokousání psem
První pomoc při pokousání psem
Pokousal vaše dítě pes? Psí kousnutí patří mezi časté úrazy dětí. Jak postupovat, když k této nehodě dojde.
- Prevence- poučit děti, jak se chovat ke psům.
- Standardní ošetření rány- opláchnout proudem čisté pitné vody, krýt pokud možno sterilním krytím (vyžehlená utěrka, apod. či originálně zabalený obvaz).
- Zajistit psa, jeho majitele (eventuelně i za asistence policie) – pes by měl být do 24 hod po pokousání vyšetřen veterinářem a znovu pak po 5-ti dnech.
- Návštěva chirurga, s sebou očkovací průkaz.
- Je-li pes neznámý, je vhodné konzultovat epidemiologickou situaci (výskyt vztekliny v oblasti) s infekčním oddělením spádové nemocnice či hygienickou stanicí.
Ostatní zvířata
Stejně je třeba postupovat i při poranění způsobeného jiným zvířetem (kočka, myš, krysa, morče, kůň, netopýr….).
U všech ran způsobených zvířecím kousnutím je přes maximální snahu při ošetření třeba očekávat komplikované hojení, rannou infekci, hnisání apod.
Vážnější poranění
Je-li je poranění závažnější – například současné poranění tepny (stříká jasně červená krev) – je potřeba kromě provizorního ošetření rány končetinu zaškrtit nad ranou, místo krvácení stlačit. Čas zaškrcení je třeba zaznamenat.
Při současné zlomenině kostí končetinu zavěsit na šátek, či znehybnit provizorní dlahou, neprodleně vyhledat chirurgické ošetření či volat Rychlou záchrannou službu (tel. 155, 112).
Pokud by kousnutím zvířete došlo k oddělení třeba prstu, je nutné ránu provizorně ošetřit, oddělenou část zabalit do sterilního krytí (čisté vyžehlené navlhčené látky) + přidat kostky ledu, neodkladně volat Rychlou záchrannou službu a dispečerovi tuto okolnost sdělit, aby mohl být převoz směrován na pracoviště, které se replantacemi zabývá.