S kojencem pod stan

Jste sportovně založení rodiče a chybí vám přespávání pod stanem? Můžete si ho užít i s miminkem, pokud dodržíte některé zásady.

Od kdy vzít dítě pod stan

Většina rodičů holdujících přespávání v přírodě bere své dítko poprvé pod stan kolem roku věku, nejdříve od devíti měsíců věku. Od této doby není totiž dítě tak těžké zabavit, matka může stále v případě nouze dítě nakojit. Dítě také ještě hodně spí a dodržujeme-li jeho domácí rozvrh, většinou snáší pobyt pod stanem velmi dobře.

Jak to bude snášet?

Každé dítě snáší pobyt pod stanem jinak. První pobyt pod stanem pro něj bude nevídaným zážitkem. Je možné, že se mu ale nebude tak líbit nebo nebude schopno tolik nových zážitků zpracovat jinak než nevrlostí a brekotem. Když dítě první noci pod stanem probrečí, nevěště hlavu. Mnoho outdoorových nadšenců takhle zahájilo svá stanová dobrodružství.

Vybíráme stan

Na rozdíl od profesionálních horolezců, vy si u stanu všímejte jiných věcí než hmotnosti, špičkových materiálů a odolnosti proti sněhovým vichřicím. (Předpokládáme, že nejedete na severní pól, ale pouze s rodinou na několikadenní výlet k nějakému jezeru či rybníku.) Ano, budete potřebovat kvalitní stan, ale daleko důležitější pro vás budou jiné parametry. Velikost, větrání, odkladové kapsy, prostorové uspořádání stanu, způsob jeho stavění, otvírání atd.

Kde bude dítě spát

Podle typu stanu potom určete, kde bude dítě spát. Máte tři možnosti:

  • Budete-li v malé stanu, rozhodně volte spací pytel. Můžete buď zakoupit speciální spacák pro děti nebo použít spacák pro dospělé. Aby v něm ale dítě nesklouzávalo, je dobré ho pod nohama dítěte zafixovat (například podvázat).
  • Budete-li jezdit na výlety častěji, je vhodné zakoupit dětský spací pytel.
  • Máte-li větší stan, můžete do něj umístit cestovní postýlku. Ty jsou velmi praktické pro svou skladnost a pohodlí. Dítě také neleží přímo na zemi (resp. na karimatce), což také není zanedbatelné.

 

Co hrozí miminku

• Prochladnutí

Věnujte velkou pozornost oblečení dítěte. Vy se sice po lesích a horách neustále hýbete (a tím zahříváte), ale vaše dítko pouze sedí v krosně a je neseno. Deku (minimálně přes nožičky) určitě využijete. Dítě také dostatečně oblékněte v noci.

Nebezpečné předměty na zemi

Dítě kolem roku věku bude chtít všechno prozkoumávat samo. Mohou na něj ale číhat různé nástrahy – střepy, ostré klacky, zapomenutý rybářský háček atd. Ujistěte se, že v okolí vašeho stanu nic takového není.

Rostliny a houby

Dítě může omylem sníst nějakou jedovatou bobulku či houbu. Dávejte pozor, co strká do úst.

Oheň

Vysvětlete dítěti u večerního táboráku jasně, že oheň mu může ublížit.

Na co myslet dopředu

• Ve stanu je vše slyšet, to znamená, že i ve směru ZE stanu. Budete-li ubytováni v kempu, bude dítě pláčem nejspíš všechny budit.

• Hygienické zázemí v kempech většinou není připraveno na rodiny s malými dětmi. Přebalovací pulty tu nehledejte.

• Dítěti budete muset někde ohřívat jídlo.

• Bude lepší mít během pobytu s sebou jen jednorázové pleny, praní látkových nemusí být vždy možné.

Tipy:

• Kupte stan ve specializovaném obchodě. Poraďte se s prodejcem.

• Po příjezdu na místo a postavení stanu se podívejte v jeho okolí, jestli na zemi nejsou ostré či jiné nebezpečné předměty.

• Je-li ve stanu chladno a chcete dítě přebalit, zkuste stan nejdříve trochu zahřát (zkuste kahan).

• Rozhodně si na dovolenou pod stan neberte kočárek. Využijte speciálních krosen pro děti, ty jsou na delší nošení v přírodě nejlepší.

• Vyberte si kemp (nebo ho alespoň mějte v blízkosti), kde je možnost dítěti ohřát jídlo.

• Buďte na dojezd do většího města s lékařskou první pomocí.

• Mějte plán B v případě nepříznivého počasí.

19.8.2009 10:19 | autor: Michaela Mazancová
Více o tématu: dětimatkaspátvýlet

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist