První příznaky těhotenství

To, že jsme těhotné, zjistíme každá v jinou dobu. První může cítit změny v prsou nebo nevolnosti už v prvních týdnech, jiná zvedne překvepné obočí dlouho po tom, co měla dorazit menstruace.

shutterstock_770266888-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

První známky, že se něco děje a mohlo by jít o těhotenství, jsou u každé ženy jiné. Jsou ženy, které cítí změnu už chvíli po usazení oplodněného vajíčka v děloze a jiné nic nepozorují ještě dlouhé týdny.

Záleží na osobní vnímavosti vlastního těla, ale třeba i na tom, jak je žena pracovně vytížená. Někdy si ve stresu nemusí všimnout, že se menstruace pár dní zpozdila.

Krajním případem jsou příběhy žen, které zjistily, že jsou těhotné až v momentě, kdy začaly rodit. Zda jsou tyto příběhy pravdivé, nebo patří k tzv. městským pověstem, necháváme na posouzení povolanějších.

Co jsou první příznaky těhotenství?

  • Zvlášť citlivé ženy mohou v době uhnízdění vajíčka cítit dělohu, respektive změnu, která se v ní odehrála.  Může to být jen pocit, že je „něco jinak“, lehká bolest nebo stah.
  • Jiné ženy popisují, že už v úplném začátku těhotenství cítily napětí v prsou. Tento příznak mívají ženy, které už dříve kojily, a jejich tělo na hormonální změnu v těhotenství reaguje rychleji.
  • Náhlé změny nálad a únava je dalším častým příznakem těhotenství. Souvisí s hormonálními změnami, které probíhají v těhotenství.
  • Se změnou v děloze přichází také změny v celé pánevní oblasti. Žena může pociťovat častější nucení k močení nebo může mít bolesti v oblasti stydké kosti.
  • Nezvyklé chutě a zvýšená chuť k jídlu je typickým příznakem, který provází ty šťastnější z nás.
  • Méně šťastné těhotné ženy poznají těhotenství podle nepříjemných ranních nevolností. Dobrou zprávou je, že ranní nevolnosti většinou vymizí během prvního trimestru. Někdy mohou znepříjemnit celé těhotenství.
  • Téměř jistota přichází ve chvíli vynechání pravidelné menstruace. Ano, téměř jistota. Vynechání menstruace totiž může být projevem nemoci. Je tedy na místě udělat si těhotenský test.

Čtěte také:

Co je jistým příznakem těhotenství a co jej jen naznačuje?

Kromě nejistých příznaků těhotenství známe příznaky jisté a pravděpodobné. Za jisté lze považovat přítomnost těhotenského hormonu (HCG ) v moči, v krvi nebo určení těhotenství na základě ultrazvukového vyšetření. Pravděpodobným znakem těhotenství je vynechání menstruace, prosáknutí zevních rodidel či zvětšená děloha.

Falešné příznaky těhotenství

Může se stát, že těhotenský test a vyšetření krve na přítomnost HCG jsou pozitivní, přesto ultrazvukové vyšetření těhotenství nepotvrdí. Může k tomu dojít tehdy, pokud těhotenský test ukáže falešně pozitivní výsledek nebo pokud dojde v rané fázi gravidity k samovolnému potratu. Dle odhadů takto zanikne až pětina těhotenství.

Častou komplikací je i mimoděložní gravidita, která musí být ukončena, neboť ženu ohrožuje na životě. Existují různé metody (a to i konzervativní), jak mimoděložní těhotenství ukončit, v Česku je metodou první volby operativní odejmutí poškozeného vejcovodu laparoskopickou operací.

28.3.2023 5:15 | autor: Redakce Babywebu | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s gynekology.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist