První pomoc při zlomenině

Při otevřené zlomenině je nám jasné, co se děje. Nicméně, i když kost nečouhá ven, má zlomenina své příznaky. Jaké to jsou a co máme dělat, jsme se zeptali MUDr. Evy Matouškové.

23-shutterstock_1756115879-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Typické příznaky zlomeniny

Je-li po pádu dítěte končetina bolestivá, oteklá, je patrná deformace, vázne hybnost, dojde-li k poruše prokrvení periferie (změna barvy prstů, ztráta citlivosti, mravenčení), jedná se pravděpodobně o zlomeninu.

První ošetření na místě

V rámci primárního ošetření je třeba končetinu znehybnit – zavěsit na šátek, jedná-li se o horní končenu, eventuelně fixovat provizorními dlahami. Jde-li o otevřenou ránu, zakryjeme ji sterilním obvazem nebo např. vyžehleným kapesníkem či utěrkou. Dítě transportujeme na vyšetření.

Zůstaňte v klidu a neutěšujte jídlem a pitím

Až do stanovení diagnózy dítěti nedáváme jíst ani pít!

Stanovení diagnózy

Lékař stanoví diagnózu nejčastěji pomocí rtg vyšetření, léčba je vedena podle typu zlomeniny. Nedošlo-li k posunu úlomků kosti, fixuje se končetina vatou podloženými sádrovými dlahami (v prvních dnech je větší riziko otoku), které se následně doplní na cirkulární sádrový obvaz.

Čtěte dále:

Léčba

Léčba je většinou vedena ambulantně. Jedná-li se o zlomeninu s posunem úlomků, je nutné srovnání zlomeniny (téměř vždy v celkové anestézii, většinou za krátké hospitalizace), eventuelně při nestabilitě úlomků i operační řešení za pomoci kovových implantátů.

Kost v dětském věku je částečně chrupavčitá, tyto části se na rentgenu nezobrazují. Proto nemusí být při prvním rtg vyšetření zlomenina bez posunu úlomků patrna. Při podezření na zlomeninu je pak nutné přiložit sádrovou dlahu a přibližně po deseti dnech provést kontrolní snímek.

30.11.2023 5:38 | autor: MUDr. Eva Matoušková | zdroj: Odborným garantem článku je MUDr. Eva Matoušková.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist