19. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Vaše děťátko již dobře slyší. Začíná si zvykat na ozvěny srdce a také na váš hlas. Plodovou vodou, která je výborným vodičem, se k němu velice dobře dostane. Někteří odborníci potvrzují, že se dítě nechá později vaším hlasem rychleji a lépe uklidnit, pokud bylo zvyklé na vaše povídání ještě v bříšku.

Vývoj vašeho miminka

Dítě měří od temene k zadečku asi 13 až 15 cm a váží okolo 200 gramů. Podkožní tuk miminka je velice tenký. Trávení začíná produkovat žaludeční šťávy, které pomáhají vstřebávání plodové vody. Ta se filtruje v ledvinách a močí je vylučována zpět do plodové vody. Kůže začala vylučovat mázek, čímž ji chrání před macerací vody v amniotické tekutině. Vaše miminko již drží vzpřímeně hlavičku a začíná být čím dál tím neposednější. Kope nožičkama, hýbe ručičkama a všelijak mění polohy.

Co se děje s vámi?

Ve vaší děloze je asi 200 ml plodové vody. Mléčné žlázy v prsou zahájily svoji funkci, proto můžete vnímat svá prsa trochu zduřelá a citlivá. Blížíte se polovině těhotenství. Začínáte cítit pohyby svého dítěte a k vaší psychické pohodě přispívá i fakt, že vás vaše děťátko konečně slyší. Zhruba od poloviny těhotenství vás mohou překvapit bolesti zad. Hmotnostní přírůstek má totiž vliv na držení páteře. Pomůže vám teplo a hodně odpočinku. Můžete se také setkat s bělavým výtokem.

PRO VÁS

Každý týden emailem informace o vašem miminku a těhotenství. CHCI DOSTÁVAT  

Čtěte také:

Tip pro mámu

Máte bolesti zad? Vyzkoušejte speciální masáže pro těhotné. Jsou prováděné velmi jemným způsobem, a to vsedě nebo na boku. Masér se vyhýbá všem místům a technikám, které jsou kontraindikovány v těhotenství (oblast bříška, speciální akupresurní body).
Táta je v tom taky: Jaký budete táta? Říkáte si, že se rozhodně nebudete chovat jako váš otec? Nebo naopak dumáte, jako to vaši rodiče dělali, že vás tak dobře vychovali? Dřív než to přijde, to zkrátka nepoznáte. V mnoha situacích se zřejmě zachováte podle svých podvědomých vzorů. Přečtěte si pár knih o rodičovství, teoretická příprava se určitě neztratí.


Partnerem rubriky je: Femibion – větší jistota pro maminku, že bude mít dostatek aktivní formy kyseliny listové pro správný vývoj svého miminka. Proč? Díky Metafolinu. Více o doplňku stravy na www.femibion.cz.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené