První pomoc při zlomenině

Je-li po pádu dítěte končetina bolestivá, oteklá, je patrná deformace, vázne hybnost, dojde-li k poruše prokrvení periferie (změna barvy prstů, ztráta citlivosti, mravenčení,..) jedná se pravděpodobně o zlomeninu.

V rámci primárního ošetření je třeba končetinu znehybnit – zavěsit na šátek, jedná-li se o horní končenu, eventuelně fixovat provizorními dlahami. Jde-li o otevřenou ránu, zakryjeme ji sterilním obvazem nebo např. vyžehleným kapesníkem či utěrkou. Dítě transportujeme na vyšetření. Až do stanovení diagnózy dítěti nedáváme jíst ani pít!

Léčba

Lékař stanoví diagnózu nejčastěji pomocí rtg vyšetření, léčba je vedena podle typu zlomeniny. Nedošlo-li k posunu úlomků kosti, fixuje se končetina vatou podloženými sádrovými dlahami (v prvních dnech je větší riziko otoku), které se následně doplní na cirkulární sádrový obvaz. 

Léčba je většinou vedena ambulantně. Jedná-li se o zlomeninu s posunem úlomků, je nutné srovnání zlomeniny (téměř vždy v celkové anestézii, většinou za krátké hospitalizace), eventuelně při nestabilitě úlomků i operační řešení za pomoci kovových implantátů. 

Kost v dětském věku je částečně chrupavčitá, tyto části se na rentgenu nezobrazují. Proto nemusí být při prvním rtg vyšetření zlomenina bez posunu úlomků patrna. Při podezření na zlomeninu je pak nutné přiložit sádrovou dlahu a přibližně po deseti dnech provést kontrolní snímek.

10.4.2009 5:38 | autor: Eva Matoušková
Více o tématu: léčbavyšetření

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist