Údržba kočárku po zimě

Nepříznivé chladné počasí, sníh a posypová sůl se na dětském kočárku pochopitelně podepisují. Konstrukce kočárku může začít korodovat nebo nepříjemně vrzat a zabrat dostávají i kolečka vystavená působení posypové soli. Na textilním povrchu se zase může v chladném a vlhkém období vytvořit plíseň. Proto byste měli na konci zimní sezóny údržbě kočárku věnovat čas, aby zůstaly jeho vlastnosti i nadále zachovány.

Kompletní servis si zaslouží každá část kočárku

Dětský kočárek je jako automobil. Může být sice vyroben z prvotřídních materiálů, ovšem pokud o něj nebudete patřičně pečovat, brzy se jeho kvalita i funkčnost sníží. Obzvlášť to platí po tak náročném ročním období, jako je zima. Při prvních projevech oteplení se proto vyplatí důkladně zkontrolovat veškeré součásti kočárku.

Jestliže jste během zimy zanedbali pravidelné ošetření, věnujte mu o to důkladnější závěrečný servis. Ten by měl být především systematický, abyste nevynechali žádnou část kočárku.

Začít lze například s kolečky, která dostávají v zimě nejvíce zabrat. Působí na ně totiž prosolené chodníky a silnice, zvýšené množství nečistot i nerovný terén způsobený posypovým štěrkem, pískem nebo sněhovou pokrývkou. „Zvláště namáhané bývají lehčí kočárky s menšími koly, protože nejsou zimním podmínkám zcela přizpůsobeny. Při jarním servisu se tak vyplatí kolečka zcela odmontovat a důkladně očistit. Na údržbu kočárku nikdy nepoužívejte hrubé čisticí prostředky, které by mohly díly poškrábat či jinak znehodnotit. Postačí jemný prostředek na nádobí a vlhký hadřík,“ vysvětluje Lukáš Fiala ze společnosti Baby Direkt a dodává: „Kola nezapomeňte na konci také řádně vysušit.“

Na pohyblivé části nejlépe působí silikonový olej

Jakmile budou kolečka čistá a suchá, zkontrolujte tlak v pneumatikách. Ten by měl mít v případě předních kol hodnotu zhruba 0,6 baru, v případě zadních kol 0,8 baru. Podle potřeby je přifoukněte pumpičkou. Tlak v pneumatikách je totiž důležitý. Pokud jsou kola podhuštěná anebo naopak přehuštěná, poškozují se pláště, duše i ráfky.

Zima zanechává usazené stopy také na třecích plochách pohyblivých částí v okolí kol kočárku. Aby se na nich netvořila rez, neskřípaly a vy jste si zajistili hladkou jízdu, očistěte také osu, ložiska a další spojové mechanismy. Nakonec je promažte silikonovým olejem ve spreji. Silikon vysychá pomaleji než běžný olej a díky rozprašovači se snáze dostane do všech částí. Na mazání není vhodná vazelína nebo hustý olej, neboť zachytávají usazované nečistoty a tvoří z nich silnou, drsnou vrstvu, která pak zrychluje opotřebení systému.

Také povrch podvozku a celá kovová konstrukce by měly projít šetrnou údržbou. Stejně jako na kolečka se na nich podepisuje agresivní sůl, nečistoty a vlhkost. Opět použijte jemný mycí prostředek s vlhkým hadříkem. Tekoucí vodu nebo příliš mokrý hadr raději nepoužívejte, voda totiž při styku s kovem způsobuje rez. Kočárek by neměl schnout v chladném nebo vlhkém prostředí, neboť hrozí, že se poškodí jeho části. Ani dlouhodobější pobyt na terase či balkoně pod přímým slunečním záření není ideální. Nejoptimálnějším řešením je osušit kočárek jemným hadříkem a nechat jej chvíli stát v pokojové teplotě.

Čtěte také:

Potahy můžete vyprat v pračce

Náchylnější na znečištění jsou v zimě textilní povrchy kočárku. Pokud se jim nevěnuje dostatečná péče, hrozí, že původní jasné barvy vyblednou, začnou se na nich tvořit nevzhledné skvrny, kvalita tkaniny se výrazně sníží, potahy se poškodí a nebudou plnit svou funkci.

Při zimních procházkách se proto doporučuje vnější plochy kočárku zakrývat kvalitní pláštěnkou. Ovšem i tak na konci zimy veškerý textil ošetřete. „Přestože se to na první pohled nemusí zdát, potahy bývají po zimě hloubkově znečištěny a množí se v nich bakterie, které mohou ohrozit zdraví dítěte. Většinu odnímatelných povrchů lze vyprat v pračce při teplotě maximálně 30 stupňů Celsia. Při praní by měl asistovat jemný univerzální prášek, agresivním pracím prostředkům se raději vyhněte. Nejen že mohou způsobit poškození látky, ale často dráždí také jemnou dětskou pokožku. Pakliže perete textilní potah v ruce, čistěte veškerou jeho plochu, aby nevznikly skvrny,“ radí dále Lukáš Fiala.

Čištění textilních částí, které nelze z kočárku sejmout, by mělo probíhat za pomoci vlhké houbičky či hadříku a jemného čisticího prostředku či mýdla. Opět se věnujte celému dílu, abyste zabránili vzniku lokálních map. Potahy nenechávejte schnout v chladu a vlhku, mohou se na nich začít tvořit plísně. Ani sušení na ostrém slunci, topení či u kamen není řešením. Materiály totiž mohou změnit barvu, v horším případě hrozí vznícení látky.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist