Dětská nosítka: noste své dítě u srdce

Způsobů, jak přepravovat miminko, je celá řada. Někdo upřednostňuje kočárek na dlouhé, klidné procházky. Kdo dítě přepravuje na větší vzdálenosti, nedá dopustit na dětské autosedačky. Je zde ale ještě další způsob, na který někteří rodiče přísahají. Způsob, který umocňuje blízkost a ochranu. Dětská nosítka.
foto: istock.com

Dětská nosítka se svým principem vlastně vracejí ke kořenům. Miminko je upoutáno k tělu, vnímá tlukot srdce, příliv a odliv dechu, rezonanci hlasu. Nosítka navíc rodiči umožňují mít obě ruce volné, což je velmi praktické, můžete se snadno pohybovat, provádět každodenní úkony a přitom se nestrachovat o své miminko, které takto máte stále u sebe.

Odborníci se shodují v tom, že dětská nosítka mohou snadno uklidnit úzkostlivé, plačtivé dítě, u matky pomáhají snižovat riziko poporodní deprese a celkově podporují emocionální propojení mezi matkou a dítětem. Doporučuje se tak nosit dítě hned po narození.

Samozřejmě, výhody dětských nosítek opěvují i tatínkové. Dávají jim možnost strávit poklidný čas se svým dítětem a zároveň si udělat čas i sami na sebe. „Dal jsem svého synka do šátku, on se ke mně přitulil a v okamžiku usnul, já jsem mezitím seděl u svého stolu a pracoval," popisuje svou zkušenost tatínek David.

Nespornou výhodou nosítek je, že jsou velmi skladná, dají se složit do úhledného balíčku, který s přehledem umístíte do auta nebo kamkoliv, kde nebude překážet.

Dětská nosítka a jak se od sebe liší

Obecně rozlišujeme několik druhů nosítek. První typ se skládá ze dvou ramenních popruhů, které mezi sebou drží látkové sedátko. Miminko je v takovém nosítku velice blízko vaší hrudi, s tváří otočenou směrem k vašemu tělu. Taková poloha je velice vhodná pro nově narozená miminka. Výhodou je, že takovéto nosítko se dá velice pohodlně nosit i na zádech, jako batůžek. Tuto polohu využijete zejména ve chvíli, kdy bude vaše dítě o nějaké to kilo těžší.

Druhému typu se říká „klokanka". Je to široký pás látky, který se upevňuje přes jedno rameno a je veden přes trup rodiče směrem k pasu. Některé klokanky jsou vyztužené, některé nikoliv, záleží na vašich preferencích. Někteří odborníci používání klokanek vůbec nedoporučují, oblíbenost se jim nicméně upřít nedá.

Šátek nebo závěs je dalším způsobem, jak nosit miminko u těla. Jedná se o široký pruh látky, který se obtáčí kolem těla a upevňuje přes obě ramena. Oblíbenost šátků spočívá v jejich variabilitě. Uvázat se dají hned na několik způsobů. Opět jsou vhodné pro velmi malé děti, jejichž váha nepotřebuje až tak velkou podporu.

Zdravé nošení

Existují obavy, že nosítka, zvláště šátky, poškodí dětskou páteř. Pohled na ohnutá dětská záda v nás vyvolává pocit, že problémy s páteří jsou nevyhnutelné. Odborníci se skutečně shodují, že nošení v šátku je vhodné pouze pro zdravé děti a rozhodně se nedoporučuje pro děti s nižším svalovým tonusem. Poloha v šátku je zvláště pro malé dítě příjemná, neboť simuluje polohu plodu. Jenže dítě se musí dále vyvíjet a pro vývoj je optimální pevná plocha s mnoha podměty, které ho stimulují k aktivnímu pohybu. Právě pevná opora šátku chybí. I v tomto případě všeho moc škodí, pokud šátek využijete ke krátkému přenosu dítěte, nemusíte se ničeho obávat.

Podle Mezinárodního institutu dysplazie kyčelního kloubu (IHDI) mohou některé druhy nosítek ohrožovat zdravý vývoj kyčlí dítěte. „Taková nosítka mohou kyčle umístit do nezdravé polohy, což se projeví zejména při dlouhodobém používání. Zařízení, která drží nožičky dítěte v nezdravé poloze, by měla být považována za riziko, které může vést k abnormálnímu vývoji kyčlí. Nosítko tak musí odpovídat především velikosti dítěte."

Šátkování malých dětí je doporučováno zejména z následujících důvodů: při nošení dítě vidí své okolí, a tak mozek dostává více podnětů ke svému vývoji. Díky pohybům matky jsou stimulovány orgány pohybu a rovnováhy. Změna těžiště vyvolá reflexní činnost nervů a svalů. A konečně – tělesný a oční kontakt s rodičem vyvolává u dítěte pocit bezpečí, což je hlavní argument dětských psychologů. Někteří dokonce tvrdí, že u nošených dětí se téměř nevyskytuje hyperaktivita. A jedním dechem dodávají: Všeho s mírou, je jedno, zda se s dítětem dotýkáme ve stoje, vsedě, nebo vleže.

Správná poloha nožiček při nošení v nosítku

Špatně:                                                                         Správně:

 

Správná poloha miminka při nošení v šátku

Špatně:                                                                      Správně:

Kupujeme nosítko – na co si dát pozor

Pokud se rozhodnete pořídit dětské nosítko, dbejte na tyto záležitosti:

  • typ: Druhů je celá řada. Nejlepší je vyzkoušet nosítko přímo na svém těle a pamatovat, pro jak staré a velké dítě bude sloužit.
  • univerzálnost: Existují nosítka, která mohou dítě provázet od narození až třeba do tří let. Jsou tedy navržena tak, aby rostla dítětem. Záleží jen na rodiči, jak dlouho chce dítě v nosítku přenášet.
  • pohodlí pro rodiče: Široké, dobře padnoucí popruhy a konstrukce, ve které se váha dítěte dobře rozloží a zajistí, že nosiče nebudou trápit bolavá ramena, krk, šíje ani záda. Pokud se o nosítko dělí oba rodiče, mělo by sedět oběma. V dnešní době nosítka disponují celou řadou nastavitelných popruhů, a tak není problém je přizpůsobit jak menší, tak mohutnější postavě.
  • pohodlí pro dítě: Je třeba dbát na dostatečný prostor pro nožičky dítěte, vyzkoušet opěrku hlavy – protože malé dítě ještě samo neudrží hlavičku vzpřímeně, přední část nosítka poskytuje řádnou oporu. Ta bude využita i ve chvíli, kdy vaše dítě usne. Tkanina nosítka by měla být měkká a prodyšná, aby se miminko nepřehřívalo.
  • bezpečí: Před a při použití je nutné se vždy ujistit, že popruhy bezpečně udrží dítě v požadované poloze a všechny přezky a patentky jsou odolné a v dobrém stavu.
  • snadnost použití: S nosítkem by mělo jít snadno operovat. Všechny popruhy a přezky by měly jít zapnout jednou rukou, aby druhá mohla přidržet dítě. Dostat miminko dovnitř a ven by měla bez problémů zvládnout jedna osoba.
  • snadná údržba: Velkou výhodou je, když v případě zašpinění lze nosítko s klidným srdcem hodit do pračky.

 Bezpečnost na prvním místě

Pokud se dítě narodilo předčasně, má nízkou porodní hmotnost či dýchací potíže, ale i u novorozenců, poraďte se se svým lékařem, jaký typ nošení a nosítka je pro vás nejlepší.

Nosíte-li miminko v nosítku nebo šátku, často jej kontrolujte. Ujistěte se, že není v příliš stočené pozici, bradu nemá příliš blízko k hrudníku nebo nemá tvář přitisknutou k látce nebo k vašemu tělu, to by mohlo vést k udušení, které nastává během několika minut.

Důležité je, abyste dítěti viděli do tváře a ono vidělo do tváře vám. Tak se snadno ujistíte o jeho dostatečném pohodlí a pohodě.

Ilustrace:  IHDI (International Hip Dysplasia Institute)

 

Komentáře k článku
Počet komentářů: 8
Obrázek uživatele Šípěnka
Šípěnka

já jsem dítko v šatce nenosila, no jak je již větší a chodíme na výlety pořídili jsme si nosič ZOPA Carrier protože je to mnohem pohodlnější než s kočárkem, ruce jsou volné a naše malá se v tom cítí evidentně příjemně :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den, cením si, že jste kritiku přijala a článek doplnila. Ale moc by mne zajímalo, kde jste čerpala informace... A pořád není opravené to rozdělení nosítek... když už zmiňujete jmenovitě šátky a klokanky, tak prosím pojmenujte i "typ s ramenními popruhy, které drží látkové sedátko". Patří tam ERGONOMICKÁ nosítka a jako jediná z tého kategorie "typu s dvěma rameními popruhy, které drží látkové sedátko" zajistí dítěti správnou polohu. To slovo ERGONOMICKÁ, je v tomto případě důležité. Nemachruju s cízími slovy, je to označení vhodného a bezpečného (z hlediska vývoje páteře a kyčlí) nosítka. A mrzí mne, že věta: "když je pak dítě starší a chce objevovat svět, v nosítku jej otočíte tváří k realitě. Toto nastává tak v pátém až šestém měsíci dítěte, hodně záleží na výrobci daného nosítka.", zůstala. Pokud tím opravdu míníte nošení čelem od sebe, to je velmi nevhodné a pokud chtějí rodiče nosit správně, pak ať ani nekupují nosítka, která dovolují nosit čelem od sebe, protože se zcela jistě nejedná o ergonomická nosítka.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý večer, paní Kouřimová, cením si Vaší snahy o přepracování článku, ale pokud o tématu nic nevíte, tak buď o něm nepište, nebo si najděte dostatek kvalitních informací tak, aby byl článek přínosem. V článku jsou zásadní nedostatky, které odporují správnému a zdravému nošení. Jeden příklad za všechny - pod posledním obrázkem je napsáno ".... Je ovšem třeba dbát na správný typ nosítka, aby neublížilo páteři či kyčlím..." a přitom na obrázku je dítě ve špatné poloze (zadeček musí být jakoby podsazený kolena musí být výše než zadeček). Ono taky co očekávat od nosítka značky BabyBjörn, které bych v článku o správném nošení nezmiňovala vůbec, nebo jako výstrahu v čem nenosit. Nebudu Vás dále trápit svou kritikou, jen se trochu děsím, kolik maminek si ten článek přečte a nějakou klokanku koupí, protože o doporučení správného - tj. ergonomického nosítka jsem nenašla ani zmínku.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Velmi si vážíme pozorných a kritických čtenářů. Na základě vašich podmětů jsme článek rozšířili o zdravotní aspekty nošení, které v původní verzi skutečně chyběly. Děkujeme

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Také se přidám ke kritikům článku. Myšlenka sama o sobě skvělá, leč výsledek strašný. Proč si autorka, která evidentně v tématu není kovaná, nenajde kvalitní informace? Cožpak je to v dnešní době takový problém? Jestliže má článek pomoci maminkám, pak tedy žádám o jeho přepracování. V současné podobě totiž více škodí než pomáhá :-(

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

To je článek reklamní na nezdravá nosítka-klokánky BabyBjörn nebo informativní článek?! Pakliže reklamní, pak fuj reklamě - jako vychvalovat cigarety potažmo kouření nebo pasivní chodítka. Pokud informativní článek, pak jsou tam ovšem závažné chyby. Nejspíš z neznalosti... Jsem sama, kdo si myslí, že pokud jde článek do světa, měl by být fakticky správný a přesný?! Nebylo by lepší dát se cestou osvěty a informovat o zdravém nošení?! Nošení ano, ale jedině ve správné poloze, kdy se neničí kyčle a/nebo páteř miminka. Nosit novorozeně v klokánce? To jako vážně? Pokud nosit novorozeně, pak jedině v šátku - správně uvázaném!! nebo v ergonomickém nosítku, které zajistí miminku správné postavení kyčlí (nožky jako žabička, ve tvaru písmene M) a optimální podporu páteře (aby hlavička netížila páteř nebo nebylo miminko prohnuté - má mít kulatá záda). Jak je možné, že žádnou z těchto důležitých informací v článku nenajdeme?! A že s výběrem správného nosítka pomůže pediatr?! :-D No, to bych ho chtěla vidět. Jestli, tak fyzioterapeut.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Naprosto souhlasím s BASEEMOU ..... mě ten článek totálně vytočil..... nosítka se třídí podle počtu šráků jo??? Nosí se dítě dopředu??? A klokánka super ??? Ta paní, co to psala neví o nošení naprosto nic. Takové články by měly být snad trestné. Napíšu Vám normální a inteligentní a hlavně pravdivý článek a ZADARA.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

nestačím se divit...má to být vtip, nebo špatná reklama na klokanky, které jsou vyfoceny u článku? Co kdyby jste se zmínili o škodlivosti těchto klokánek? Zneužíváte nevědomosti maminek a anabádáte je ke koupi něčeho, co dítěti kříví páteř! Kdyby psal článek někdo kdo tomu opravdu rozumí, tak se zmíní o ergonomických nosítkách, šátcích a o tom jak správně dítě nosit. A nenapsal by, že má být dítě čelem ven. Není divu, že když nějaká "inteligentní" osoba napíše článek na web, který by měl maminkám a jejich dětem pomáhat a radit, že spousta maminek tak opravdu dítě nosí a pak se diví proč v podějším věku má dítě problémy. Prosím vás, než vypustíte článek do světa, nechte ho ověřit někým kdo tomu rozumí, nebo ještě líp ať to rovnou napíše!

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené