Podle čeho vybírat náhradní mléko pro miminka?

Mateřské mléko a mateřskou lásku nelze ničím nahradit. Jenže kojení jednou ustane a miminko se dožaduje jídla. Jak vybrat mléko, aby miminko co nejlépe prospívalo?

Z porodnice odchází kolem 95 % novorozenců plně kojených, ale mateřské mléko pije déle než 6 měsíců 40 % kojenců. Je dobré zvážit všechny možnosti, jaké mléko podávat dále, a při rozhodování přihlédnout i k složení náhradního mléka. Logické je volit formuli co nejpodobnější mateřskému mléku, které obsahuje kromě nezbytných živin i složky, které pozitivně ovlivňují imunitní systém miminka, a tím prospívají i jeho zdravotnímu stavu.

Co je tak cenné v mateřském mléce?

Nejde jen o výživové složky, ale i imunologické. V současnosti je známo, že mateřské mléko není sterilní (bez bakterií), ale obsahuje mnoho užitečných mikroorganismů, které ovlivňují funkci imunitního systému. První bakterie se do zažívacího traktu miminka dostávají již při prostupu porodními cestami matky a další hned s prvními doušky kolostra. Jde o bakterie, které neškodí, ale pomáhají. Je důležité, aby se do střeva dostaly ty správné bakteriální kmeny (především laktobacily a bifidobakterie), které se označují jako probiotika.

Probiotika učí imunitní systém správným reakcím

Probiotické bakterie brání uchycení a pomnožení choroboplodných mikroorganismů, které vyvolávají například průjmová onemocnění. Tyto bakterie svou přítomností mění reakce imunitního systému a to v období, kdy je imunitní systém k těmto změnám tolerantní a přijme je. Jde o takový trénink imunitního systému, při němž se naučí bojovat s infekcí, a to nejen střevní, ale i s bakteriemi a viry, které vyvolávají onemocnění dýchacích cest. Netrénovaný imunitní systém může mít potíže i s rozeznáváním „cizích“ a „vlastních“ buněk a může se stát, že zareaguje na nesprávný podnět: může dojít k tzv. autoimunitní reakci v případě, že imunitní systém zaútočí na buňky vlastního těla. Další ukázkou nesprávné imunitní reakce je třeba alergie, kdy imunitní systém zareaguje nepřiměřeně na neškodný a běžný antigen (podnět). Uvažuje se, že nesprávné reakce imunitního systému v útlém věku mají podíl na rozvoji některých chorob dospělého věku.

Aby se hodným bakteriím dobře dařilo

K tomu potřebují svůj speciální zdroj energie, své živiny. Probiotické bakterie se živí nevstřebatelnými „zbytky“ – určitým druhem (prebiotické) vlákniny, kterou svými enzymy štěpí. Získávají energii a rozštěpením prebiotických sloučenin (chemicky to jsou oligosacharidy, například galaktooligosacharidy, GOS) vznikají navíc látky, které lidské tělo potřebuje. Probiotické bakterie za podpory prebiotik lépe procházejí žaludkem a horním úsekem tenkého střeva, lépe se „zabydlí“ v místě svého působení, mají „větší sílu“ pozitivně ovlivnit funkci imunitního systému. Kombinovaným přípravkům se někdy říká synbiotika. V současnosti víme, že mateřské mléko, tedy optimální výživa novorozenců a kojenců má všechny vlastnosti synbiotika.

Existují vědecké práce, které prokazují, že synbiotika (směs probiotik a prebiotik) v kojenecké výživě nejen snižují riziko infekčních průjmů, ale současně díky pozitivnímu vlivu na imunitní systém snižují četnost infekce dýchacích cest (zánětů nosohltanu a průdušek) u malých dětí.*

* Maldonado, J et all, Human Milk Probiotic Lactobacillus fermentum CECT5716 Reduces the Incidence of Gastrointestinal and Upper Respiratory Tract Infections in Infants; Pharmacological Research, Volume 65; 2, February 2012: 231–238

 

bio-cz_2.jpg

HiPP 2 BIO Combiotic® – pro zdravý vývoj

Na základě nejnovějších poznatků z výzkumu mateřského mléka vyvinuli vědci z oddělení pro vývoj dětské výživy společnosti HiPP novou generaci mléčné kojenecké výživy – HiPP 2 BIO Combiotic®, která je určena pro zvláštní výživu dětí . HiPP 2 BIO Combiotic® jako jediný na trhu s unikátní kombinací:

  • Prebiotická vláknina (GOS – galaktooligosacharidy získané z laktózy) podle vzoru mateřského mléka. Tato prebiotická vláknina podporuje zdravou střevní mikroflóru.
  • Přírodní kultury mléčného kvašení, které se přirozeně vyskytují v mateřském mléce. Mateřské mléko obsahuje velké množství probiotických kultur, které mohou být individuálně rozdílné.
  • Omega-3: esenciální omega-3-mastné kyseliny, které jsou obzvláště důležité, protože jsou potřeba pro rozvoj mozku a nervových buněk a tím pro zdravý růst Vašeho dítěte, ale organizmus si je neumí sám vytvořit.
  • V BIO kvalitě: Jsme přesvědčeni o správnosti používání přísně kontrolovaných biologických přísad. Při výběru surovin samozřejmě dodržujeme přísná legislativní nařízení pro mléčnou kojeneckou výživu, dokonce kontrolujeme ještě přísněji, než je předepsáno zákonem. Více než 260 kontrol u každé výrobní šarže zajišťuje co největší bezpečnost pro Vaše dítě. Pečeť BIO kvality garantuje nejvyšší kvalitu a převyšuje požadavky kladené EU na BIO produkty.

Důležité upozornění: Kojení je nejpřirozenějším způsobem výživy kojenců. Kojenecká výživa by měla být používána na doporučení lékaře. Způsob použití a další informace na obalech a webových stránkách. Pokračovací mléčná kojenecká výživa. Potravina pro zvláštní výživu. Od ukončeného 6. měsíce.

www.hipp.cz

logo_hipp_pro_to_nejcennejsi_2.jpg

 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist