Jak i ve městě žít ekologičtěji

Chtěli byste žít trochu více ekologicky, bydlíte však ve městě? Budete se divit, ale i zde stačí dodržovat pár jednoduchých zásad, které našemu životnímu prostředí ulehčí.

1) Omezte spotřebu chemikálií ve vlastní domácnosti

Jak to udělat? Například používáním šetrnějších prostředků na mytí nádobí, praní apod.

Chemické látky z těchto produktů životní prostředí velmi zatěžují.

Největším problémem pro životní prostředí je fosfor obsažený v pracích prostředcích ve formě fosforečnanů. Možná si to ani neuvědomujeme, ale podle statistik každý ročně spotřebuje kolem 15 kilogramů pracích prášků. Běžný prací prostředek navíc obsahuje až 14 různých látek, které se po použití dostávají do odpadní vody. Ve splaškových vodách je přibližně polovina fosforu právě z pracích prostředků. Čističky odpadních vod nedokážou všechen odstranit, část je vypouštěna do řek a zde způsobuje mimo jiné rozvoj mikroorganismů (sinic, známých jako vodní květ).

  • Při nákupu tedy věnujte pozornost obalu výrobku a vyberte si bezfosfátový prací prostředek. Fosfor z fosfátů totiž způsobuje největší dopady na životní prostředí ze všech látek, ze kterých je prací produkt složen.
  • Nechcete-li studovat obaly, pamatujte si, že všechny gelové (tekuté) prací prostředky jsou bezfosfátové.
  • Další možností je používat mýdlové prací prostředky, protože mýdlo se ve vodním prostředí rychle a beze zbytku biologicky odbourává čili rozkládá na látky v přírodě běžné. Je vhodné hlavně na ruční praní.
  • Používejte certifikované prací prostředky. Značku „Ekologicky šetrný výrobek“ propůjčuje Ministerstvo životního prostředí výrobkům, které splňují stanovená kritéria, což je u pracích prostředků nepřítomnost fosfátů, rychlá biologická rozložitelnost a nízká toxicita pro vodní organismy.

Při zařizování a úpravách bytu vybírejte nábytek, barvy, laky, lepidla a tmely, které neobsahují nebezpečné látky. Pečlivě také volte výrobky pro děti. Například v laminátovém nábytku se může vyskytovat formaldehyd. Ten je rakovinotvorný, alergenní a leptá sliznice. Laky škodí zdraví a životnímu prostředí během používání i při jejich výrobě (např. toluen). Bytový textil může obsahovat těžké kovy jako např. kadmium nebo chrom. I v ložním prádle může být hodně chemie, např. formaldehyd, který se přidává proti mačkání prádla.

2) Nekupujte výrobky z PVC

PVC (neboli polyvinylchlorid) je druhou nejpoužívanější umělou hmotou na světě. Při výrobě produktů z tohoto materiálu se používají stovky přísad. Mnohé z nich jsou mimořádně jedovaté a známé jako příčiny závažných poškození lidského zdraví i prostředí. Patří mezi ně těžké kovy, např. kadmium, olovo a jiné sloučeniny. Nejobvyklejší přísadou jsou změkčovadla obecně označovaná jako ftaláty. Ty představují skupinu asi 40 látek, přičemž nejčastěji se používá DEHP (di-2-ethyl-hexylftalát). Některé ftaláty působí nepříznivě na vývoj mužských reprodukčních orgánů a jsou toxické pro testikulární buňky, které zajišťují normální produkci hormonů a spermií. Nezanedbatelné jsou také jejich účinky na játra, ledviny, plíce a na srážlivost krve.

Při samotné výrobě, používání i likvidaci diskutovaných materiálů se do životního prostředí uvolňuje celá řada toxických látek.
Zdravotní nebezpečí spojené s možností jejich postupného uvolňování nakonec vedlo k zákazu šesti nejrozšířenějších a také nejproblematičtějších ftalátů v hračkách a dětském zboží. I přes tento posun k větší bezpečnosti však stále existují důvodné obavy, že kvůli velkému rozšíření PVC v dětských produktech není možnost úniku těchto látek zcela eliminována.  Jelikož spotřebitel sám nepozná, zda ta či ona hračka obsahuje nebezpečné látky, je lépe se dětským předmětům z PVC vyhnout. Tento plast je pro uživatele problematický právě kvůli obsahu velkého množství aditiv. Ta se během používání z PVC materiálu uvolňují a pro dětského uživatele představují zdravotní riziko.

3) Třiďte odpady

Asi nejvíce životnímu prostředí ulevíte tříděním odpadů. Pomůžete tak předejít jejich skládkování anebo spalování, při nichž se do životního prostředí uvolňují nebezpečné látky.  Každý z nás vyhodí za rok asi 150 až 200 kg odpadů. Pokud však odpady už doma dáváte do barevných kontejnerů, umožníte tak recyklaci více než třetiny tohoto množství. Za rok můžete vytřídit až 30 kg papíru, 25 kg plastů a 15 kg skla.

Pokud budete jednotlivé druhy odpadů třídit správně, umožníte jejich další zpracování. Odpady, které vhodíte do barevného kontejneru, odveze velké svozové auto na dotřiďovací linku. Odtud putují do zpracovatelských firem a zde z odpadů vznikají výrobky nové. Více informací o třídění odpadu naleznete na www.jaktridit.cz.

4) Při nákupu elektroniky se zajímejte o obsah toxických látek

Váš počítač, televize, žárovka či tiskárna mohou obsahovat bromované zpomalovače hoření. To jsou perzistentní toxické látky, které se kumulují v lidském organizmu. Jsou těkavé, dráždí oči, hrdlo a plíce. Analýzy prokázaly jejich přítomnost například v rybách či v mateřském mléce českých žen.

5) Nahraďte používání pesticidů alternativním způsobem

Při pěstování rostlin, zeleniny a ovoce na zahradě pamatujte na to, že ošetřovat rostliny můžete jinak, ekologičtěji.

Zdroje: Sdružení Arnika

 

25.2.2009 7:14 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist