Co mě čeká na powerjóze?

Powerjóga je cvičení, které je zaměřeno na harmonii těla a mysli, rozvoj fyzických a psychických schopností, odbourání stresu a napětí. Je vhodné jako prevence před bolestí zad, která je často způsobena civilizačními vlivy: špatné držení těla, špatné pohybové návyky, jednostranné zatížení atd.

Co mě ale na hodině powerjógy čeká, jestliže si jí chci přijít zacvičit? A na co jsou jednotlivé cviky vlastně dobré?

Zde je několik základních pozic, se kterými se na hodině určitě setkáte.

Pozice k příjemnému prodýchání – spojení palce a ukazováku je postavení pro břišní dýchání. Výtečné k závěrečnému uvolnění.

Pomocí této pozice docílíme protažení a posílení břišních a zádových svalů. Pozice Mostu má čtyři fáze a toto je závěrečná (nejsložitější).
Není vhodné při vysokém krevním tlaku a srdečních onemocněních. Nemusí dělat dobře lidem s žaludečními vředy.

Tato pozice uvolňuje a zpevňuje ramena, hrudník a záda. Protahuje svaly zadní strany dolních končetin. Lze provádět i s lehce pokrčenými koleny (záleží na pohyblivosti cvičence). Pozice patří mezi tzv. vitalizující pozice – působí proti únavě (zpomaluje srdeční tep, osvěží mozek a nervový systém).

Pozice posilující ramena, paže a záda. Tvaruje hýžďové svaly a zadní stranu dolních končetin.Končetina, která je nahoře, otevírá pánev. Není důležité, jak vysoko se noha dostane, ale zda je pozice správně provedena (nepřenáší se váha těla do ramen a zápěstí, hlava povolena mezi paže a hrudník stále co nejvíce přitažený ke stehnu stojné nohy).

Přínosem této pozice je posílení nohou (vč. kotníků, chodidel a podkoleních vazů) a paží. Uvolňuje a posiluje svaly okolo kyčlí a stimuluje břišní orgány. Chyba v provedení je „vystrkování“ hýždí do zadu.

Při správném provedení dochází k posilování dolních končetin a zároveň ke zvyšování ohebnosti kyčlí. Formuje tukové zásoby na bocích. Zlepšuje krevní oběh v oblasti kyčlí.

Výtečná pozice pro uvolnění kyčelních kloubů a k protažení ohybače pánve.
Správné provedení je s pažemi spuštěnými kolmo k zemi.

Cvičení procvičuje rovnováhu ve stoji na jedné noze, zpevňuje nohy i chodidla, zároveň protahuje svaly přední strany stehen a kyčlí. Tato pozice povzbuzuje funkci pánevních orgánů.

Tato pozice je součástí Pozdravu slunci. Protahuje hrudník a posiluje břišní a zádové svalstvo (hlavně v oblasti beder). Celkově posiluje nervový systém.

Velkou chybou je přitahování ramen k hlavě a povolení těla v oblasti beder a hýždí.

Je to pozice, která výtečně zpevňuje horní část těla, posiluje břišní svalstvo a zlepšuje celkovou rovnováhu těla. Je možná varianta s pokrčenou spodní dolní končetinou (vhodné pro začátečníky). Velká chyba je přetěžování ramenního kloubu a to se stává v případě, když břišní svalstvo není dostatečně zapojené.

Velmi vhodná pozice pro uvolnění bederní páteře a svalů v oblasti beder. Pro zvýšení efektu protažení ohneme kotníky. Tato pozice velmi účinně působí proti zácpě a reguluje činnost štítné žlázy. Tato pozice není vhodná při vysokém krevním tlaku a poranění horní části zad, krku a hlavy.

Ženy by neměly provádět během menstruace žádnou z obrácených pozic (pluh, svíčka apod.)!

Fotografie byly pořízeny s odborným dohledem Markéty Hroudové ve fitness centru Bugifit.

Fotografie mají pouze informační charakter, nejsou míněny a nemají sloužit jako návod k domácímu cvičení. Cvičte pouze pod odborným dohledem.

 

19.3.2009 4:16 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist