Čtěte rychle, ale zároveň efektivně. Jak na to?

Číst rychle a zároveň si zapamatovat význam textu? Ano, je to možné. V tomto článku vám poradíme, jak toho můžete dosáhnout.

titulka-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay

Přečíst knihu umí každý. Jenže k čemu to vlastně je, když si z ní za pár týdnů nic nepamatujete? Chcete-li, abyste si z vaší další knížky alespoň něco odnesli, pak jste na správném místě. V tomto článku vám totiž ukážeme, jak konečně začít efektivně číst.

Co je potřeba vědět?

K efektivnímu čtení je nejprve nutné pochopit, jak fungují vaše oči. Protože když čtete, tak jejich pohyb v podstatě není řízen vaší vůlí. A i když si myslíte, že zrovna ostříte na určitou větu, neznamená to, že se na ni opravdu soustředíte. Váš mozek toho čte naráz mnohem víc. Proto je potřeba naučit se číst a pohybovat očima soustředěně.

Díky tomu tak budete moct číst rychleji, a zároveň dobře zpracujete v knize obsažené informace. Když čtete špatně, váš mozek je v tu chvíli zaměstnaný zpracováváním jednotlivých slov. Vy totiž přeskakujete ze slova na slovo bez jeho úplného přečtení. Tím pádem musí váš mozek vynaložit více úsilí, aby správně zorganizoval všechno, po čem jste zrovna přejeli očima.

Jak na to?

Jak si tedy zapamatovat, co vlastně čtete? K tomu je potřeba se naučit číst a přemýšlet zároveň. Vysvětlíme. Řekněme, že jste zrovna přelouskali odstavec věnovaný historii vašeho města. K pochopení významu si proto musíte položit otázku, co jednotlivá slova obsažená v daném odstavci znamenají. Abyste si udělali v hlavě místo na takovéto přemýšlení, je potřeba se naučit více slov naráz, nikoliv slovo po slově.

Jestliže se to chcete naučit, není nic jednoduššího, než si vybrat některý z titulů z knižní databáze ČBDB.cz. V databázi spisovatelů a knih najdete zajímavé kousky, s jejich pomocí si můžete rovnou natrénovat to, co jste se zrovna naučili. A rovnou se přitom dozvědět spoustu zajímavých informací, nebo se ponořit do pohlcujícího příběhu.

 

 

10.8.2022 3:25 | autor: Komerční prezentace
Více o tématu: čteníknížkymozekpohyb

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist