Dítě je nákladným koníčkem

V životě se jistě vyskytnou okamžiky, kdy člověk váhá, zda vůbec udělal dobře, když se rozhodl pořídit si rodinu. Jedním z prvních podobných momentů je zjištění, že dítě je vlastně nesmírně nákladným koníčkem.

Je sice pravda, že úplně malé děti se skoro všude dostanou zadarmo, ale to je jen malá lest. Kamkoliv jdete, výdaji nejsou ve skutečnosti položky, jako je vstupné, nebo permanentka na vlek, nebo co vás jen napadne, ale to, co utratíte navíc. Zmrzlinky, čokoládičky, pitíčka, lízátka, hračky, panenky, autíčka, kolotoč, houpačky a tak dál a tak podobně.

Tričíčka a mašličky

Pokud si myslíte, že řešením je zůstat doma, pak jste na omylu – to máte plenky, sunar, dudlíky, botičky, šatičky, malé židličky na sezení, bryndáky, kašičky, mejdlíčka, mastičky, prášečky, postýlku, bačkůrky, mističky, lžičky a vidličky a nože, tužky a papíry, plastelína, fotky, brejličky, kočárek pro panenku, domeček pro tutéž, ručníčky, sukýnky, tričíčka, mašličky, gumičky a tak dál a tak podobně.

Nic se neděje

Zkrátka oproti autu je dítě levné na pořízení, ale drahé na provoz. Zjistíte tedy, že příjmy, které jste do nynějška měli a které byly více či méně dostatečné, jsou nyní hrubě nepostačující. A začne to – panika, stres, nervozita. Co když je neuživím, mateřská nestačí, je to celé na mně, nemám ani na slanou vodu, jsem neschopný, slabý, osamělý… Však to znáte. První věcí, kterou je potřeba v takové situaci udělat, je – zhluboka dýchat. Nic se v zásadě neděje.

Zbytečná panika

Vaše situace není zoufalá – existují totiž v zásadě dvě možnosti. Tou první je, že panikaříte zbytečně. Měli jste nějaké výdaje navíc a nyní máte pocit, že nevyděláváte dost, což je samo sebou nesmysl. Řešením takové situace je zachovat teplé nohy a chladnou hlavu. Pokud si udržíte odstup, časem sami zjistíte, že se nic světoborného neděje.

Dvě možnosti

Druhou možností je, že si skutečně žijete na příliš vysoké noze. Pak zvažte dvě varianty. Buď budete skromnější, což doporučuji, nebo najdete zaměstnání, v němž dostanete více peněz, což nedoporučuji.
Proč? Protože se dostáváte do začarovaného kruhu. S penězi je to stejně jako s místem na disku – nikdy jich není dost. Ať máte sebevíc, nikdy to nestačí. Jak říkal jeden můj známý s prosperující firmou – člověk je pořád chudý a peněz se nedostává. Když jsem nesměle namítl, že má firmu s milionovými zisky, pohrdavě si mě změřil a zeptal se: „Víš, kolik stojí surfařská sezóna na Havaji?“ Z čehož plyne poučení – nikdy si nedělejte starosti s penězi, nevyplatí se to.
A jestli jsem vás nepřesvědčil, nevadí. Posaďte se na chvíli se svojí ratolestí na koberec (nebo co to máte na podlaze) a chvilku si s ní hrajte. Pak se zeptejte sami sebe: „Stojí to za to?“ Že vím, co řeknete?

26.2.2009 9:40 | autor: Martin Prokeš
Více o tématu: dětikobereckočáreknohy

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist