Hurá! Vyrážíme na kola

Cyklistika je jeden z nejpopulárnějších sportů, který lze provozovat odmalička až do stáří. Navíc, na kole můžete jezdit jako celá rodina společně a trávit tak aktivně volný čas – nejen v létě! Poradíme, jak vyrazit na kolo s úplně malým miminkem, ale také jak vybrat odrážedlo či kolo pro ty starší.

Možnosti sportování se novopečeným rodičům s narozením miminka skutečně radikálně sníží. Cyklistické výlety lze ovšem podnikat i s úplně malými miminky. Stačí jen mít (popř. si vypůjčit v půjčovně) speciální vozík, který lze za kolo napojit a vézt v něm, podobně jako v kočárku, vaše děťátko. Tyto vozíky jsou totiž vybavené zvláštní novorozeneckou vložkou, která je vhodná pro pohodlné uložení miminka od narození až do půl roku, později se obejdete bez ní. Pro větší bezpečnost je většina vozíků opatřena také reflexní vlaječkou. Přesto nelze říci, že jsou tyto cyklistické vozíky úplně bez rizika.

„Vozík jsme využili, až když se nám narodilo druhé dítě. Starší syn jel se mnou v sedačce a manžel měl za kolem napojený vozík, kde spinkalo miminko. Upřímně ale musím říct, že jako mámě mi připadala cyklosedačka mnohem bezpečnější, a vlastně jsem si výlet na kole s vozíkem nikdy příliš neužila. Měla jsem různé obavy – aby ho nesrazilo náhodně projíždějící auto, jestli miminku není příliš horko nebo se na něj nepráší apod. Na přírodních cestách to navíc pěkně drncalo,“ říká pětatřicetiletá maminka Bára.

Děti ve věku kolem 18 měsíců lze na kole již vozit v sedačce, která je umístěná za sedákem rodiče, popř. před ním. Podle odborníků je vhodnější sedačka za zády rodiče, přestože děti mají zhoršený výhled. Je to však bezpečnější a pro šlapajícího také pohodlnější.

Většinu cyklistických sedaček lze umístit téměř na jakékoliv kolo speciálním adaptérem. Některé mají dokonce možnost polohování opěradla, takže děťátko může v klidu i spinkat.

Pro větší přehlednost přinášíme srovnání všech tří možností převážení malých dětí – cyklovozíku, sedačky na kole před rodičem a sedačky za rodičem:

Sedačka upevněná vpředu

  • Je určena především pro menší děti do cca 15 kg, které samy bezpečně sedí.
  • Dítě, které si užívá skvělého výhledu ze svého „trůnu“, máte po celou jízdu pod dohledem. Nechrání však dítě proti větru a hmyzu.
  • Vysoko posazené těžiště znamená nesnadnou manipulaci, kolo je méně stabilní.
  • Větší dítě může překážet v rozhledu a při řízení kola.
  • Hodí se pouze na kratší vzdálenosti.

Bez přilby se nejezdí!

Ze zákona musí mít přilbu na hlavě každý cyklista mladší 18 let včetně dítěte v cyklosedačce.

Při její koupi dbejte na to, aby byla:

 • pohodlná, zároveň však přesně padnoucí,
 • s nastavitelným páskem, řádně upevněná a se snadným zapínáním,
 • s dostatečným odvětráváním,
 • dobře viditelná i z velké vzdálenosti,
 • s bezpečnostní atestací.

Sedačka upevněná vzadu

 • Je vhodná i pro starší děti (až do přibližně 4 let věku). Její maximální nosnost je 20–22 kg.
 • Kvůli sedačce je celé kolo poměrně nestabilní při rozjezdu i zastavování.
 • Kolo nemůžete odložit, popřípadě opřít, pokud v sedačce dítě spí. (Mějte ale na paměti, že dítě by v sedačce spát nemělo, protože ve spánku nemá zpevněné zádové svaly a páteř není chráněna proti drncání.)
 • Dítě vzadu špatně vidí, sedačka mu však poskytuje více komfortu a je také bezpečnější než přední sedačka.
 • Hodí se i pro delší trasy.

Přívěsný vozík za kolo (tzv. croozer)

 • Díky speciální vložce pro kojence můžete ve vozíku převážet i nejmenší děti. Některé cyklovozíky jsou uzpůsobené i pro přepravu dvou dětí najednou.
 • Chrání dítě před větrem, deštěm i prachem, je kryté před sluníčkem, zároveň zajišťuje perfektní odvětrávání.
 • Je poměrně stabilní. I v případě pádu je dítě chráněno kovovou konstrukcí.
 • Je prokázáno, že řidiči při předjíždění nechávají větší prostor mezi vozíkem a jejich autem, než když předjíždí pouze kolo se sedačkou.
 • Dítě je ve vozíku v poměrně omezeném prostoru a bez kontaktu s rodičem.

Na odrážedle se dítě učí rovnováze

Oslaví brzy váš mrňousek své druhé narozeniny? Pak můžete začít koketovat s myšlenkou, že si vychováte malého cyklistu, který bude na výletech sám šlapat do pedálů. Čím začít? Pořiďte mu odrážedlo! 

V době, kdy byla na trhu pouze dětská kola s přídavnými kolečky, napadlo jednoho tatínka odmontovat pedály a kliky a první „odrážedlo“ pro nejmenší bylo na světě. Tento stále oblíbenější dětský dopravní „prostředek“ má jednu velkou výhodu, a proto byste jej při učení jízdy na kole neměli přeskočit. Dítě se na něm totiž naučí rovnováze, manévrovat s řidítky i brzdit. Přechod na klasické kolo pak může být naprosto bezproblémový a není výjimkou, že některé šikovnější děti pak dokážou jezdit na kole již od prvního dne samy.

Na co si dát při výběru odrážedla pozor:

 1.  Rám konstrukce by měl být dostatečně bytelný a pevný. Nezáleží na tom, zda bude z kovu, plastu nebo ze dřeva, ale měl by vydržet i hrubší zacházení.
 2.  Horní rámová trubka by měla být relativně nízko, aby v případě, že dítě zastaví a stoupne si, zůstával mezi rámem a rozkrokem dítěte prostor.
 3.  Odrážedlo musí být lehké. Počítejte s tím, že minimálně třetinu času pobytu venku ponesete odrážedlo v ruce vy – rodiče. Navíc se na lehkém, ale přesto robustním odrážedle dítěti lépe pojede a snadněji udrží rovnováhu.
 4.  Zkontrolujte výšku sedáku a možnost jeho nastavení. Jinak se vám může stát, že na dárek, který jste v dobré víře svému dítěti darovali, bude moct usednout až za několik měsíců.
 5.  A pozor – brzda je v případě odrážedla spíše na škodu!

Kupujeme první kolo: S kolečky, nebo bez?

Kolik kilometrů zvládne dítě ujet?

 • 3 roky: 1 až 2 km
 • 4–6 let: max. 15 km
 • 6–8 let: max. 25 km
 • 8–10 let: max. 30 km

Jakmile zvládne dítě jízdu na odrážedle, můžete vyzkoušet kolo. Pro menší děti zvolte kolo ještě s postranními kolečky, které dítěti pomáhají udržovat balanc. Šikovnější „odchovanci“ odrážedel ale možná ani kolečka potřebovat nebudou. Přídavná kolečka totiž pomohou s udržením rovnováhy, ale kolo je díky nim zase těžší, což může být především pro slabší děti spíše demotivující.

Základním kritériem při výběru kola je bezpečnost, proto vybírejte důkladně a mezi kvalitními modely. Důležitá je především správná velikost kola. „Kolo jsme naší Barunce pořídili k jejím třetím narozeninám a ona si jej od první chvíle zamilovala. Stačilo pár dní, kdy jsme jí pomáhali s rovnováhou tím, že jsme ji při jízdě přidržovali zezadu za sedačku kola, ale postupně byla stále jistější a jistější, až nám jednoho dne zkrátka‚ ujela‛, a od té doby jezdí sama,“ popisuje proces učení na kole maminka Tereza.

Pokud si dítě na kole ještě není úplně jisté, mělo by spolehlivě dosáhnout nohama na zem. Určitě nekupujte kolo bez předchozího vyzkoušení. Dalším podstatným prvkem je možnost seřízení brzd, zejména na možnost přiblížení brzdy řídítkům pro krátké dětské prstíky. Ostatní kritéria jsou velmi podobná těm, která platí i u odrážedel. Nejlépe však uděláte, pokud při koupi kola zajdete do specializovaného obchodu, kde vám s výběrem poradí odborníci.

Při prvních výletech na kole se může hodit také závěsná (tažná) tyč – upevňuje se na sedlovku kola dospělého a k hlavové trubce kola dítěte. Výhodou je to, že tyč lze kdykoli odpojit a zase připojit, malý cyklista tedy může střídat aktivní šlapání s odpočinkovou fází, kdy se nechá rodičem vézt.

28.4.2017 12:09 | autor: Pavla Maříková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist