Umíte „zdravě“ klimatizovat?

V parných dnech jsou klimatizovaná místnost či auto příjemné. Střídání vysokých a nízkých teplot však představuje pro organismus nečekanou zátěž. Zejména dětem může nesprávně používaná klimatizace přivodit zdravotní problémy.

Nemoci z klimatizace

Na dospělé i děti má klimatizace vliv dost podobný. Někteří dospělí snášejí teplotní výkyvy dokonce hůře než děti. Důvodem bývá skutečnost, že mnoho z nás tuto “vymoženost“ neumí správně používat. Střídavý pobyt v horku a chladnu může způsobit angíny, opakovaná onemocnění horních cest dýchacích, astma, zhoršení alergií nebo jejich nastartování, suché a podrážděné oči, bolesti kloubů, rýmu, suchý a dráždivý kašel, bolesti hlavy, zablokovanou krční páteř nebo dokonce i depresivní stavy.

Jak těmto zdravotním problémům předcházet?

Říká se, že ideální teplota uvnitř místnosti se pohybuje v rozmezí 21-22°C. Je ale skutečně tak příjemná? V horkých letních měsících, kdy máme venku kolem třiceti stupňů, je příliš nízká a představuje pro organismus zátěž. Daleko lépe bychom snášeli teplotní rozdíl pouhých 5-7°C. Jestliže je tedy venku 31°C, pak by na termostatu mělo být nastaveno minimálně 24°C, ideálně dokonce o 2 až 3 stupně více. Časté přechody mezi různě teplými místnostmi přinášejí našemu organizmu teplotní šok. V tomto ohledu na tom nejhůře malá miminka, která snáze prochladnou.

Zásady „zdravého“ klimatizování:

  • S dětmi by neměly být vnější a vnitřní teplotní rozdíly vyšší než 7°C.
  • Zdá se vám sedmistupňový rozdíl malý? Raději, než další snižování teploty v místnosti, použijte například otočný ventilátor.
  • V klimatizovaných prostorách nezapomínejte na pitný režim.
  • Udržujte vlhkost vzduchu mezi 40 – 60%.
  • Cestujete-li s dětmi autem na delší vzdálenost, snižujte teplotu postupně a myslete na její postupné zvyšování před dosažením cíle vaší cesty.
  • V letadle či autobusu někdy není možné klimatizaci nastavit podle individuálních potřeb, do příručního zavazadla dětem přibalte dlouhé kalhoty, tričko s dlouhým rukávem a nezapomeňte na ponožky. Hodit se může také tenká deka.

Nezapomínejte větrat a zvlhčovat vzduch

Jakmile je někde klimatizace, lidé často zapomínají větrat. Klimatizace sice zajistí příjemnou pokojovou teplotu, ale příliv čerstvého vzduchu ne. Přísunem čerstvého vzduchu předejdete bolestem hlavy, únavě a nesoustředěnosti. V klimatizovaných prostorách člověk navíc necítí tak silnou potřebu pít jako při pobytu na sluníčku. Mezi nesporné výhody klimatizace patří možnost upravovat vlhkost vzduchu v místnosti. Může se to zdát nepodstatné, ale i tato okolnost je pro lidské tělo důležitá a ovlivňuje jeho „fungování“. Je-li totiž vlhkost prostředí, v němž se pohybujete či pracujete, příliš vysoká, organismus má ztíženou možnost odpařování, zadržuje vlhkost – vy se pak nadměrně potíte, tělo se přehřívá a v nejhorších případech může taková situace vyvrcholit až kolapsem.

Proti prachu a alergenům

Mnoho domácích spotřebičů už výrobci vyvíjejí s ohledem na alergiky či astmatiky. Filtry, které jsou součástí některých klimatizačních systémů, dokážou zachytit miniaturní částice mechanického charakteru (prach), přes plazmové filtry neprojdou dokonce ani bakterie nebo částečky plísní. Tzv. biofiltry sterilizují vzduch, ionizátory chemickými reakcemi zlikvidují nepříjemné pachy a například vitamínové filtry uvolňují do prostředí tělu prospěšné látky. Je-li klimatizace pravidelně servisována, nemusíte se obávat šíření nemocí klimatizačním systémem.

Vliv vzduchu na psychiku a náladu

Psychologové (a lékaři vůbec) často poukazují na to, že nastavení teploty klimatizace a způsob větrání v místnostech se opakovaně stávají předmětem hádek a neshod jak na pracovišti, tak doma. To samozřejmě vede k nižším pracovním výkonům, nesoustředěnosti a celkově napjaté atmosféře v dané skupině lidí. Vzhledem k nemožnosti otevírat okna kvůli klimatizaci prožívá řada jedinců psychická traumata spojená s pocity klaustrofobie a omezování osobní svobody.

Zdroje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Wind_tower
http://www.lepebydlet.cz/stavebnictvi/klimatizace-rekuperace/klimatizace-a-zdravi/
http://fridgetech.com/lg_airconditioning/lg_artcool/

25.7.2011 6:13 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist