Jak předcházet dětským úrazům doma?

Děti jsou zvídavé, zkoumají své okolí a někdy jsou velmi neposedné. I proto se jim ani v domácnostech nevyhýbají úrazy. Jak tomu co nejlépe předejít?

detske_urazy-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Bezpečnost našich dětí je pro nás stěžejní. To vám řekne každý rodič. Jenže jak dítě uchránit, když je často jako klubko háďat a značně pohyblivé až hyperaktivní? Jak omezit dětskou zvídavost do bezpečných mantinelů tak, abyste se nemuseli stále obávat, že se jim doma něco stane?

Kliďas i malý uragán

Dá se říci, že existuje dítě klidné, dítě neposedné a dítě uragán. A je jedno, jestli je to malinký prcek, předškolák nebo školák prvního stupně. U všech určitě platí, že je dobré hrozbám úrazu předcházet. Předejděte nebezpečí ve vaší domácnosti a dodržujte s dětmi určitá pravidla a udělejte potřebná opatření.

Na co si máme dát pozor?

Výčet různých karambolů, hrozeb a všelijakých menších či větších nebezpečí, jež by mohla ohrozit zdraví nebo i život vašich ratolestí přímo u vás doma, je mnoho. Domácnost a váš domov je paradoxně nejvíce ohrožujícím prostředím co se úrazů týče, ač by se zde měly děti cítit bezpečně.

Je to dáno dětskou bezprostředností, naivitou, bezelstností a zvídavostí se zkoumáním okolí a všeho, co je zaujme, co se zdá neobvyklé, lákavé či neznámé. Jsou to malí i větší objevitelé a průzkumníci, kteří v klouzavé podlaze v předsíni vidí skluzavku, v mouce sníh a v tabletách do myčky bonbóny. Nedomýšlejí důsledky toho, když na něco sáhnou, něco ochutnají nebo rozsypou či shodí.

Mimo hravost a zkoumavou povahu dětské duše je dalším velkým nebezpečím fakt, že téměř každá domácnost je přizpůsobena především dospělákům, tedy vám rodičům, a to mnohem více než malým prckům a předškolákům. Vše je pro ně vysoko, je málo míst, kam sami dosáhnou, a tak touha něco si samo vzít, něco ochutnat či něco vidět končí často karambolem – větším či menším.

Důsledkem je mnoho úrazů. Které to jsou?

  • Na prvním místě je popálení a opaření – vřelou vodou, polévkou, žehličkou, troubou, varnou deskou či jiný způsobem jako je kulma, žehlička na vlasy atp.
  • Jako druhý je pád odněkud z výšky, pád při nemotorné chůzi, opření se o nestabilní a pohyblivý nábytek (židle, malý stolek, mobilní nábytek na kolečkách) a následný karambol, případně i zlomenina nebo poranění hlavy z těchto všech důvodů.
  • Na třetím místě je otrava a přiotrávení se léky a domácími chemikáliemi, což se snoubí se zmiňovanou touhou ochutnávat – třeba čistidlo z lahve jako nápoj, či tablety do myčky nebo na praní jako bonbóny.
  • Na čtvrtém místě je skřípnutí a říznutí, které souvisí s otevíráním úložných prostorů v domácnosti – skříněk, skříní, zásuvek a prací v kuchyni – s nůžkami, noži a dalšími ostrými předměty v domácnosti.
  • Na čtvrtém místě je pak poleptání čisticími prostředky, které ve své zvídavosti děti otevřou a potřísní se s nimi nebo je nalijí na sebe.
  • Překvapivě až na pátém místě jsou hračky, tedy to, co bychom předpokládali jako první věc, s níž přijdou děti do styku. Spolknutí součástí hračky, dušení se hračkami nebo také jinými drobnými předměty nebo i sousty pokrmů.

Jak předejít úrazům?

Předejít dětským úrazům můžete docela efektivně vy jako rodiče sami. Stačí drobné úpravy vašeho příbytku s ohledem na děti, přidání a instalace ochranných prvků na nábytek a vybavení, ale také regulace domácích návyků vás i ostatních dospělých, než vám dítko odroste a v neposlední řadě je to promyšlený a kvalitní dohled nad dětmi.

V případě dohledu prarodičů nad dětmi nebo hlídání dětí u dalších členů širší rodiny je potřeba jasně určit bezpečnostní hrozby a jejich eliminaci i u nich doma nebo pravidla, která mají s dětmi dodržovat u vás v domácnosti.

Co můžete udělat konkrétně?

Opatření v kuchyni

Kuchyně patří v určitém ohledu k nejrizikovějšímu prostoru u vás doma. Je to dáno manipulací s ostrými předměty, s horkou vodou, nápoji a pokrmy, nebo s kuchyňskými přístroji a technikou.

Jak v kuchyni ochránit děti před úrazy?

  • Jako dospělák se naučte využívat při vaření zadní plotýnky a varné nádoby přednostně umisťovat na ně
  • Na varnou desku, troubu či sporák instalujte ohrádku, která zabrání stažení rendlíku, hrnce, pánvičky atp.
  • Jakoukoli troubu můžete opatřit pojistkou proti nechtěnému otevření
  • Při samotném vaření nikdy nenoste dítě v náručí
  • Nikdy nic nenechávejte ležet na kuchyňské pracovní ploše blízko jejího kraje (nože, hrnce, horké rendlíky, talíře s horkou polévkou a horkými pokrmy, misky s horkými surovinami)
  • Totéž platí i o přístrojích jako je varná konvice, fritéza, pekárna, šlehač atp.
  • S tím se snoubí i veškeré přívodní šňůry těchto kuchyňských přístrojů – nenechte je viset kdekoli v kuchyni z pracovních ploch dolů
  • Na jídelní stůl nedávejte nádoby s příliš horkými pokrmy a nápoji, ideálně o teplotě okolo 60 °C
  • Ubrusy na stole uchyťte sponami, aby nedošlo k jejich stažení dětmi

Pozor na úrazy elektrickým proudem

Úrazy elektrickým proudem jsou fatální a velmi těžké. Proto nepoužívané (ale i používané) elektrické zásuvky zaslepte krytkami, aby do nich dítě nemohlo nic vkládat. Rovněž elektrické šňůry od spotřebičů zakryjte a veďte tak, a by je děti nemohly tahat nebo ochutnávat. Velmi časté jsou karamboly s fény, kulmou či žehličkou vlasů. Tyto přístroje nenechávejte nikdy v dosahu dětí, zapnuté ani vypnuté.

Otravy a poleptání

Tyto dětské úrazy končí často fatálně. Mějte proto dohled nad všemi léky a léčivy v domácnosti. Ukládejte je mimo dosah dětí, přičemž léky a masti uchovávané v lednici uložte odděleně od potravin a tak, aby na ně děti neměly dosah. Stejně tak všechny čisticí prostředky ukládejte vždy mimo dosah dětí a používejte ty s bezpečnostním uzávěrem. Nikdy obaly od chemikálií neházejte do volně přístupného koše na odpadky.

Popálení otevřeným ohněm

Uložte vždy zápalky a zapalovače z dosahu dětí, což platí i pro zapálené svíčky nebo oheň v krbu. Zapálené svíčky dejte dál od kraje komod a polic a otevřený oheň ohraďte tak, aby k němu děti neměly přístup. Nad otevřeným ohněm mějte neustálý dohled, stejně jako nad svíčkami, dbejte také na stabilní umístění grilu a pozor si dejte i při manipulaci se žhavým uhlím na terase či zahradě.

Úrazy pádem a uklouznutím

Malé děti mají mnohem křehčí kostru potažmo celou stavbu těla než dospěláci. Mějte to na paměti vždy, když s dětmi provozujete jakoukoli činnost – i doma.  Jakýkoli náraz, který vám přivodí modřinu, může být pro dítě fatální a skončit pádem se zlomeninou či poraněním hlavy.

Děti doma nenechávejte bez dozoru u schodů, žebříků a na stupních schodů mějte protiskluzovou úpravu. S dítětem na schodech se vždy držte zábradlí. To by mělo být ideálně pevné a na dolní i vrchní části jej doplňte ohrádkou s vrátky.

Veškerá podlaha u vás doma by měla být pro děti bezpečná. Neklouzavá úprava je namístě. Děti jsou zbrklé a v běhu lehce uklouznou, spadnou a způsobí si úraz. Také dětem pořiďte neklouzavé přezůvky s pevnou patou. Výborné jsou i ponožky a dětské punčocháče s protiskluzovou úpravou.

Všechny vaše dekorační koberečky a předložky buď na nějakou dobu (než dítě odroste) odstraňte, nebo instalujte napevno podlepením. Během vytírání podlahy zamezte na ni dětem přístup do doby, než podlaha uschne. Také eliminujte příliš vysoké prahy dveří, přes které by děti zakopávaly.

Čtěte dále

Řezné rány

Veškeré nože, nůžky a další ostré předměty uchovávejte v zásuvkách a skříňkách s dětskou pojistkou proti otevření a vysunutí. Jakmile to děti chápou, naučte je základním zásadám bezpečného zacházení jak s nůžkami, tak s nožem a obecně ostrými předměty.

Ochutnávaní a polykání nejedlých věcí

Děti vše rády zkoumají nejen rukama, ale i ústy. Ochutnávají často nejedlé věci, které najdou a objeví. Mohou je i vdechnout a dusit se. Z tohoto důvodu malé částečky a součástky ukládejte z dosahu dítěte. To platí i o hračkách. Nepořizujte hračky, které je možno lehce rozebrat. Rozbité hračky buď důkladně opravte anebo vyhoďte.  Stejně tak domácí potřeby, jako jsou sáčky, vaky a tašky včetně hobby pomůcek, jako jsou provázky kleště, šroubováky atp. skladujte na místech nepřístupných dětem.

Pozor na ostré hrany nábytku

Nábytek a domácí zařízení má často nebo většinou ostré hrany a rohy. Aktivní malí neposedové pak často „trefí“ nějaký ten roh a hranu nábytku lehce. Ideální je opatřit hrany pěnovými nebo plastovými chrániči. Nezapomínejte ani na dětský pokoj, který je nejlepší vybavit nábytkem se zaoblenými hranami.

Veškerá dvířka a dveře nábytku zaopatřete klíčky a dětskými zámky, nebo západkami, rovněž nenechte děti běhat okolo prosklených vitrín a stolků, nebo i prosklených dveří. Dekorační předměty jsou často velmi lehké, a tak lákají děti k osahávání a ochutnávaní. Snažte se je umístit z dosahu dětí.

Zdá se vám toho moc?

Ale není, někdy stačí pár drobných úprav a je to vyřešeno. Každopádně mějte na paměti, že bezpečí a zdraví vašich dětí je vždy na prvním místě a pohoda a bezpečí vašich ratolestí stojí za to.

31.7.2023 6:00 | autor: Pavla Košík Jelínková | zdroj: https://www.hkfsd.gov.hk/eng/source/safety/Children_home_accident.html

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist