Dítě a dětský pokojíček

Ve většině českých rodin je to tak, že se dítě stěhuje do svého pokojíčku kolem svého druhého roku.

Může to být i jinak? Jistě. Některé maminky dávají své dítě hned po příchodu z porodnice dává do jeho vlastního pokojíku. Vždy záleží na jejím klidu a pohodě, zda jí nebude vadit, že si pro něj bude v noci na kojení chodit jinam. Pokud nemá maminka obavu, že se dítěti něco stane, když bude samo spát odděleně v pokojíku, pokud se jí zdá, že se tak vzájemně budou méně rušit, jistě to může udělat. Je to její rozhodnutí a také její odpovědnost.

Kdyby si ale nebyla jistá, zda dítě slyší, zda je dítě ve vedlejším pokoji v pohodě, zda se bude dobře vyvíjet jejich vzájemná vazba, je lepší, když si ho nechá u sebe v ložnici. 

Rodiče samozřejmě mohou odstěhovat dítě do vlastního pokojíku i jindy než ve dvou letech. Nedoporučuji však, aby to bylo v období, kdy se dítěti něco děje:

když je fyzicky nemocné,
když mu rostou zuby
a také v období, kdy prožívá nějaké psychické změny, tedy v období 7 – 8 měsíce, kdy prožívá období citového příklonu, kolem 9. měsíce, kdy rodič pozná, že vývojově udělalo dítě posun – že už dovede reagovat na rodičovské povely (např. na povel ne-ne-ne). období mezi 15. – 18. měsícem, kdy rodič na dítěti pozoruje, že udělalo další posun ve vývoji a že reaguje na složitější věty rodiče (prosím, dones mi tužku, která je na stole v obýváku …), a také období, kdy rodič ve většině případů učí dítě další dovednosti, např. chození na nočník nebo smrkání. 

Kdybychom totiž v tomto období ještě učili dítě spát v jeho novém pokoji, mohlo by se stát, že bychom naložili na dítě více námahy a překážek, než je schopné zvládnout.

Tak tedy – jak a proč to udělat právě přibližně ve dvou letech?

Dítě prožívá období, kdy vystupuje do popředí jeho individualita. Může mu to prospět v jeho vnímání si sebe sama. Když bude chystat s rodičem svůj vlastní pokojík, bude si připadat jako velké, samostatné, důležité.

Ve většině případů dítěti pomáhá, pokud si může spolu s rodičem svůj pokojík samo připravit. Může si jít “vybrat“ postel, povlečení, obrázky. Má pak radost, že se na zařizování svého vlastního pokojíku podílelo. Rodiče mohou dítě kladně motivovat, když je chválí, že mají v pokojíčku pořádek.

Vytváří se tím i vědomí odpovědnosti dítěte za věci.


Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Nedávno jsme se na toto téma bavili... Budeme teď pro miminko připravovat vlastní pokojík ale postýlku si určitě dáme k sobě do ložnice a časem ho chceme přestěhovat. Ale mysleli jsme že tak cca za 6 měsíců. 2 roky mi připadá šíleně dlouho...

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den, s manželem jsme syna přestěhovali do pokojíčku kolem 2. roku a bohužel se zlou jsme se potázali. Syn plakal, křičel několik hodin až se dávil a zvracel, i když jsme za ním, dle rady lékařky, chodili po 5 minutách, pak po deseti minutách atd. ZA dva dny jsme to vzdali i kvůli sousedům (bydlíme v paneláku). Od té doby si hlavně mě neustále hlídá - je jako koule u nohy,ze začátku byl psychicky "na dně", odmítal jíst, vynucuje si spaní se mnou a usíná tak, že mě hladí po ruce a v noci si kontroluje, zda spím vedle něj. Pokud mě tam nejde, křičí dokud nepříjdu a když nepříjdu,dojde si pro mě. Syn má 2 roky a osm měsíců a s manželem máme obavy, když se pokusíme ho opět přestěhovat do pokojíčku, zda se jeho psychický stav ještě nezhorší. Jinak je velmi inteligentní, zná všechny barvy a tvary, rád zpívá a maluje, pozná čísla do dvaceti a umí počítat do pěti. Ráda bych znala vaše zkušenosti a rady. Děkuji Šenovská

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené