Hubnutí v těhotenství a jeho nejčastější příčiny

Zatímco většina těhulek má obavy spíše z nadměrného nárůstu hmotnosti, existují i takové, které řeší opačný problém – hubnutí. Co je tedy nejčastější příčinou úbytku hmotnosti v těhotenství?

8-shutterstock_566498500-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Nevolnost a zvracení

Spousta žen se v prvních třech měsících těhotenství potýká s nevolností. Někdy jsou tyto problémy dokonce tak výrazné, že budoucí mamince nedovolují téměř nic sníst, případně dochází k častému zvracení ihned po jídle.

V takových případech se může stát, že žena vůbec na váze nepřibývá, nebo se její hmotnost dokonce o něco sníží.

Podle MUDr. Radky Gregorové, která ženy s intenzivní nevolností a zvracením v prvním trimestru ve své ordinaci sleduje, by tento stav miminko ohrozit neměl.

Pokud vás ale zvracení skutečně trápí, zaznamenáte úbytek hmotnosti a máte pochybnosti o svém zdravotním stavu, je návštěva gynekologa na místě.

Poruchy příjmu potravy

Některé nastávající maminky však v těhotenství hubnou proto, že se bojí právě přílišného přibírání. Často jde o ženy, které dříve trpěly nebo stále trpí anorexií či bulimií a nedokážou se této poruchy zbavit ani v těhotenství.

V takovém případě ale může být snaha o nepřibírání či dokonce ztráta hmotnosti velmi nebezpečná. Kvůli nedostatečnému přísunu důležitých živin a celkově nízkému příjmu kalorií může být organismus nastávající maminky i miminka ochuzován o tolik potřebné látky.

Důsledkem pak může být množství zdravotních problémů, nízká porodní váha miminka nebo dokonce potrat.

Ženy s velkou nadváhou

Pokud má budoucí maminka příliš velkou nadváhu, její váhový přírůstek v těhotenství by měl být spíš menší než u ženy s normální váhou, případně „podváhou“. Proto u těhotných žen s obezitou není to, že přibírají pomalu a méně většinou problémem.

Podle některých lékařů mohou těhotné ženy s obezitou dokonce nějaké to kilo ztratit, aniž by tím bylo ohroženo miminko. Drastická dieta je samozřejmě tabu, ale zdravá a vyvážená strava s adekvátním příjmem kalorií a pohybem je pro snížení hmotnosti tou správnou cestou.

Díky úbytku na váze může těhotná žena předejít i případným zdravotním komplikacím, které se s nadváhou pojí (například cukrovka, vysoký krevní tlak, preeklampsie). Řízená redukce hmotnosti by však měla vždy probíhat pod dohledem lékaře.

Čtěte také:

Hubnutí bez (viditelné) příčiny

Mezi těhulkami jsou však i takové, které se nesnaží úmyslně hubnout, stravují se normálně, a přesto se jejich hmotnost snižuje. I když se nemusí nutně jednat o zdravotní komplikaci (hubnutí může být jen důsledkem změn, které v těle probíhají), konzultace s ošetřujícím lékařem je na místě.

Ten by ostatně úbytek na váze u budoucí maminky měl zaregistrovat při pravidelných kontrolách a také by měl odhalit možnou příčinu poklesu hmotnosti. Důvodem náhlého hubnutí může být například porucha štítné žlázy.

Váhový přírůstek však není tím jediným a spolehlivým ukazatelem zdravého těhotenství. Pokud přiberete jen minimálně, ale miminko se bude správně vyvíjet a růst, což váš gynekolog samozřejmě zjistí pomocí ultrazvuku a dalších pravidelných vyšetření, není se čeho obávat. Důležité je, že jste spokojená a vám i miminku se daří.

29.8.2023 4:42 | autor: Petra Frajová | zdroj: najmama.sk, Odbornou konzultaci ke článku poskytla MUDr. Radka Gregorová.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist