První krůčky aneb Jak správně vybrat první dětskou obuv

První krůčky jsou jak pro dítě, tak i pro vás významnou chvílí. A na výběr první obuvi je potřeba dát opravdu velký pozor. Špatně zvolené boty mohou dětské nožičce pořádně uškodit. Jak správně vybrat?

prvni_krucky-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Děti dělají své první kroky zhruba mezi prvním a druhým rokem. Začíná to nesmělým ťapáním, které po chvíli skončí pádem. Zkouší to, snaží se, aby už velmi brzy mohly utíkat po dětském hřišti. Když se vaše dítko skutečně rozchodí a zvládá to i venku bez vašeho většího zásahu, tak je čas na to začít přemýšlet nad jeho první obuví. Nenechte se však zmást. Botičky, které se vám líbí, nemusí totiž pro vašeho drobečka být vůbec vhodné. Jak tedy správně vybrat?

Důležité je přesné měření

Pokud jdete vybírat první dětské botičky, ve kterých bude vaše dítko chodit především venku, nejdůležitější je přesné přeměření. V obchodech s dětskou obuví se tedy nebojte si ho vyžádat. Pokud totiž děťátku zvolíte obuv příliš malou, nebo naopak příliš velkou, mohlo by mu to do budoucna způsobit deformace chodidel. Zní to možná trochu děsivě, ale pokud bude dítěti bota sedět skutečně přesně, nemáte se čeho obávat. Výběru velikosti věnujte skutečně dostatek času, a botičky nevybírejte ve spěchu.

Pokud chcete do obchodu přijít už s jasnými informacemi, můžete svému dítku změřit nožku doma. Tady přikládáme návod, jak na to:

  1.  Připravte si metr (krejčovský metr, pravítko…), 2x papír A4 a tužku.
  2.  Papíry položte vedle sebe na hladkou zem (ne koberec).
  3.  Postavte dítě každou nohou na jeden papír a obě nohy mu obkreslete, případně stačí udělat čárku za patou a před nejdelším prstem.
  4.  Změřte obě dvě obkreslená chodidla, od konce palce až po zadní bod paty. Je normální, že se velikost levé a pravé nohy u dětí liší. Pro výpočet použijte tu větší z naměřených velikostí.
  5.  K naměřené velikosti připočítejte nadměrek (10-15 mm). Výsledná hodnota je délka stélky, kterou potřebujete. U prvních botiček úplně stačí nadměrek do 1 cm.
  6.  Čísla bot odpovídající požadovaným rozměrům stélky pro jednotlivé značky obuvi najdete u výrobců na webu. Nebo můžete přijít do prodejny s tím, že jste dítěti naměřila tuto velikost, a oni ji pak mohou přeměřit znovu a porovnat.

Dostatek prostoru na prsty

Dalším důležitým bodem jsou dětské prstíky. Jsou malinké, ale i tak se můžou ve špatných botách mačkat. Dávejte proto pozor na to, aby vaše dítě mělo v jakýchkoliv botách dostatek prostoru na prsty.

Pokud totiž vyberete obuv s příliš úzkou špičkou, dětské prstíky by se mohly nenávratně překřižovat a deformovat. A o nepohodlí ani není potřeba mluvit.

Zkuste sáhnout po kotníčkových botách

Obecně se doporučuje, aby první dětské boty byly kotníčkové. Dítě má větší oporu a cítí se v nich jistější. Kotníčkové boty mají taky ještě jednu velmi zásadní výhodu – děti potom nemají tendenci „šmajdat.“ Jsou zvyklé chodit rovně  a zkrátka správně. Měly by mít pevnou patu. A poslední bonus kotníčkových botiček je ten, že si je váš raubíř jen tak snadno nevyzuje.

Na kvalitě nešetřete

První boty jsou v životě vašeho dítěte velkým milníkem. Ovlivní to jeho budoucí vývoj, a proto se rozhodně nevyplatí na nich šetřit. Naopak doporučujeme vyrazit do nějakého specializovaného kamenného obchodu, kde vám personál dokonale poradí. Ceny možná budou trochu vyšší, ale za kvalitu a zdravý vývoj vašeho dítěte to stojí.

Mnoho lidí totiž přebírá první botičky od příbuzných, což není zrovna moudrá volba. Každé dítě má jinou stavbu nohy a boty, které seděly někomu jinému, mu sedět nemusí. I když to možná někteří vaši příbuzní budou vnímat jako skvělý dárek, stůjte si za svým. Většinou netrefíte správnou velikost ani dospělému, natož dítěti.

Pozor na tvrdý povrch

Ať už půjde o tenisky, sandálky, nebo jakýkoliv jiný druh obuvi, zkontrolujte tvrdost. Příliš tvrdé podrážky by totiž dítěti mohly způsobit problémy se zády. Doporučujeme do bot zakoupit například pěnové vložky, které dítěti budou pohodlné, a bude se mu ťapat mnohem lépe.

A na závěr – výběr prvních botiček si náležitě užijte, protože za pár let už si vaše dítě bude boty vybírat zásadně samo, a všechno, co navrhnete vy, bude totálně mimo jeho styl.

16.6.2020 6:00 | autor: Terezie Gáborová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist