Vše o plodných dnech a jejich výpočtu

Plánujete miminko? Pak byste měla znát datum vaší ovulace, ale také kdy jsou vaše plodné dny. Jsou to nejdůležitější dny pro zvýšení šance na otěhotnění.

shutterstock_1393387202-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Plodné dny

Nejplodnější období ženy během jejího cyklu označujeme jako tzv. plodné dny. Začínají asi tři dny před ovulací a pokračují asi den či dva po ovulaci. V tomto období je největší šance, že s partnerem počnete potomka.

Chvíle, kdy vajíčko začne svou pouť

Za ovulaci označujeme proces uvolnění vajíčka z vaječníku do vejcovodu. V tomto okamžiku je zralé a připravené na oplodnění.

Jak zjistíte, kdy máte plodné dny?

Plodné dny si můžete vypočítat pomocí kalkulačky. Stačí zadat datum poslední menstruace a délku vašeho cyklu.

V domácím prostředí je možné sledovat bazální teplotu (tělesnou teplotu v klidu), která se cyklicky mění během menstruačního cyklu. Plodné a neplodné dny lze také rozlišit pomocí ovulačních testů, jež jsou k dostání v lékárnách, nebo sledováním vzhledu poševního hlenu, který je během ovulace čirý, řidší a táhne se, kdežto během neplodných dnů je zakalený a hustý.

V souhrnu existují čtyři metody, jak stanovit, kdy jsou vaše plodné dny:

Sex podle plánu? Je to dobrá volba?

Vědět, kdy mám plodné dny je při snaze o miminko žádoucí. Nenechte se však strhnout potřebou plánovaného sexu. Většinou se vytratí veškerá radost z prožitku a sex podle kalendáře se promění v nepříjemnou rutinu. Lepší je postavit se k tomu, jako k cestě za poznáním vlastního těla.

Čtěte dále

Animace ovulace a početí

Chcete vědět, co se ve vás odehrává při ovulaci? Jak to vypadá, když dojde k oplodnění vajíčka a tedy i k početí vytouženého miminka? Podívejte se na názorné video.

11.5.2023 4:54 | autor: Ing. Lucie Krůčková | zdroj: Článek byl zpracován ve spoluporáci s gynekologogy.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist