Jak použít těhotenský test

Těhotenské testy seženete v lékárně, ale také v každé drogerii. Podívejte se, jak takový test probíhá a hlavně, jak správně odečíst výsledek. Může vám to ušetřit zbytečné nervy.

24-shutterstock_1694508001-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Rozhodnout se můžeme mezi různě drahými, a tím i různě kvalitními testy. Ty dražší bývají více citlivé a jejich výsledek je spolehlivější. K prokázání nebo vyloučení těhotenství se podle výrobců nemá test používat dříve než první den, kdy se nedostavila menstruace, což odpovídá zhruba 14 dnům po otěhotnění.

Jak postupovat při použití těhotenského testu?

Návody na použití těhotenských testů se mezi sebou drobně liší například dobou, po které má být odečten výsledek, proto si před použitím každého testu prostudujte návod. V zásadě test probíhá takto:

  1. Odeberete moč do suché čisté nádobky,
  2. ponoříte na doporučenou dobu označený konec testu do moči,
  3. po předepsané době odečtete výsledek testu.

Podívejte se, jak těhotenský test probíhá a jak vypadá zobrazení jedné nebo dvou čárek na těhotenském testu.

Pokud test proběhl v pořádku a těhotná nejste, objeví se na testu jeden příčný barevný proužek, a to ve vzdálenějším místě od konce ponořeného do moči. Pokud jste těhotná, budou na testu vyznačeny dva proužky, znamená to, že test proběhl v pořádku (viz výše) a v moči se nachází hCG. Test není platný, pokud se neobjeví proužek vzdálenější od ponořeného konce testu.

Čtěte dále:

I když jsou testy většinou dostatečně citlivé, výsledek není vždy stoprocentně spolehlivý. Když si nejste výsledkem testu jistá, zkuste za několik dní vyšetření opakovat znovu, třeba s jinou značkou testu, nebo se poraďte s gynekologem.

Výsledek testu může být pozitivní, i když těhotná nejste. Stává se to při používání některých léků (Pregnyl, Profasi, Pergonal, APL), u cyst vaječníku a mimoděložního těhotenství.
Testy jsou určeny k jednorázovému použití.

6.10.2023 7:26 | autor: Jana Pleskačová | zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/9703-pregnancy-tests

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist