Možnosti postkoitální antikoncepce

DOTAZ TÝDNE Jaké jsou možnosti postkoitální antikoncepce? Jsou šetrné nebo u nich hrozí nějaká rizika? Mohou se využívat častěji nebo jen výjimečně? Děkuji za odpověď. Hnátová

MUDr. Radka Gregorová odpovídá:

Preparáty postkoitální antikoncepce obsahují pouze jeden hormon levonorgestrel ve vyšším množství. Nutností je užití pilulky nejpozději do 72 hodin po nechráněném pohlavním styku. Na trhu existují 3 přípravky, které je možné v takovém případě použít.

Postinor je nejdéle používaná postkoitální antikoncepce. Balení obsahuje 2 pilulky, které se užijí po 12 hodinách, nejpozději však do 72 hodin po nechráněném styku. Escapelle obsahuje dvojnásobné množství hormonů v porovnání s Postinorem, proto se užívá pouze jedna pilulka do 72 hodin po nechráněném pohlavním styku.

Novinkou na trhu je pilulka Ella One. Pilulku je možné užít až do 5 dní po nechráněném pohlavním styku.

Které jsou nejšetrnější?
Za šetrnější jsou považovány preparáty Postinor, Escapelle a Ella One než dříve doporučována Yuzpeho metoda (viz níže).

Jaká jsou rizika?
Nejčastější nežádoucí účinky postkoitální antikoncepce jsou zažívací obtíže a nepravidelné menstruační krvácení. Vzácněji se mohou vyskytnout bolesti hlavy, břicha či změny nálad.

Jak často se mohou užívat?
Není vhodné užívat postkoitální antikoncepci více než 4x do měsíce.

Jak se k postkoitální antikoncepci staví legislativa?
Nově lze Postinor a Escapelle zakoupit v lékárně bez lékařského předpisu. Jen je nutné prokázat svoji totožnost například občanským průkazem a podepsat prohlášení, kde jste seznámena s možnými nežádoucími účinky. EllaOne lze získat pouze na lékařský předpis.

Je pravda, že pokud si perorálně vezmu 5 pilulek běžné hormonální antikoncepce po styku, hladina hormonů je tak vysoká, že neotěhotním?
Yuzpeho metoda znamená užití 2–4 pilulek (podle množství obsažených hormonů) kombinované hormonální antikoncepce do 48 hodin po nechráněném pohlavním styku a to samé zopakovat za 12 hodin. Spolehlivost této metody je zhruba stejná jako u ostatních postkoitálních přípravků.

 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist