První příznaky těhotenství

Ačkoliv žaludeční nevolnost nepotká zdaleka každou těhotnou ženu, některé mají tu smůlu, že je trápí až do porodu.

Ačkoliv žaludeční nevolnost nepotká zdaleka každou těhotnou ženu, některé mají tu smůlu, že je trápí až do porodu. Některé ženy vědí s jistotou, že jsou těhotné ještě dříve, než dojde k vynechání pravidelné menstruace. Žena, která dobře zná své tělo a jeho projevy, tak může usoudit podle nejistých příznaků těhotenství. Projevy značící těhotenství mohou být také změny nálad, únava, časté močení, zvýšená chuť k jídlu, nezvyklé chutě a další.

Vstup do rubriky: Příznaky těhotenství

Jisté a pravděpodobné příznaky těhotenství

Kromě nejistých příznaků těhotenství známe příznaky jisté a pravděpodobné. Za jisté lze považovat přítomnost těhotenského hormonu (HCG ) v moči, v krvi nebo určení těhotenství na základě ultrazvukového vyšetření. Pravděpodobným znakem těhotenství je vynechání menstruace, prosáknutí zevních rodidel či zvětšená děloha.

Falešné příznaky těhotenství

Může se stát, že těhotenský test a vyšetření krve na přítomnost HCG jsou pozitivní, přesto ultrazvukové vyšetření těhotenství nepotvrdí. Může k tomu dojít tehdy, pokud těhotenský test ukáže falešně pozitivní výsledek nebo pokud dojde v rané fázi gravidity k samovolnému potratu. Dle odhadů takto zanikne až pětina těhotenství. Častou komplikací je i mimoděložní gravidita, která musí být ukončena, neboť ženu ohrožuje na životě. Existují různé metody (a to i konzervativní), jak mimoděložní těhotenství ukončit, v Česku je metodou první volby operativní odejmutí poškozeného vejcovodu laparoskopickou operací.

Vstup do rubriky: Příznaky těhotenství

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist