Náročný život s náročným dítětem

Průměrně informovaná nastávající maminka pravděpodobně neočekává, že soužití s malým dítětem vypadá jako kašírovaný záběr z reklamy na věčně suché jednorázové plenky. Když se však místo vrnícího uzlíčku štěstí narodí vzpurná malá bytůstka, která oč méně spí, o to více pláče a s rafinovanou důsledností maří všechny rodičovské pokusy o nastolení klidu a harmonie v domácnosti, může to být pořádný šok, který zasáhne život celé rodiny s razancí odjištěného granátu.

Zkušenější matky nejsou ve výhodě. Pokud už si žena zažila soužití s dítkem, jehož potřeby byly víceméně standardizované a odpovídaly tabulkám v moudrých publikacích, může být překvapení z narození miminka, které zavile odmítá všechny strategie utišení, ještě větší a umocněné srovnáním s „normálním“ sourozencem.

Kde je chyba?

Někdy mezi druhou a třetí hodinou ranní, s mozkem utlumeným spánkovou deprivací a s unaveným svalstvem, důkladně protřepaným celonočním pohupováním na míči a potřásáním miminka v náručí, si může maminka tohoto zvláštního tvorečka klást otázku: „Kde jsem udělala chybu?“

Pro rodiče nespavých, dráždivých a neutišitelných miminek máme jednu dobrou a jednu ještě lepší zprávu. První: Není to vaše chyba – jen se vám narodilo náročné dítě. A druhá: Vyroste z toho!

Prospívá, ale není spokojené

Existují děti, které jsou zdravé, dobře prospívají a nemají žádné závažné fyzické či psychické problémy, a přesto odmítají spokojeně broukat v postýlce. Jsou to děti, na které se téměř bojíte sáhnout, protože každá vaše manipulace spustí jekot ne nepodobný zvuku cirkulárky, ale které se zároveň bojíte odložit z náruče, protože na jakýkoliv náznak separace reagují tak, že se cirkulárka změní v lodní sirénu. Jsou to děti, které tři hodiny uspáváte a ony se vám za vaše úsilí odmění patnácti minutami trhavého povrchního spánku, ze kterého okamžitě přejdou do stavu plné pohotovosti, pokud se pokusíte proplížit k toaletě nebo si snad dovolíte upadnout do konejšivé náruče bezvědomí.

Jak je uspokojit?

Většina exemplářů tohoto dětského druhu vyžaduje nošení, kojení, pohupování, potřásání, uklidňování a stimulaci přinejmenším třiadvacet hodin denně. Jenže tělesná schránka rodiče ani jeho psychická výbava obvykle nebývá takové zátěži přizpůsobena. Velmi záhy tedy začíná šťastný majitel dráždivého dítěte hledat číslo do blázince, linkový spoj na druhý konec světa či aspoň jednu příčetnou radu, která by skutečně fungovala.

Základní manuál přežití pro majitele náročných dětí:

 1. Nesrovnávejte se s ostatními
  To, že vaše kamarádka porodila miminko, které spí dvacet hodin denně a dobu bdění tráví tím, že se roztomile usmívá, není důvod k pocitům méněcennosti. Mateřství není soutěž a především rodiče náročných dětí by se měli držet stranou od „kočárkových závodů“. Pokud vám sousedka vypráví, kolik toho mezi kojením stihne, přejte jí to, ale nenechte se vyvést z míry. Berte to třeba tak, že žádný člověk nedostane naloženo víc, než zvládne. Buďte hrdí na to, že toho zvládnete tolik.
 2. Buďte trpěliví
  Zní to jako hraběcí rada, ale věřte tomu, že nic netrvá věčně. Z náročných miminek se sice většinou stávají náročná batolátka, ale ve školním věku už většinou můžete pozorovat, že se díky vaší lásce a podpoře váš náročný potomek proměnil v sebevědomého a citlivého jedince.
 3. Buďte chápaví
  I když se vyčerpanému rodiči do mysli občas vloudí myšlenka, že ten malý uřvánek to snad dělá schválně, vězte, že nedělá. Za zvýšenou dráždivostí (pokud jsme vyloučili zdravotní příčiny) většinou stojí temperament dítěte, dědičné dispozice (zeptejte se rodičů, zda jste byli klidná miminka), ale třeba i porodní a poporodní trauma (raná separace miminka). Za nic z toho vaše dítě nemůže.
 4. Myslete sami na sebe
  I když byste pro svého uvřískaného potomka udělali cokoliv, nebo byste aspoň udělali cokoliv, aby mlčel, nezapomínejte na svoje potřeby. Pečujte sami o sebe i o svůj vztah k partnerovi. Pro rodiče náročného dítěte je velmi důležité udržovat se v psychické kondici.
 5. Největším odborníkem na dítě je jeho vlastní rodič
  Vyslechněte si rady odborníků, přátel či prarodičů, ale řiďte se především vlastním citem a svou rodičovskou intuicí. Nikdo nezná vaše miminko tak dobře jako vy.
 6. Milujte ho
  Mějte svoje náročné dítě rádi takové, jaké je. Intenzivní, přecitlivělé, vyčerpávající, nepředvídatelné a neuspokojitelné. Nechtějte ho měnit. Je to úžasný originál, který vás brzy překvapí tím, že i díky vaší podpoře a lásce promění z nespokojené malé larvičky v zářivého barevného motýla.

Náročné dítě jako životní výzva

Moje první dcera se narodila jako typické náročné dítě a společně jsme proplakaly první rok jejího života. U druhé dcery jsem už coby poučená matka dělala vše proto, aby byla spokojená. Vyvarovala jsem se stresu v těhotenství, rodila jsem v klidném prostředí, od začátku jsem měla miminko stále u sebe. Výsledek? Historie se opakovala a druhá dcera byla téměř stejně uřvaná jako ta první (s tím rozdílem, že byla sebevědomější čili řvala ještě hlasitěji). Když jsem si v slzách stěžovala kamarádce, že tentokrát jsem udělala všechno správně, a stejně mám dítě, které sabotuje jakoukoliv moji snahu je uklidnit, odvětila mi s úsměvem: „A napadlo tě, že kdybys to všechno nedělala, bylo by to ještě horší?“

Někdy, bez ohledu na to, co jste očekávali, a bez ohledu na to, jak moc jste se připravili, vám osud postaví do cesty výzvu. Je jen na vás, jak se této výzvy chopíte. Můžete ji brát jako břemeno navíc. Anebo jako cestu, díky které se naučíte něco nového. Možná vám přibude pár šedivých vlasů, vrásek a nervový tik, ale také se třeba naučíte větší trpělivosti a pochopení ke zvláštnostem těch druhých.
Možná se naučíte brát své náročné dítě jako průvodce, který vás touto cestou provede.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 6
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Pěkný den všem mamiinám, článek docela hezky vystihuje situaci. Náš Jareček byl velmi náročné dítě, dnes má tři roky a ještě jsem se dosytosti nevyspala. Jako mimi byl taky neustále vzhůru, kojení co hodinku a půl ve dne v noci. No a dnes? Je z něj úžesně chytrý, vnímavý kluk, výborně mluví, ve velmi dlouhých větách a používá náročná slovní spojení. Zkrátka museli jsme to vydržet, nespat, věnovat se, všechny moje záliby šly stranou ale dnes toho nelituju, mám skvělé dítě. I když to bylo mnohokrát doslova "o hubu". A z toho nespaní a péče máme k sobě velmi hluboký citový vztah. Takže bych to ani nechtěla jinak a asi bych ho nevyměnila za pohodové usmívající se miminko, asi to tak mělo být. Švagrová má třetí holčičku, všechny jí spaly jak andílci, ta nejmenší spí od porodu (má půl roku) celičkou noc od sedmi do sedmi. Umíte si to představit?

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Díky za tenhle článek a i za diskuze k němu. Aspoň mě utešuje, že nejsem sama, kteráje už 14 měsíců noc co noc od porodu minimálně 10x vzhůru. Podotýkám, že i přes den s ním musím jezdit 15 km kočárem, aby aspoň trochu spal. V noci se furt budí a řve, a uspávání nám trvá 1 hodinu. Kdy po mně leze, šlape. Obdivuju všechny, co šli do dalšího dítěte. Neumím si to představit ani prakticky, poněvadž náš synek s náma musí spát v posteli :-( A přes den furt řve a domáhá se všeho. Jak může osud mírné matce nadělit hyperaktivní dítě :-(
Takové dítě se podepisuje na vztahu celé rodiny.
Pa mějte se a všem přeju hodně sil

Obrázek uživatele Gaurí
Gaurí

Děkuji všem za příspěvky k článku. Mým náročným dcerám je už šest let a tři a půl roku a jsou den ode dne úžasnější. Ne že by to s nimi bylo snadné, ale z malých osobností rostou ve velké osobnosti a je krásné to sledovat a být u toho. Přeji všem rodičům náročných dětí hodně síly a hlavně hodně lásky. Gaurí, autorka článku

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dítě se snaží vždycky si vybojovat co nejlepší pozici v rodině :-) a čím je chytřejší, tím rafinovaněji a vytrvaleji jde za svým. Oba synové jsou nároční, bojují o své místo na světě.

Nás uklidnila jedna paní doktorka-psycholožka takto: dítě s nízkým intelektem scénku nikdy neudělá. Takže se uklidňujeme, že aspoň nejsou hloupí :-)

PS: pozor na pravidla logiky. Neplatí, že pokud je dítě hodné a nedělá scény, že by mělo nízký intelekt !!! Ale platí, že pokud to stále zkouší, tak ho nízký nemá ! Nic jiného z toho neodvodíte :-)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Chtěla jsem taky poděkovat za tenhke článek.Máme doma 14 měsíční holčičku,která mi dává pěkně zabrat.Je to moje první dítě a všechno jsem si představovala jinak a rozhodně ne tak náročné.Za celých 14 měsíců jsem se ještě nevyspala.Článek mě docela uklidnil,děkuji:)Mějte se krásně:)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Nádherný článek! Díky moc :-) Mám 14 měsíčního náročného chlapečka a při čtení článku jsem vzpomínala na naše začátky.. kolem 9. měsíce se zklidnil, ale neustále vyžaduje mou pozornost. V lednu čekáme druhého potomka a říkám si, že by to pánbůh nedovolil mi naložit stejně náročné uřvané dítě. Poslední odstavec mě opravdu rozesmál a dostal.. možné je opravdu vše, proto budu raději připravena na variantu, že to bude to samé ne-li horší. Díky :-)

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené