Mám opustit nevěrného manžela?

DOTAZ TÝDNE Zjistila jsem, že je mi manžel nevěrný. On ještě neví, že to vím, ale já to vím na sto procent. Doktorka mi totiž včera oznámila, že mám kapavku. Já jsem s nikým jiným, než s manželem několik let nespala, takže je jasné, že to domů přinesl on. Máme spolu krásnou tříletou dceru a já si myslela, že začneme „pracovat“ na druhém dítěti. Manžel vždycky hodně jezdil na služební cesty, ale já jsem nikdy neměla žádné podezření. Když byl doma, choval se k nám moc hezky, vozil nám dárky, bral nás na výlety.

Jenom brečím

Nemůžu si na něj v žádném ohledu stěžovat. Od včerejška ale jen brečím. Mám ho opustit? Nebudu ale později litovat? V tuhle chvíli k němu cítím strašnou nenávist. Jak mi to mohl udělat? Jako otec se chová vzorně, mám tak naši malou připravit o tátu? Já vím, že na tohle všechno měl on myslet dřív, než se vyspal s jinou, ale snažím se vidět to racionálně a nerozbít hned rodinu.

Prosím, poraďte

Prosím poraďte mi, jak se zachovat – mám ho opustit nebo se snažit nějak to překousnout a žít s ním dál? Třeba se to stalo už dávno. Jenže já si teď musím vyléčit tu hnusnou nemoc a on ji má taky, takže si o tom budeme muset promluvit. Nenávidím ho, ale zároveň ho stále miluju. Andrea

Příběh z minulého týdne zaujal naši psycholožku Mgr. Kateřinu Hollou, dnes zveřejňujeme její radu:

Vaše situace je opravdu hodně a hodně bolestivá. Nejen, že se musíte vyrovnat s faktem, že vám je muž nevěrný, navíc jste ohrožena na zdraví, což je nejen velmi nepříjemné, ale vše se komplikuje množstvím pocitů, které se k tomu pojí – stud, nenávist, hnus, zlost…A v neposlední řadě bolest ze ztráty důvěry. Nevěra znamená zklamání důvěry a intimity. Je asi dobré a myslím, že na to máte i plné právo, projít si zlostí, kterou na manžela máte. Tato situace nemůže zůstat neotevřená, a jak budete mít příležitost, veškeré pocity s manželem ventilujte.

Dejte si čas

Nicméně druhý krok – jak s celou situací naložíte a jak bude vaše partnerství vypadat – je velmi obtížný a nesnadno se volí správné řešení. Myslím, že v takovéto situaci je dobré dát si čas. První emoce jednoznačně musí „vyplavat“ a vyventilovat se, ale dlouhodobé řešení bych odložila na pozdější dobu, až opadnou akutní emoce. Potom se budete moci rozhodnout více racionálně, zda jste manželovi ochotná odpustit, zda chcete partnerství zachovat a za jakých podmínek.

Také se budete rozhodovat na základě jeho postoje a informací o celé situaci. Asi to bude jiné, dozvíte-li se, že šlo o náhodou událost, které lituje a jiné, pokud je to dlouhodobý a trvalý vztah. V těchto velmi obtížných partnerských krizových situacích bych velmi doporučovala nezůstávat s trápením sama a vyhledat odborníka, který vám může pomoci naložit s aktuálními silným emocemi a vyjednat co nejpřijatelnější řešení budoucnosti pro vás oba.

22.11.2010 7:39 | autor: Redakce Babywebu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist