Gynekologické cysty: Prokletí pohlavních orgánů

Dozví-li se žena, že se u ní objevila cysta, obvykle se začne připravovat na to, že půjde na operaci. Chirurgické řešení je ale až poslední variantou.

cysty-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Co to je cysta

Cysta je dutina ohraničená od okolní tkáně, naplněná řídkým nebo hustým obsahem. Může dorůstat různé velikosti – od mikroskopické až po obsah několika litrů. Jejich původ je různý, nejčastěji se objeví po uzávěru žlázového vývodu, příčinou může být také jeho rozšíření, mohou vzniknout v důsledku vývojové anomálie, hormonálního, nebo nádorového původu.

Slovo cysta má čistě popisný charakter, který nevypovídá nic o tom, zda je nezhoubná nebo zhoubná. To se dá určit až odběrem tkáně a laboratorním vyšetřením.

Charakter a chování cysty

Záleží na tom, ve kterém orgánu se cysta nachází.

  • Cysta Bartholinské žlázy se tvoří v okolí jejího vývodu a projevuje se jako kulovitý nebolestivý útvar různé velikosti na vnitřní straně velkého stydkého pysku. Pokud je útvar zarudlý, bolestivý, jedná se o zánět Bartholinské žlázy, který je bakteriálního původu a postihuje buď okolí vývodu žlázy, nebo žlázu celou.
  • Cystické útvary v pochvě obvykle vycházejí ze zárodečné tkáně a na jejich vzniku se může podílet pohlavní styk, zavádění tamponu nebo porod. Pohlavní styk či zavedení tamponu je pak pro ženu velmi bolestivé.
  • Cysty na vaječníku jsou umístěny nejčastěji na povrchu, vzácně uvnitř vaječníku nebo na stopce.

Nejčastější typy nezhoubných cyst

  • Folikulární (funkční) cysta vzniká v případě, kdy během menstruačního cyklu nedojde k ovulaci, folikul přetrvává a dorůstá různé velikosti.
  • Cysta žlutého tělíska znamená přetrvávající žluté tělísko, ve které se změní dominantní folikul po ovulaci.
  • Endometroidní cysta neboli Sampsonova cysta je postižení vaječníku při onemocnění zvaném endometrióza. Jde o stav, kdy se děložní sliznice nachází rozeseta v různých lokalizacích v dutině břišní (pobřišnice, střevo, děloha, močový měchýř). Jasná příčina endometriózy není známá, existuje více teorií o jejím vzniku.
  • Dermoid neboli zralý teratom je nejčastějším typem nezhoubného nádoru na vaječníku. Vzniká ze zárodečných buněk. Dorůstá velikosti i nad 10 cm a může obsahovat jakoukoli tkáň lidského těla – nejčastěji vlasy, kožní maz, zub, chrupavku či kost.
  • Syndrom polycystických vaječníků je onemocnění, které je diagnostikováno na základě souboru příznaků, jako je vysoká hladina mužských pohlavních hormonů, ochlupení v mužských lokalizacích, akné, obezita a poruchy menstruačního cyklu (anovulace). Kromě laboratorních nálezů a klinických příznaků mají charakteristickou strukturu i vaječníky.
  • Paraovariální cysta se nachází mimo vaječník, může být na stopce a narůst i do větších rozměrů.

Jak žena pozná, že má cystu na vaječníku?

Je celkem obvyklé, že lékař najde cystu náhodou při preventivním vyšetření. Cysta se může projevit bolestmi v podbřišku, tlakem na močový měchýř, bolestmi při styku či v zádech, nepravidelnostmi v menstruačním cyklu, menstruace může být silná nebo naopak může vynechat.

Akutní bolest je spojená s prasknutím cysty a krvácením do tkáně vaječníku. Pokud je bolest kolikovitá doprovázená nauzeou, zvracením, teplotou a střevními obtížemi, jde nejčastěji o tzv. torzi. Cysticky změněný vaječník se pootočí kolem své osy a tím se omezí tepenné zásobení tohoto orgánu, který ztrácí přívod kyslíku.

Diagnostika cyst na vaječníku se provádí pomocí vaginálního ultrazvuku a palpačního vyšetření pacientky. Pokud cysta přetrvává dlouhou dobu nebo se jeví jako podezřelá, má lékař možnost odebrat nádorové markery, které naznačí, zda má cysta benigní nebo maligní charakter.

Čtěte také:

Někdy zmizí, někdy pomůže chirurgie

Léčba cysty Bartholinské žlázy nebo cysty v pochvě je vždy chirurgická.

Pokud má žena zjištěnu cystu na vaječníku, další postup záleží na více faktorech. K chirurgickému řešení se přistupuje v situaci, kdy cysta ženě způsobuje potíže (bolesti, poruchy cyklu), jeví známky zhoubného bujení, je větší velikosti, přetrvává delší dobu nebo hrozí, že poškodí vaječník. V opačném případě lékař ženu pravidelně sleduje. Cysta většinou sama zmizí.

Při konzervativní léčbě cyst závislých na menstruačním cyklu bývá ženě nasazena hormonální antikoncepce. Často ji pak ženy užívají dlouhodobě, aby se předešlo jejich znovuobjevení.

Hormonální léčbu (dienogest) lékaři volí také při léčbě endometroidní cysty.

Jaké komplikace mohou cysty působit?

Mezi nejčastější akutní komplikace cyst na vaječníku patří samovolné prasknutí cysty, které může být následováno zánětem pobřišnice, a již zmiňovaná torze (zaškrcení tepen zásobující vaječník).

Komplikace ale nemusejí být pouze akutního rázu. Jakákoli operace, obzvláště spojená se zánětem, může zanechat v dutině břišní a malé pánvi srůsty. Srůsty pak mohou způsobit bolesti.

Pokud si operace vyžádala razantní řešení, tedy odnětí celého vaječníku, popřípadě vejcovodu, může mít žena v budoucnosti problémy s otěhotněním či předčasným přechodem.

Problémy s otěhotněním

Vaječníky jsou pro otěhotnění velmi důležitým orgánem. Hormony, které produkují, řídí menstruační cyklus. Cysticky změněný vaječník nemusí fungovat, jak by měl, a menstruace může být nepravidelná.

U syndromu polycystických vaječníku často neprobíhá ovulace, která je pro otěhotnění nezbytná. Růst a uvolnění vajíčka je možné podpořit hormonálně. Protože polycystické vaječníky mají silnější obal, provádí se za účelem dosáhnutí ovulace tzv. laparoskopický drilling. Podstatou drillingu je, že se slupka vaječníků se na několika místech propálí.

Velmi častou příčinou neplodnosti bývá endometrióza. Rozsáhlý nález endometriózy v malé pánvi může způsobit srůsty a neprůchodné vejcovody. U tohoto onemocnění může být příčina nemožnosti otěhotnět také na straně imunologie.

Léčba spočívá v kombinaci chirurgického odstranění viditelných ložisek endometriózy a hormonální terapie. Aby se zhojila i neviditelná či těžko přístupná ložiska, je nutné menstruační cyklus zablokovat.

V případě, že žena prodělá některou z cyst, může být její cesta za miminkem delší a páry často končí v rukách odborníků na asistovanou reprodukci.

26.10.2023 1:40 | autor: MUDr. Radka Gregorová | zdroj: Odborným garantem článku je MUDr. Radka Gregorová.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist