Co je powerjóga?

Systém jógy byl vyvinut před několika tisíci lety. Jako souhrn cvičení, psychické relaxace a životního stylu se uchoval dodnes. Z jógy se vyvinulo několik dalších směrů, především moderního rázu. Stále populárnějšími se tak stávají dancejóga, jógalates, jógaball, gravidjóga, powerjóga a další jógové směry.

Powerjóga je cvičební systém založený na posílení, zpevnění a protažení svalů celého těla. Toto pohybové cvičení zlepšuje jak psychickou, tak fyzickou kondici člověka. Rozvíjí souměrně celý svalový korzet a nevynechává jediný sval. Kromě toho má powerjóga velice dobré účinky na klouby, kostru, kardiovaskulární a dýchací systém, zlepšuje svalový tonus těla a redukuje tukové zásoby.

Powerjóga je zaměřena na harmonii těla a mysli, rozvoj fyzických a psychických schopností, odbourání stresu a napětí. Je vhodná jako prevence před bolestmi zad, často způsobenými civilizačními vlivy: špatné držení těla, špatné pohybové návyky, jednostranné zatížení a tak dále.

Velice důležité ve cvičení jógy je správné držení těla, dýchání a zpevnění středu vašeho těla. Ruku v ruce se správným vzpřímeným postojem jde hluboké a klidné, tak zvané jógové dýchání, které spočívá v nádechu přes břicho, hrudník až po klíční kosti. Třetí podstatnou věcí je zpevnění centra těla. To tvoří svaly dna pánevního a břišní svaly. Zpevnění právě těchto zón vám pomůže provádět všechny pozice správně a zajistí, že vás nebudou bolet záda. Zpevnění centra pro vás bude jakýsi pevný střed, který vás bude během jednotlivých pozic „držet“.

Jak probíhá hodina powerjógy?

Před cvičením samotných ásan se provádí tzv. pozdrav slunci. Ten tělo protáhne a připraví na nadcházející hodinu cvičení. Jeho principem je správné dýchání při sestavení několika pozic za sebou, které představují pozvolný přechod od pohybového cvičení ke statickým pozicím. Pozdrav slunci se opakuje několikrát, měl by cvičícího příjemně zahřát.

Po zahřátí se provádějí jednotlivé pozice. V této fázi už nejde o dynamiku, ale o dobré provedení a prodýchání pozic. Je důležité, abyste se na své tělo soustředili. Střídá se napětí s uvolněním.

Jako poslední následuje uvolnění a protažení, tyto pozice se cvičí na zemi. Po závěrečné relaxaci byste se měli cítit dobře, naplněni energií a uvolnění.

Powerjógu si můžete zacvičit téměř v každém větším fitness centru. Open class hodina stojí od 70 do 130 korun. Samozřejmě můžete využít i soukromých hodin, které se pohybují od 400 do 700 korun.

Lidé, kteří powerjógu začnou cvičit, jsou zprvu překvapeni, že jednotlivé pozice, které na pohled vypadají jednoduše, v podstatě tak jednoduché nejsou. Pozice, neboli ásany, které cvičení nabízí, vypadají lehce, ale opak je někdy pravdou. Z lekce powerjógy budete odcházet někdy zpocení, ale velmi dobře protažení a nabití energií.

Kde si můžeme powerjógu zacvičit?

Výhodu mají opět Pražané, kteří si mohou zajít do specializovaného studia powerjógy Václava Krejčíka.

Na lekce powerjógy můžete také zajít do některého z fitness center, zkuste www.factorypro.cz, www.holmesplace.cz, www.solariumbbc.cz .

Pokud powerjógu již cvičíte a chcete se v ní zdokonalit, můžete se na stránkách Body Mind Spirit Academy přihlásit do některého z připravovaných kurzů.

Pokud jste stydliví či nemáte ve svém okolí žádné větší fitness centrum, můžete si na této adrese také objednat instruktážní DVD.

Hodláte s powerjógou začít a nevíte, co od ní máte čekat? Co se po vás na hodině bude chtít, jestli to zvládnete a proč vůbec musíte jednotlivé pozice dělat?

Zdroje:
Krejčík, V. : Zdravý život s powerjógou

 

19.3.2009 4:19 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist