Děti a výdaje. Co vás čeká a nemine. A dá se tomu vůbec vyhnout?

Rostoucí děti = rostoucí výdaje. To je přímá úměra, ve které často musí najít schůdné řešení nejeden rodič. A právě proto jsme pro vás připravili krátký souhrn toho, jaké fáze výdajů vás u dětí čekají a jaké jsou možnosti při nich ušetřit.

1. fáze: Příprava a výbava

Příprava na příchod miminka patří k těm nejemotivnějším, a co si budeme povídat, také k poměrně drahým obdobím. Až nastane den D, vše od kočárku, postýlky a oblečení, až po dětskou výživu, musí být připraveno.

Jedná se klidně o desetitísíce korun za vybavení, které bude využito jen několik měsíců, nebo dokonce týdnů. Přitom stačí málo a ušetřit se dá opravdu hodně. Zrenovujte starou postýlku (retro je v módě), vyberte si kvalitní kočárek z druhé ruky, zeptejte se kamarádek, zda jim doma nezbyla nějaká nenošená bodýčka, nebo prostě sepište, co vám rodina může do začátku koupit. Možností je spoustu. Vždy záleží na vašem přístupu k věci a také kreativitě.

2. fáze: Rosteme a učíme se

V další fázi už vás sice nečekají tak velké výdaje naráz, za to musíte do svého rozpočtu zařadit ty opakující se, kterým se dlouhodobě nevyhnete, jako jsou pleny, dětské boty (první, druhé, třetí, … ), a jak vaše ratolest roste, tak i další a další oblečení a hračky.

Všimněte si také, jak se v tomto období často proměňuje nábytek a dekorace v dětském pokojíčku. I tady se dá ušetřit. Do pokojíčku můžete renovovat starší nábytek, dědit oblečení po starších dětech, nebo naopak již vyřazené oblečení  přeprodávat dál. Věřte, že za pár let už to s “recyklací” věcí tak jednoduché mít nebudete.

3. fáze: Hurá do školy

Nedávno začal nový školní rok a jako vždy to byla velká událost jak pro mnoho školáků, tak pro vaši peněženku. Každoročním důležitým úkolem se tak pro vás stane řešení výhodných nákupů učebnic a školních pomůcek. V tomto věku se můžete prakticky rozloučit s využíváním vybavením z druhé ruky. Ve školním kolektivu se takové věci už tolik netolerují.  Především u oblečení nebo elektroniky.

A připravte se, že tento tlak na pořizování nových věcí. se bude v následujících letech spíše stupňovat. Je tedy dobré se zaměřit na to, jak tyto věci pořizovat výhodně. Dobrým pomocníkem vám mohou být slevové akce, výprodeje, nebo třeba stále více populární slevové kódy.

4. fáze: Cool za každou cenu

Čím bude váš školák starší, tím méně budou nákupy ve vaší režii. Vše musí být najednou značkové a trendy. Žijeme (a ještě chvilku asi budeme) ve věku sociálních sítí, , které dětem podsouvají, že musí být za každou cenu perfektní. Často to znamená hlavně nosit cool oblečení a v ruce držet nejnovější mobil. Dívky si brzy začnou vybírat své oblíbené vůně, kluci pořádný notebook na hry a všichni do jednoho pak pravděpodobně i pořádně drahou destinaci vaší příští dovolené. Nejdůležitějším měřítkem úspěchu se pak stane počet lajků a followerů na jejich Instagramu a vám z toho půjde tak trochu hlava kolem.

Ale hlavně, jako rodiče budete muset tohle všechno více, či méně zohledňovat i ve svých nákupních rozhodnutích a rodinném rozpočtu. Přejeme tedy pevné nervy, rozvážnost (ne vše musí vaše ratolest za každou cenu dostat) a hodně štěstí při výběru té správné nabídky. Bez toho se totiž neobejdete.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist