21. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Vstupujete do 6. lunárního měsíce. Tímto týdnem jste také vstoupila do druhé poloviny vašeho těhotenství. Děloha nyní dosahuje mírně nad pupek a začíná utlačovat žíly v malé pánvi. Kvalita vlasů i nehtů se zlepšuje. Již jednoznačně cítíte pohyby vašeho děťátka a vývoj placenty je definitivně ukončen.

Vývoj vašeho miminka

Délka plodu je asi 16 cm, váží kolem 300 gramů. Hlavička se pomalu přizpůsobuje velikosti těla, ale i přesto stále zabírá jednu třetinu velikosti celého tělíčka. Jeho pohyby jsou dokonalejší, zlepšuje se hmat, dítě si cucá paleček, hladí si obličej nebo si hraje s pupeční šňůrou. Polyká velké množství plodové vody. Ke konci těhotenství to bude až půl litru plodové vody během 24 hodin. Rostou mu nehty, vlásky i chloupky. Odpadní látky jsou filtrovány částečně ledvinami plodu, částečně ledvinami matky. Na jazyku jsou již chuťové pohárky.

Co se děje s vámi?

Utlačování žil v pánvi pomalu se roztahující dělohou vede k tvorbě křečových žil, většinou na dolních končetinách. Na hýždích, bocích či na bříšku můžete pozorovat mírné usazování tuku. Kolik můžete přibrat? Váš šatník se pomalu mění na těhotenský. Může se vám zdát, že dýcháte rychleji než předtím, příčinou je vaše větší hmotnost. Potom, co vám přestaly padat vlasy, se do lepšího stavu dostávají i vaše nehty, příznivý účinek na ně mají krevní zásobení a zvýšený metabolismus. Jak vlasy, tak nehty mohou růst rychleji. Přiberete asi 2 kilogramy.

PRO VÁS

Každý týden emailem informace o vašem miminku a těhotenství. CHCI DOSTÁVAT  

Můžu v těhotenství cestovat do exotických destinací? Těhotenství není nemoc, proto žena může s jistými omezeními dělat vše, co dříve. Tedy v případě, že těhotenství probíhá normálně. Takže cestování během těhotenství je přípustné. Jen je třeba být opatrnější a předvídavější.
Můžu být očkována? Očkování během těhotenství určitě není bez rizika, ale po důkladném zvážení vaším lékařem možné je. Záleží také na tom, jakým tipem vakcíny je potřeba očkovat. O tom, zda očkovat nebo neočkovat těhotnou ženu před cestou do exotické krajiny také napomáhá rozhodnout známá dlouhodobá epidemiologická situace cílové oblasti.

Čtěte také:

Tip pro mámu

Pomozte tělu tak, že maximálně upravíte jídelníček. Zácpě předejdete dostatkem zeleniny, celozrnného pečiva, sušeným ovocem a správným pitným režimem (vypijte alespoň dva litry tekutin denně). Vyhněte se tučným a kořeněným jídlům, která vám mohou zhoršovat pálení žáhy. Víte, co můžete jíst v těhotenství a čeho se vyvarovat?
Táta je v tom taky: Druhý trimestr je vhodný pro kratší výlety i plánovanou dovolenou. Máma je v relativní pohodě a ještě ji neobtěžuje příliš velké bříško. Můžete dokonce pomýšlet na cestu do exotických zemí, ale ujistěte se, že je to vaše společné přání.


Partnerem rubriky je: Femibion – větší jistota pro maminku, že bude mít dostatek aktivní formy kyseliny listové pro správný vývoj svého miminka. Proč? Díky Metafolinu. Více o doplňku stravy na www.femibion.cz.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 6
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Už těhotenský šatník???  To je trochu brzo ne?  

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Já jsem nikdy šíthlá nebyla, a první těhotesnké kalkoty jsem si koupila min. týden, ještě jsou mi ale velké... Nemyslím si že je nenormální nemít na sobě "těhu" oblečení od 3M.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Asi jsme každý jiný, zatím nosím šaty které mám, ale pravdou je že už pomalu nějaké ty těhotenské šaty jsou potřeba

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ano, šatník mne taky pobavil. Ve třetím měsíci jsem musela koupit těhotenské kalhoty. A to jsem byla štíhlá :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

:-D No přesně , ve mě upně hrklo, je jsem asi mašina teda :-D

 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Právě jsem dostala záchvat lehce hysterického smíchu nad větou "Váš šatník se pomalu mění na těhotenský." Závidím těm "tabulkovým" těhulím - těhu kalhoty musím nosit od třetího měsíce a rozhodně ne utažené... :-D

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené