babyweb.cz > BABYWEB 2021 > PR články > FAQ o těhotenských testech
FAQ o těhotenských testech
Těhotenský test znamená pro mnohé naději, pro jiné obavy. Jejich použití provází celá řada otázek a nejasností, které nelze vždy vyčíst z příbalového letáku. Na ty nejčastější z nich se vám pokusíme odpovědět
Kdy těhotenský test funguje spolehlivě?
Těhotenský test je nejspolehlivější, když se provádí od prvního dne vynechané menstruace. Některé citlivější testy slibují možnost testování už několik dní před očekávanou menstruací, ale výsledek může být zkreslený. Pro nejpřesnější výsledek je ideální testovat se hned ráno (první ranní moč), kdy je koncentrace těhotenského hormonu (hCG) nejvyšší.
Mohou být testy falešně pozitivní / negativní?
Ano, mohou. Příčinou může být hned několik různých faktorů:
· příliš brzké provedení testu (ještě před očekávaným začátkem menstruace,
· naředění moči a použití testu během dne (nejlepší je vždy první ranní moč, kdy je koncentrace hCG nejvyšší,
· nedávný potrat a další specifické zdravotní stavy (například cysty na vaječnících),
· užívání léků, které obsahují hormon hCG,
· těhotenský test byl nesprávně proveden nebo má po datu expirace (tuto skutečnost si vždy zkontrolujte ihned po zakoupení).
Jaký je rozdíl mezi testem z moči a krevním testem?
Testem z moči zjistíte, zda je přítomen těhotenský hormon hCG. Zejména v raném stádiu těhotenství je ale toto měření méně přesné a velmi záleží na správném provedení testu.
Krevní test je samozřejmě přesnější. Je schopen odhalit i velmi nízké hladiny hCG a dozvíte se díky němu i délku vašeho těhotenství. Dokáže totiž určit přesné množství hormonu hCG. Výsledky testu obdržíte během několika dnů. Například laboratoře Unilabs poskytují výsledek do dvou pracovních dnů a jejich odběrová místa najdete po celé republice. Stačí jeden odběr a budete mít jasno.
Co vše může ovlivnit výsledek těhotenských testů?
· Léky na plodnost obsahující hCG mohou způsobit falešně pozitivní výsledek. Ostatní běžné léky (včetně hormonální antikoncepce) obvykle výsledek neovlivní. V případě, že užíváte léky dlouhodobě, informujte se u svého lékaře či lékařky o možném ovlivnění výsledku těhotenského testu.
· Správný čas provedení těhotenského testu je klíčový. Test provedený příliš brzy po oplodnění často ukáže falešně negativní výsledek. Nejlepší načasování je po vynechání menstruace.
· Pití velkého množství tekutin před testováním může snížit koncentraci hCG v moči. Proto je nejlepší testovat ranní moč, kterou zachytíte ihned po probuzení.
Co dělat v případě nejednoznačného výsledku?
Těhotenský test zopakujte – nejlépe až další den a ideálně ráno. Můžete také vyzkoušet jinou značku testu. Různé druhy testů najdete například v nabídce dm. Pokud si stále nejste jistá a výsledek je nejednoznačný, navštivte raději lékaře, který vám pomůže zjistit těhotenství pomocí krevního testu.
Kdy vyhledat lékaře?
· Při pozitivním testu (lékař potvrdí těhotenství a zahájí péči).
· Při opakovaně nejasných nebo rozporuplných výsledcích testů.
· Pokud se objeví bolest břicha, krvácení nebo jiné neobvyklé příznaky.
· Pokud máte těhotenské příznaky (jaké mohou být?), ale těhotenské testy jsou stále negativní.