Děti z okolí Prahy možná nepojedou k moři

Tisíce rodin, které bydlí ve středních Čechách (zejména v bývalých okresech Praha-západ, Praha-východ nebo na Kladensku), možná nebudou moci o letošních prázdninách vyjet se svými dětmi do zahraničí. Úřady vydávající nové dětské pasy v Černošicích, Říčanech a Kladně kolabují a za stávající situace nejsou a nebudou schopny vyřídit všechny žádosti do začátku prázdnin.

Tajemník Městského úřadu v Černošicích Jan Louška popisuje situaci na pracovišti vydávání pasů v Podskalské ulici v Praze 2 jako opravdu kritickou. „V tuto chvíli nejsme schopni zásadním způsobem zvýšit počet obsloužených občanů. Máme k dispozici čtyři fotokabinky, ale potřebovali bychom jich minimálně třikrát tolik. Ministerstvo vnitra nám je však odmítá dodat a požaduje, abychom si je pořídili na své náklady. To je ale absurdní a nemožné!“

Tento stav potvrzuje i Renáta Vyhňáková, vedoucí oddělení osobních dokladů MěÚ Černošice, která popisuje i příčinu kritického stavu: „Změna zákona o občanských průkazech nově neumožňuje přijímat žádosti o vydání občanských průkazů na obcích s matrikami. Tím náš úřad přišel o dvacet tři ‚kontaktních míst‛, kde si občané mohli požádat o OP a také si tak vyrobený OP vyzvednout. Tento zásah ze strany státu nebyl pravděpodobně z ekonomických důvodů podpořen ani dodáním další bezpodmínečně nutné techniky, ani navýšením finančních prostředků na výkon přenesené působnosti (cca 120 000 obyvatel).“

Podle slov Renáty Vyhňákové je jmenované oddělení osobních dokladů v současnosti schopno přijmout 100 žádostí o vydání cestovního pasu denně. Situace je ovšem taková, že žadatel musí být na uvedeném úřadě před sedmou ráno, aby si mohl vyzvednout omezený počet pořadových čísel a dostal se během dne na řadu. Na většinu zájemců ale čísla nezbývají a je jim nabídnuta možnost objednání přes internet – nejbližší nabízené datum je však 7. srpna! Samotný pobyt na úřadě neurychluje ani fakt, že se změnou zákona se žádost nepodává na úředním tiskopise, ale vyplňuje ji zaměstnanec úřadu přímo na místě – což vyřizování zpomaluje. Dostavit osobně se navíc musejí i malá miminka, protože dítě už nelze zapsat do cestovního dokladu rodiče, a fotografie do pasu jsou navíc pořizovány přímo při podání žádosti na příslušném úřadě.

Ministerstvo vnitra se k vyhrocenému stavu na úřadech staví poměrně klidně. Na dotaz Babywebu, jak hodlá situaci řešit, odpověděl za MV ČR Vladimír Řepka: „V tuto chvíli mají rodiče, kteří nechali vyřizování pasů takřka na poslední chvíli, jedinou možnost (tedy kromě toho obrnit se na úřadě trpělivostí). Mohou pro své děti vyřídit občanský průkaz. Od 1. ledna 2012 je možné na kterémkoliv úřadě s rozšířenou působností požádat o vyhotovení dětského občanského průkazu, který slouží pro cesty po Evropě. (pozn. red. Pokud se chystáte na dovolenou letecky mimo členské státy EU, s dětskou občankou ovšem nevystačíte.) V současné chvíli probíhá analýza nejkritičtějších míst, tedy úřadů, kde je největší nápor. Na základě této analýzy by během měsíce měla vzniknout určitá řešení.“

Pokud Ministerstvo vnitra nevyjde postiženým úřadům v okolí Prahy urychleně vstříc a nedodá jim v nejbližší době další fotokabinky, systém vydávání dětských pasů v nejbližších dnech totálně zkolabuje a většina rodin s dětmi v okolí metropole o prázdninách bude muset zůstat doma. A to i v případě, že mají již koupený a zaplacený zájezd.

CO BYSTE MĚLI VĚDĚT, NEŽ SE VYDÁTE NA ÚŘAD:

Od 27. června 2012 budou muset mít i děti mladší deseti let při cestě do zahraničí svůj cestovní pas nebo pro cesty do států Evropské Unie v rámci schengenského prostoru bude dětem stačit občanský průkaz. Toto opatření má zamezit nekontrolovanému mezistátnímu pohybu dětí, zabránit či alespoň ztížit možnost mezistátních únosů dětí a také obchodu s dětmi.
Cestovní pas lze vyřídit jen na příslušném úřadě, kam občan spadá podle místa trvalého bydliště. Zápisy dětí obsahují jméno a příjmení dítěte, datum narození a pohlaví dítěte.

Od 1. ledna 2012 dle novely zákona o cestovních dokladech není zapotřebí předkládat doklad o státním občanství ČR. Stačí předložit rodný list dítěte a rodný list rodičů dítěte a občanský průkaz oprávněné osoby, která podává žádost za občana mladšího 15 let. Žádost se nepodává na úředním tiskopisu, občan u příslušného úřadu pouze předloží doklady potřebné k vydání cestovního pasu a nepřikládá ani fotografii. Tu pořizuje příslušný úřad při podání žádosti, proto se žadatel musí k němu osobně dostavit.

Více o tématu: dětijménopohlaví

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist