Víte, jak se vyrábí mléčná kojenecká výživa?

Kojit nelze donekonečna a tak nastane v životě mnoha rodičů okamžik, kdy je zapotřebí vyrazit do obchodu či lékárny a koupit první balení mléčné kojenecké výživy. Pečlivě vyskládané regály v obchodech a lékárnách jsou doslova přeplněny různými baleními s mléčnou kojeneckou výživou. Krásně barevné obaly hlásají hesla, jak jsou nejblíže mateřskému mléku a co všechno obsahují. Výrobci se předhání v upoutání pozornosti váhajících rodičů všemožným způsobem. Ale to nejcennější je až uvnitř.

Společnost HiPP, přední výrobce jedné z nejkvalitnějších mléčných kojeneckých výživ, poskytla informace opostupu výroby a dokonce na svých webových stránkách uveřejnila video přímo z vlastní výrobny.

Výrobní závod mléčné kojenecké výživy HiPP vypadá z venku jako obyčejná budova. Snad jen 40 metrů vysoká věž komplexu napoví, že se nejedná o obyčejné kancelářské prostory.

Celý proces výroby mléčné kojenecké výživy HiPP je rozdělen do několika částí. Každý den přijíždí do výrobního závodu velké cisterny s BIO mlékem přímo od chovatelů.

Dříve než je mléko z cisterny odčerpáno, jsou analyzovány různé vlastnosti mléka. Analyzuje se například obsah tuku a bílkovin, pH hodnoty, zatížení mléka škodlivými zárody nebo stopy antibiotik. Teprve poté, co jsou ukončeny všechny analýzy a mléko je shledáno za bezvadné, jsou podepsány dodací listy a mléko může být z cisterny odčerpáno. Mléko putuje z cisterny do cisternových věží z ušlechtilé oceli, které pojmou 150 000 až 250 000 litrů mléka.

Mezitím se v další místnosti přesně odváží ostatní složky mléčné kojenecké výživy HiPP, které se do přivezeného BIO mléka přimíchají. Jedná se například o BIO laktózu, BIO syrovátku nebo vitamíny. Zvážené složky znovu zkontroluje další pracovník. Vše se označí čárovým kódem.

hipp_obrazky_web_800x800px_112015_v1.jpgPoté se navážené složky v suchém stavu promíchají ve speciálních míchacích boxech tak, aby bylo zajištěno jejich optimální promíchání. Po řádném promíchání může být prášková směs přimíchána do čerstvého BIO mléka.

Dále putuje mléčná směs do tzv. stříkací věže, kde dochází k odpaření vody ze směsi pomocí horkovzdušného proudu. Mléčný prášek propadne ze stříkací věže na pohyblivý pás a přepravuje se do balírny, kde je balen do alobalových sáčků. Pomocí prosvětlení probíhá kontrola všech sáčků, zda neobsahují cizí tělesa. Další zkouška probíhá ve vodní lázni, kde se zjišťuje, zda jsou sáčky správně uzavřeny.

Na závěr se sáčky s odměrkami vkládají do krabic a krabice do kartónů. Kartóny se rovnají na palety a kvůli bezpečnému transportu se zafixují fólií. V průběhu jednoho dne je takto naplněno do krabic 100 tun mléčného prášku HiPP.

Na úplném závěru se hotové výrobky opět pečlivě kontrolují v laboratořích, kde se kromě kvality navíc testuje i rozpustnost a senzorické vlastnosti.Během celého procesu výroby je provedeno více než 600 kontrol u každé výrobní šarže.

Teprve po finálním schválení se může HiPP mléčná kojenecká výživa vydat na cestu do obchodů.

Za společností HiPP stojí dlouhá rodinná tradice. Již více než pět desetiletí je synonymem uvědomělé a citlivé společnosti s šetrným přístupem k přírodě. A právě proto se rozhodla vyměnit plechovkový obal mléčné kojenecké výživy HiPPCombiotik za zcela recyklovatelné papírové krabice.

Uvnitř nového balení mléčné kojenecké výživy HiPPCombiotik se nachází pouze jeden sáček, čímž je při výrobě zajištěno snížení emisí CO2. Obal je potisknut barvami bez obsahu minerálních olejů a karton je certifikovaný FSC (ForestStewardshipCouncil), která se stará o trvale udržitelné spravování lesů pro budoucí generace.

HiPP 2 BIO Combiotik®

hipp_obrazky_web_800x800px_112015_v12.jpg

Mléčná kojenecká výživa s jedinečnou kombinací:

prebiotická vláknina podporující zdravou střevní mikroflóru

přírodní kultury mléčného kvašení, které se přirozeně vyskytují v mateřském mléce

esenciální omega-3 mastné kyseliny, které jsou obzvláště důležité pro rozvoj mozku a nervových buněk, a tím pro zdravý růst Vašeho dítěte

v BIO kvalitě

– vitamíny A, C a D – pro podporu imunity


DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Kojení je nejpřirozenějším způsobem výživy kojenců. Kojenecká výživa by měla být používána na doporučení lékaře. Způsob použití a další informace na obalech a webových stránkách. Potravina pro zvláštní výživu.

** Maldonado et al. J Pediatr GastroenterolNutr 2012; 54:55-61 Gil-Campos et al. Pharmacol Res 2012; 65: 231-238

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist