18. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Miminko už má svůj jedinečný otisk prstu. Vy se dostáváte do pohody, druhý trimestr je nejkrásnější a nejméně rizikové období těhotenství.

Vývoj vašeho miminka

Děťátko má velmi aktivní období. Rychle se vyvíjí, různým způsobem se pohybuje, kope, otáčí se a procvičuje si své reflexní pohyby. Od temene po zadeček měří asi 12,5 až 14 cm a váží asi 150 gramů. Plíce rostou, vyvíjejí se v nich drobné vzduchové váčky. Na kůži prstíků se vytváří bříška a papilární linie, které utvoří jedinečný otisk. Ve střevech se hromadí první stolička – smolka. U chlapců se vyvíjí prostata. Oči se přesouvají na své místo.

Co se děje s vámi?

Dostáváte se do opětovné pohody. Hladina energie se stabilizovala. Pánevní oblast je více prokrvena díky zvýšené hladině estrogenu, proto můžete zažívat častější i intenzivnější vzrušení. Druhý trimestr je pro sexuální aktivity bezpečný, samozřejmě pokud nemáte rizikové těhotenství.

PRO VÁS

Každý týden emailem informace o vašem miminku a těhotenství. CHCI DOSTÁVAT  

Pravděpodobně se vám zlepšuje kvalita vlasů a pleti. Tím, že je během těhotenství krevní oběh asi šestkrát výkonnější, je pleť více zásobována kyslíkem a získává tak zdravější vzhled. Také se snížilo množství jedovatých látek, protože jste omezila příjem kávy, alkoholu, čaje a nekouříte. Může se vám také změnit typ pleti – ze suché na mastnou a obráceně. Přizpůsobte tomu váš denní a noční krém. V šestinedělí se vám typ pleti opět upraví.

Čtěte také:

Tip pro mámu

Barvíte si vlasy? Těhotenské hormony působí nejen na pigment kůže, ale také vlasů. Snadno se může stát, že vám barva chytne do jiného odstínu. Každopádně buďte v těhotenství opatrná na všechny chemikálie a vyzkoušejte raději přírodní metody. Pro ztmavení vlasů použijte odvar z černého čaje, pro zesvětlení naopak citronovou šťávu.
Táta je v tom taky: Máma nemůže usnout a vy potažmo také ne? Zásobte se čistými éterickými olejíčky, které podporují usínání a nakupte mámě několik polštářů. Spaní s podloženými zády zabraňuje pálení žáhy a polštář pod paží je skvělou podporou při spaní na boku. Bolesti zad zase zmírní polštář mezi koleny.


Partnerem rubriky je: Femibion – větší jistota pro maminku, že bude mít dostatek aktivní formy kyseliny listové pro správný vývoj svého miminka. Proč? Díky Metafolinu. Více o doplňku stravy na www.femibion.cz.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 4
Obrázek uživatele Teriel
Teriel

Je to urcite i geneticky dane, my mame v pulce 17.tydne 13cm :-)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den, jsem na začátku 17.týdne a malinké už měří 18cm. :) (Má k tomu genetické předpoklady)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den, jsem na začátku 18.týdne a mimčo měří 19cm a podle pana doktora je v normě, proto mi nesouhlasí 14 cm, o kterých píšete Vy :) nejspíš myslíte od hlavičky k zadečku, že?

Obrázek uživatele monča
monča

Dobrý den,děkuji za rady jsem za to moc ráda,ale chtěla jsem jenom dodat,že u mě to budou dvojčátka dvouvaječná.
Děkuji moc za další příspěvky a rady.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené