Nestyďte se a zbavte se hemoroidů!

Hemoroidy trápí každého druhého třicátníka a u lidí nad 40 se objevují prakticky bez výjimky. A týkají se také těhotných žen!

Hemoroidy jsou civilizační chorobou, jejíž hlavní příčinou je životní styl, sedavé zaměstnání, nadváha, málo pohybu a nezdravá strava s malým obsahem vlákniny, která vede k zácpě, u žen bývá nejčastější příčinou pro rozvoj tohoto onemocnění těhotenství.

Hemoroidy se týkají opravdu podstatné části lidí, o nepříjemné bolesti v oblasti konečníku se běžně nemluví. Přesto se s hemoroidy během svého života setká až 70 % naší populace, a to včetně mladých lidí a náctiletých.

Hemoroidy samy nezmizí!

Je potřeba se poradit s odborníkem o vhodné léčbě.

Jako hemoroidy jsou označovány cévní pleteně v oblasti konečníku. Tato pleteň se skládá z drobných tepének, které do oblasti krev přivádějí a z drobných žilek, které ji odvádějí. Když je vše v pořádku, krev do řitní oblasti přitéká a opět odtéká. Jakmile však dojde k poruše tohoto systému, přichází na řadu slovo hemoroidy …

Vnější hemoroidy  nacházíme především na zevním povrchu konečníku, či trochu hlouběji (těsně před řitním otvorem). Potíže se obvykle projevují vznikem většího bolestivého uzle.

Vnitřní hemoroidy se projevují krvácením (jasně červená krev) při odchodu stolice. Dalším příznakem je prolaps – vyhřeznutí hemeroidů. Jsou spojeny s hlenovitým výtokem, svěděním a špiněním stolicí.

Zásadním rozdílem mezi vnějšími a vnitřními hemeroidy je bolestivost.

Operační léčba hemeroidálního onemocnění patří do rukou lékaře – zkušeného proktologa, kterým by měl být vyšetřen každý pacient k vyloučení vzácnějších onemocnění.

Jak na hemoroidy?

Důležitá je úprava stravy, která by měla  obsahovat zejména potraviny bohaté na vlákninu, dále čerstvou zeleninu a ovoce, nemleté obiloviny, sóju či luštěniny. Dále dodržování pitného režimu. Tato opatření slouží k prevenci tuhé stolice.

Doporučuje se zvýšená anální hygiena, na zevní hemoroidy tzv. sedací koupele a mast jako první volba léčby hemoroidů. Pozor, vždy vybírejte přípravky, které urychlují regeneraci sliznice a mají zvláčňující vlastnosti zlepšující vyprazdňování, ideálně jsou-li šetrné pro použití také pro těhotné ženy.

Koukněte na facebook dobrezazivani/ kde najdete další tipy, i na chutné recepty plné vlákniny.

Tip: Přírodní mast s propolisem a heřmánkem působí lokálně v místě problému , navíc je vhodná pro těhotné a kojící ženy.

Masti mají také další výhodu, v případě, že je lze používat vnitřně (například pomocí aplikátoru), lubrikují sliznici a usnadňují tak významně vylučování stolice.


 Článek vznikl ve spolupráci s gynekologem, doc.MUDr. Tomášem Faitem, Ph.D.

Zdroj: www.ona.idnes.cz

20.9.2017 12:57

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist