Masáž hráze ulehčí porod

Každá z nás si říká, když to zvládly celé generace, vydržím to taky. Jak se připravit? Třeba masáží hráze, která může průběh porodu výrazně usnadnit.

23-shutterstock_2065379483-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Proč masírovat hráz

Můžete jít na předporodní kurz, nebo se při pravidelné preventivní prohlídce zeptat porodní asistentky. Techniku je třeba nacvičit, jinak byste si mohla ublížit. Masáží se hráz, přes kterou se miminko musí dostat ven a díky své velké hlavičce ji bude hodně namáhat, roztahovat a tlačit na ni, stane elastičtější a rozšíří se i poševní vchod. Mohla by vás tak minout i epiziotomie, tedy nástřih hráze při porodu.

Postup

Do pochvy zaveďte, vy nebo partner, dva prsty – ukazováček a prostředníček – natřené olejem (prodávají se speciální oleje na masáž hráze, ale pokud došel, lze použít třeba i olivovým panenským, za studena lisovaným nebo obilninovým – k dostání ve specializovaných prodejnách zdravého životního stylu, v lékárnách, prodejnách BIO potravin).

Prsty postupně mírně roztahujte, hráz dá jasně najevo, kam až pohyb dovolí. Vždycky se dostanete o kousek dál. Trénujte dvakrát denně. Pohyb se vede z jedné strany pochvy na druhou, od jednoho kraje ke druhému.

Na závěr každé masáže se pokuste roztáhnout prsty směrem ke konečníku přes poševní stěnu. Je to, jako když se už miminko hlavičkou prodírá porodními cestami ven.

Čtěte také:

Mírná bolest nevadí, naopak

Upozornění: jedině, když bude masáž bolestivá, bude účinná a správně prováděná!

Tyto masáže se stanou nejen tréninkem na porod, ale i intimní zkušeností páru. Nezříkejte se takové zkušenosti, obohatí vaše soužití a ještě pomůže s přípravou na porod.

26.1.2024 3:54 | autor: Regina Rothová | zdroj: https://www.hdft.nhs.uk/wp-content/uploads/2018/07/Antenatal-Perineal-Massage.pdf

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist