U dcery se po umělém mléku objevil ekzém. Pomohlo nám kozí kojenecké mléko

PŘÍBĚH Když jsem svou mladší dceru Monu přestala v jejích osmi měsících kojit a začala jí nabízet umělé kojenecké mléko, záhy se u ní objevila rozsáhlá kožní reakce. Protože kromě mléka jsem nic neměnila (nezměnila jsem prací prášek ani jsem nezaváděla nové potraviny), napadlo mě, že výsevem ekzému by se mohla projevovat alergie na bílkovinu kravského mléka.

Začali jsme tedy podávat hypoalergenní mléko. To však nepřineslo žádné výrazné zlepšení, dermatolog diagnostikoval atopický ekzém a předepsal kortikoidy. Ty jsem však z vlastního přesvědčení dceři nenasadila a hledala alternativu: koupele, krémy. Výsledky ale byly kolísavé.

HA mléko jsem střídala s mléky rostlinnými (nejčastěji rýžovým a mandlovým), ale ta neobsahují vhodné spektrum bílkovin, potřebných pro správný vývoj dítěte. Uvažovala jsem i o čerstvém kozím mléku, avšak ani to není svým složením ideální, navíc z hlediska hygienického představuje jisté riziko.

Znala jsem ale kozí kaše, které obsahují fortifikované sušené kozí mléko, a začala jsem se pídit, jestli by se nedalo sehnat i ve formě umělého kojeneckého mléka. Zjistila jsem, že dostupné je a tak jsme jej vyzkoušeli. Zlepšení bylo patrné již po dvou dnech! Dcera se přestala drbat a ekzém se začal pozvolna hojit a ztrácet. Když se dceři ulevilo, neuvěřitelně psychicky se ulevilo i mně.

Čtěte také:

Kozí kojenecké mléko však není vhodné jen pro děti alergické, pomůže i maminkám, které z mnoha důvodů již kojit nemohou a chtějí svým dětem usnadnit přechod od mateřského mléka k běžné stravě bez zbytečného zatěžování trávicího traktu – obsahuje snadno stravitelné bílkoviny, vitamíny, minerály a esenciální mastné kyseliny (DHA, ARA), které se v mateřském mléku vyskytují přirozeně. Kozí kojenecké mléko navíc skvěle chutná a samozřejmě splňuje veškeré požadavky (ČR, EU), které jsou na počáteční a pokračovací mléka kladené.

Nám kozí kojenecké mléko zkrátka velmi pomohlo, proto jsem se s vámi o svou zkušenost chtěla podělit.

Jitka

Také máte s kozím kojeneckým mlékem zkušenost? Napište nám.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist