Kdy znovu počít ?

Ať se jedná o umělé přerušení těhotenství či o spontánní potrat, vždy probíhá šestinedělí. Stejně jako po porodu. Po celou tuto dobu se v těle ženy upravují hormonální hladiny. A je jedno, zda těhotenství trvalo několik týdnů nebo celých devět měsíců. V šestinedělí by se žena měla vyvarovat fyzicky namáhavé práce, neměla by mít pohlavní styk (i v šestinedělí může po potratu kdykoli otěhotnět).Navíc děložní dutina je v této době daleko vnímavější na infekci, i proto je důležitá pohlavní zdrženlivost.

Po potratu či porodu by žena neměla znovu otěhotnět minimálně půl roku.

Zejména pro nekomplikovaný další průběh těhotenství, kdy mnohem častěji dochází k odumření těhotenství (hormonální hladiny nejsou ideální), může dojít k potratu a i k horším komplikacím v průběhu těhotenství (k předčasným porodům, atd.) Předpokladem je pravidelný cyklus alespoň 3 měsíce – jinak bylo prokázáno vyšší riziko samovolného potratu.

Přerušení těhotenství se u nás provádí do 8. – 12. týdne (do 8. týdne se jedná o miniinterrupci) Ze zdravotních důvodů je možné přerušit těhotenství až do 24. týdne.

Interval minimálně jednoho roku je doporučován, pokud je porod ukončen císařským řezem. Především proto, aby se dostatečně zahojila operační rána na děloze. Toto doporučení je dáváno pouze na základě hypotézy, obecně platí, že interval mezi graviditami je 3 roky a více snižuje morbiditu novorozenců i matek.

 

11.3.2009 3:25 | autor: Jarmila Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist