17. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Vstupujete do 5. lunárního měsíce. Na váze přibíráte další kilo a již musíte pomalu začít nakupovat těhotenské oblečení. Miminku rostou řasy a obočí.

Vývoj vašeho miminka

Články prstů miminka jsou již velice dobře vyvinuty, takže si s nimi v děloze neposedně hraje, svírá je a cucá si palec. Pokožka je ještě tak tenká, že je pod ní vidět síť vlásečnic. Plod zatím nemá žádný podkožní tuk, proto se pokožka může jevit „nařaseně“. Tuk se však právě začne ukládat, což pomůže dítěti udržet teplo. Oči jsou stále zavřené, ale jsou na nich již patrné řasy, stejně jako roste pomalu nad nimi obočí. Plodová voda je stále obměňována tím, jak ji miminko polyká a zároveň do ní vyměšuje moč. Vzniká slepé střevo. Na prstech rukou a nohou už jsou miniaturní nehtíky. Srdíčkem proběhne 24 litrů krve za den. Dítě už slyší zvuky z okolí maminky a výrazné zvuky s ním mohou trhnout. Zkouší dýchat a plíce vydechují amniotickou tekutinu.

Co se děje s vámi?

Vrchol vaší dělohy nyní sahá k pupku, zvětšení bříška je již nepřehlédnutelné. Břišní stěna je napjatá a stává se mělčí. Kvůli zvýšenému krevnímu objemu je vám tepleji. Nelekněte se, pokud se objeví první otoky, například v okolí kotníků. Pokud jste měla problém s častým nucením na močení, nyní by to mělo přejít. Budete seznámena s výsledky předešlých testů. Zvýšená pigmentace způsobí, že vám tmavnou prsní bradavky a od pupku níže se vám ve středu bříška objevuje tmavý pruh. Tento tmavý proužek se odborně nazývá linea fusca a stejně jak se objevil, tak zase sám zmizí. Ale až v šestinedělí. Pokud nejste těhotná poprvé, můžete už cítit pohyby.

PRO VÁS

Každý týden emailem informace o vašem miminku a těhotenství. CHCI DOSTÁVAT  

V případě genetické indikace je prováděna amniocentéza (odběr plodové vody), která umožňuje diagnostiku některých, nejčastěji chromozomálních, vývojových vad plodu.

Čtěte také:

Tip pro mámu

Druhý trimestr je pro většinu těhulek bezproblémový. Můžete pocítit zvýšený zájem o sex, a vaše prožitky mohou být také intenzivnější, než tomu bylo před těhotenstvím. Některé ženy mohou poprvé zažít orgasmus. Dodržujte pečlivě hygienu. Pokud se objeví krvácení, předčasná děložní aktivita nebo vcestné lůžko ve 3. trimestru, sexuální aktivity výrazně omezte.
Táta je v tom taky: Pánevní oblast mámy je nyní daleko lépe prokrvena a prsa jsou citlivější. Podtrženo a sečteno – vaše partnerka pravděpodobně lépe dosahuje orgasmu. To je dobrá zpráva, nemyslíte? A navíc se nemusíte bát, že vaše partnerka otěhotní… už těhotná je.


Partnerem rubriky je: Femibion – větší jistota pro maminku, že bude mít dostatek aktivní formy kyseliny listové pro správný vývoj svého miminka. Proč? Díky Metafolinu. Více o doplňku stravy na www.femibion.cz.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené