Dítě a cestovní pas

V současné době je možné cestovat do zahraničí téměř bez jakýchkoliv omezení a stává se již pravidlem, že rodiče cestují stále s menšími obtížemi i s velmi malými dětmi. K tomu však je třeba mít potřebné doklady. V současné době existuji dva druhy cestovních pasů, a to jednak („nové“) cestovní pasy se strojově čitelnými údaji a s biometrickými údaji a jednak („staré“) cestovní pasy bez strojově čitelných údajů a bez biometrických údajů.

Rozdíly mezi oběma druhy cestovních pasů jsou patrné zejména ve vztahu k malým dětem.

Upozorňujeme, že cestovní pas se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji se vydává pouze občanům starším pěti let, a to navíc s různou dobou platnosti:

občanům (dětem) ve věku od 5 do 15 let s dobou platnosti na 5 let

občanům starším 15 let (dětem mezi 15 a 18 rokem a všem dospělým) s dobou platnosti na 10 let

Doba platnosti všech vydaných pasů se již neprodlužuje. Před uplynutím doby platnosti je třeba včas požádat o nový pas, a to zvláště, hodláte-li cestovat do těch států, které vyžadují, aby při vstupu na jejich území byl cestovní pas platný ještě určitou dobu (např. 6 měsíců po plánovaném návratu). Zejména ve vztahu ke státům méně navštěvovaným nebo mimoevropským je vždy vhodné si zjistit konkrétní podmínky například na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR (www.mzv.cz ).

Děti mladší 5 let mohou prostřednictvím svých rodičů požádat jen o vydání cestovního pasu bez strojově čitelných údajů a bez nosiče dat s biometrickými údaji. Pro děti do 5 let má pas platnost jen jeden rok a ani zde nejde platnost pasu prodloužit (je tomu tak proto, že u takto malých dětí dochází k rychlé změně jejich fyziognomie a podoby).

S ohledem na to, že někteří rodiče mají z dřívější doby pasy, ve kterých mají zapsány své děti, je třeba upozornit, že od 1. září 2006 se děti, resp. občané mladší 15 let, nově již do cestovních dokladů rodičů nezapisují (zapisují se pouze ve výjimečných případech děti mladší 10-ti let). Děti zapsané v cestovních dokladech rodičů před 1. září 2006 budou moci i nadále cestovat společně s rodiči do zahraničí bez vlastního cestovního dokladu.

Od roku 2008 je obnoveno provádění změn údajů o dítěti zapsaném v cestovním dokladu rodiče (zpravidla se jedná o změnu příjmení zapsaného dítěte). I v tomto případě se snižuje věková hranice pro provedení změny údajů, změnu je možné provést pouze u dítěte mladšího 10-ti let zapsaného v cestovním dokladu rodiče.

Cestovní doklady k cestám do Evropské unie

K cestám do států Evropské unie lze použít: všechny typy platných cestovních pasů i všechny typy občanských průkazů. Jen je třeba mít na paměti, že všechny občanské průkazy, které nemají strojově čitelné údaje (tedy tzv. identifikační zelené kartičky se jménem a příjmením a dalšími identifikačními symboly ve spodní části lícové strany občanského průkazu), pozbývají platnosti dne 31. 12. 2008, tudíž po uvedeném dni s nimi již nebude možno překračovat státní hranice ČR či pobývat v cizině a ani se z ciziny vracet.

Stejně tak není vhodné používat občanský průkaz s tzv. odstřiženým rohem, kde došlo ke změně údajů. Pro cestování nelze použít ani „náhradní“ potvrzení o ztrátě, odcizení nebo zničení občanského průkazu.

Přehled cen za služby spojené s cestovním pasem

vydání cestovního pasu se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat …600 Kč

občanům starším 5 let a mladším 15 let ………………………………100 Kč

vydání cestovního pasu bez strojově čitelných údajů ………………1 500 Kč

občanům mladším 15 let …………………………………………..1 000 Kč

Zápis dítěte do 10-ti let do pasu (za každý jednotlivý zápis nebo změnu údajů v pasu) 50,-Kč.

Ministerstva vnitra a zahraničí opakovaně v minulosti upozorňovala, že pro společné cesty rodičů s dětmi do států Evropské unie doporučují, že rodiče mají používat raději cestovní pasy než občanské průkazy. Do občanského průkazu se zapisuje rodné číslo dítěte. Tento vnitrostátní identifikační údaj může být cizím orgánům při pobytu ve státech Evropské unie nesrozumitelný.

Kateřina Sixtová, Daniel Vláčil

27.2.2009 4:54 | autor: Kateřina Janitorová Sixtová
Více o tématu: cestováníděti

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist