22. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Vaše děťátko daleko méně spí než předtím, pokud je vzhůru, naslouchá zvukům z okolíj. Z prsou vám může začít vytékat kolostrum.

Vývoj vašeho miminka

Mozek stále zvětšuje svůj objem. Rostou hlavně struktury centra mozku, kde vznikají mozkové buňky. Mozek roste až do pěti let dítěte. Vytvořily se potní žlázy. Oční duhovka se zabarvuje – oči získávají svoji barvu. U chlapců semeníky sestupují do šourku a tvoří se první primitivní spermie. Děťátko má stále zavřené oči. Má už obočí i řasy. Měří kolem 20 cm a váží asi 350 g.

Pro vás

Každý týden emailem informace o vašem miminku a těhotenství. CHCI DOSTÁVAT

Co se děje s vámi?

Máte zvýšenou chuť k jídlu, která někdy dosahuje až velkého hladu. Potýkáte se také možná se zácpou, nadýmáním či otoky nohou, zejména kolem kotníků. Proti otokům dolních končetin můžete bojovat pouze tím, že se vyvarujete dlouhého stání, budete si dávat často nohy nad úroveň pánve, budete často chodit na procházky a ležet či odpočívat na boku, nejlépe levém. Pokud trpíte také křečemi v dolních končetinách, zkuste zvýšit příjem hořčíku. Šetřete se.

Můžu v těhotenství létat letadlem? Za nejbezpečnější pro cestování letadlem se považuje období druhého trimestru. Od 28. týdne do 36. týdne vyžadují některé letecké společnosti osvědčení od lékaře ke způsobilosti. Od 36. týdne vás už do letadla nepustí. Informujte se vždy o pravidlech u konkrétní letecké společnosti, se kterou hodláte cestovat.

Čtěte také:

Tip pro mámu

Možná jste zaznamenala žluté flíčky na podprsence. V této době už vám totiž může z prsou vytékat první výživa dítěte – kolostrum. Mnohé ženy tak reagují v přítomnosti miminka nebo i povídáním o něm. Pokud vás to obtěžuje, využijte vložky do podprsenky.
Táta je v tom taky: Přijít domů z práce a mít vypráno a vyžehleno je velmi příjemné pro každého. Překvapte mámu a udělejte něco z domácích prací i bez jejího požádání. Dáte tím najevo nejen to, že vám na ní záleží a je báječná, ale ukážete, že jste skvělý i vy.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené