Mějte miminko stále pod dozorem aneb Varování dětského chirurga

Prasklá lebka, dlouhodobý pobyt v nemocnici, trvalé následky. Příčina? Jen malá chvilka nepozornosti. Miminko, které se ani samo neotočí, může překvapit.

11-shutterstock_690749374-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Ani nemenší miminka nenechávejte bez dozoru

Děťátko je hned od narození schopno určitých reflexních pohybů a může se snadno stát, že se vlastně omylem přetočí na bříško. Anebo se mu to zkrátka povede poprvé. A pak už fungují prosté fyzikální zákony. Hlavička, která je nejtěžší částí těla, ho jako závaží stáhne dolů. A právě na hlavičku dítě obvykle padá.

Nedozírné následky

Bohužel s takovou situací se ve své ordinaci setkávám poměrně často. Pro miminko to v lepším případě znamená prostou fissuru (prasklinu) lebky, léčení v nemocnici a se štěstím žádné následky. Ale mnohem závažnější je poranění mozku, ke kterému při poranění hlavy a lebečních kostí může dojít, s následky nedozírnými.

Čtěte dále:

Na co tedy dávat pozor?

Nikdy se od ležícího miminka nevzdalujte, neotáčejte se zády, vždy jej držte alespoň za nožičku, abyste vnímali jeho pohyby. A to i přes to, že si myslíte, že je ještě malé a nemůže se samo otočit.

Jak bezpečně položit miminko opravdu bezpečně?

Pokud miminko musíte položit, je bezpečnější jej položit na podložku na zem, než samotné na gauč nebo stůl. Myslete na riziko pádu vašeho miminka, chraňte jej před zbytečnými úrazy. Radost z jeho růstu a pokroků vám bude odměnou.

 

31.10.2023 5:32 | autor: MUDr. Eva Matoušková | zdroj: Odborným garantem článku je MUDr. Eva Matoušková.
Více o tématu: miminkamiminkoporanění

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist