Kočka: Nebezpečný nepřítel vašeho těhotenství?

Jste těhotná a máte kočku? Bojíte se přenosu nakažlivých nemocí? Máte se snad svého kočičího miláčka v těhotenství zbavit? Přečtěte si, jaká je skutečná hrozba parazita toxoplazmy v těhotenství.

16-shutterstock_1007103538-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Proč je kočka skvělý parťák

Kočka rovná se ideální společník v rodině s dětmi. Milá, přítulná, čistotná, vnáší pozitivní energii. Děti se soužitím s kočkou naučí mít respekt k živému tvorovi, pochopí, že o zvíře je třeba se starat, spolužití správně formuje dětský charakter.

Takže dobrá volba, když brzo přibude do rodiny děťátko. Až posud samá pozitiva. Jenže kočky mají i své nemoci a také své miniaturní parazitické společníky. Což o to, parazity má většina domácích miláčků a každý zodpovědný chovatel svoje mazlíčky parazitů zbavuje.

Kočky a toxoplazma

Existuje ale jeden kočičí parazit jménem toxoplazma, kterého se zbavit nelze. Když ho jednou kočka dostane, zůstane v jejím těle už napořád. Navíc je toxoplazma přenosná i na člověka. U lidí způsobuje nemoc zvanou toxoplazmóza.

Skrytý společník

Toxoplazmózou člověk onemocní, když se nakazí vajíčky parazita. Nemoc sama o sobě nemá nijak dramatický průběh. Parazit se v těle pomnoží, nakažená osoba zpravidla prodělá příznaky jako při banální viróze, někdy proběhne dokonce nakažení bez příznaků.

Parazit ale v těle člověka zůstane. Sám o sobě vlastně nijak nevadí, dokonce není mezi lidmi vůbec vzácný. U nás je toxoplazmou nakažena víc než třetina populace. Podle výzkůmá má v ČR toxoplazmu v těle as 30 % obyvatelstva. Z toho je jasné, že opravdu není nijak zvlášť nebezpečný.

Kdy způsobuje potíže

Jenže i tenhle skrytý neviditelný společník umí dělat potíže. A to zrovna v těhotenství. Když totiž toxoplazmózu prodělá těhotná žena, hrozí vznik vývojových vad u plodu nebo může těhotenství skončit až potratem z důvodu těžkého poškození plodu.

Nejnebezpečnější je nákaza v první třetině těhotenství, kdy se vyvíjí základy všech orgánů a struktur v těle plodu. Ale pozor, nebezpečný je parazit jen pokud se jím těhotná nakazí právě v těhotenství. Pokud žena už parazita v těle má, protože se nakazila třeba v dětství, v těhotenství už problémy nehrozí a pro plod není parazit nebezpečný.

Kde se můžu nakazit?

Toxoplazma je sice kočičí parazit, ale paradoxně od koček hrozí nejmenší nebezpečí. Dá se říct, že pravděpodobnost, že se nakazíte přímo od kočky, je minimální. Daleko nebezpečnější než mazlení se s kočičím miláčkem, který většinu času tráví stočený doma na kanapi, je nákaza z neumytých rukou nebo ze špatně omyté zeleniny.

Nakažlivá jsou totiž vajíčka parazita, která vylučuje nemocná kočka stolicí. Tedy pozor všude tam, kde mají kočky své záchůdky. Pískoviště, záhonky, hlína obecně, stačí si neumýt ruce po práci v zahradě nebo hraní na písku, strčit jen něco rychle do pusy a šup, parazit je v těle.

Teoreticky hrozí i nákaza při čištění kočičích záchodků, ale riziko je opravdu minimální. Zaprvé kočka vylučuje vajíčka pouze několik týdnů po své vlastní nákaze, navíc vajíčka jsou nejnakažlivější až druhý nebo třetí den. Takže pokud čistíte záchodek kočce denně, riziko nákazy se značně snižuje.

Kočka chovaná v bytě se vlastně ani nemá kde nakazit, protože není v kontaktu s trusem jiných koček.

Čtěte také:

Maso pořádně uvařit!

Stejně jako dokáže toxoplazma přežívat v těle člověka, umí žít i v tělech jiných zvířat, například v prasatech, drůbeži, skotu. Člověk se pak může nakazit i ze syrového nebo nedostatečně tepelně opracovaného masa. Proto pozor v těhotenství na tatarský biftek a podobné mlsy ze syrového masa. A také pozor na čistotu v kuchyni, maso sice uvaříme, ale zapomeneme, že na prkénku, kde krájíme zeleninu, jsme předtím krájeli syrové maso.

Stačí být obezřetní

Když se vrátíme k otázce v úvodu, je nám teď jasné, že kočky se v těhotenství rozhodně zbavovat nemusíme. A už vůbec ne kočky, která se pohybuje jen v uzavřeném bytě. Ale ani když žijeme na venkově a kočka běhá radostně venku, při dodržení základních hygienických pravidel nebezpečná pro naše miminko není.

Daleko víc dávejme pozor na nekrytých pískovištích, při práci v hlíně, myjme pořádně zeleninu a naše ruce. Koneckonců v písku a na neumytých rukou určitě nečíhá jen kočičí parazit jménem toxoplazma.

8.11.2023 5:58 | autor: Redakce Babywebu | zdroj: https://www.marchofdimes.org/find-support/topics/pregnancy/toxoplasmosis, https://www.natur.cuni.cz/fakulta/veda-a-vyzkum/popularizace/clanky/proc-toxoplazma-snizuje-imunitu-a-zvysuje-pravdepodobnost-narozeni-chlapce, https://www.nhs.uk/common-health-questions/pregnancy/what-are-the-risks-of-toxoplasmosis-during-pregnancy/

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist